Drzewo Roku 2013


Warning: Division by zero in /home/klient.dhosting.pl/klubgaja/swietodrzewa.pl/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/src/DisplayTypes/Slideshow.php on line 76

Dąb Wybickiego – drzewo poświęcone pamięci Józefa Wybickiego, twórcy hymnu Polski – zdobyło tytuł Drzewa Roku 2013!

Na Dąb Wybickiego w Będominie w woj. pomorskim oddano ponad 8 000 głosów. Drugie miejsce zdobyła sosna w Przerodkach w woj.  mazowieckim, a trzecie – Dąb Wojsław z Mikorowa w woj. pomorskim. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 85 500 odsłon.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku promuje postawy poszanowania przyrody i konieczność ochrony jej obiektów oraz pokazuje przykłady silnych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska  oraz reżyser i senator, Kazimierz Kutz.

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2013 – Dąb Wybickiego rośnie obok Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Dąb trafił do konkursu dzięki jednej z turystek, którą drzewo urzekło swoim majestatem. Patron dębu – Józef Wybicki urodził się w dworze, w którym znajduje się obecnie muzeum, gdy dąb miał już ponad sto lat. Pod drzewem Wybicki, jako mały chłopiec słuchał opowiadań swojego ojca o udziale w  wojnie w obronie króla Stanisława Leszczyńskiego. Kilkadziesiąt lat później, Józef sprzedał rodzinny majątek, bo Będomin po I rozbiorze Polski znalazł się w państwie pruskim. Dwór przeszedł na własność niemieckiej rodziny Dehlweid, aż do chwili ucieczki przed Armią Czerwoną. W kilka lat po wyzwoleniu powstał tu Uniwersytet Ludowy im. Józefa Wybickiego, potem szkoła podstawowa, a od 1978 roku – muzeum. Od ponad trzydziestu lat dąb oglądają uczestnicy wycieczek szkolnych, rodzinnych, indywidualnych. Od 25 lat w jego okolicy organizowany jest Bieg Mazurka, a od 2005 r. – rekonstrukcja historyczna Batalii Napoleońskiej. Drzewo jest też obiektem malarskim i fotograficznym. Jest po części dębem każdego z nas: przywołuje cechy bliskie Polakowi, jak np. patriotyzm czy waleczność, świadczy o sile tradycji i potędze symbolu – napisała autorka zgłoszenia,  która odwiedziła muzeum w 2010 r.

 

Sosna z Przerodek, która otrzymała blisko 6 400 głosów i zdobyła 2. miejsce w konkursie, została zgłoszona przez Nadleśnictwo Lidzbark. Drzewo wyróżnia się bardzo nietypowy kształtem i romantyczną historią o miłości carskiego żołnierza do młodej Polki. Młodzi otrzymali zgodę na ślub, dopiero wówczas gdy wojak przysiągł, że przyjmie chrzest katolicki, a dzieci z tego związku będą Polakami.

 

Dąb Wojsław z Mikorowa – zdobył ponad 2 800 głosów i 3. miejsce – zgłosiło Stowarzyszenie Loko-motywa. Mieszkańcy Mikorowa, aby rozsławić piękno drzewa wymyślili o nim legendę i zorganizowali widowisko. Teren wokół Wojsława uporządkowano i ozdobiono, a legendę można odsłuchać uruchamiając stojący pod drzewem stary magiel przerobiony na rodzaj magnetofonu lub obejrzeć, ponieważ zilustrowano ją na 70-metrowym muralu.

Do tegorocznej, 3. edycji konkursu zgłoszono 191 drzew z całej Polski. W sumie na 11 drzew , w czerwcu 2013 roku podczas głosowania , oddano ponad 26 000 ważnych głosów. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie (10 października 2013 r.) podczas inauguracji 11. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja, którego konkurs Drzewo Roku jest częścią.

Dokładna liczba głosów zdobytych przez poszczególne drzewa:

1. Dąb Wybickiego – 8082 głosów

2. Sosna w Przerodkach – 6366 głosów

3. Dąb Wojsław – 2829 głosów

4. Lipa w Cielętnikach – 2400 głosów

5. Dąb Powstańców 1863r – 1642 głosów

6. Lipa w Łaziskach Górnych – 1583 głosów

7. Mamutowiec w Brwicach – 1182 głosów

8. Dąb Przyjaciel w Budzisławiu Starym – 959 głosów

9. Lipa Gracja w Tuszynie – 475 głosów

10. Lipa w Irządzach – 440 głosów

11. Lipa w Sandomierzu – 281 głosów

Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią projektu Święto Drzewa Klubu Gaja dofinansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Honorowy patronat nad 10-leciem Święta Drzewa Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Partnerzy : LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka.

Zdjęcia: Tomek Pikuła

  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget