Archiwum Kategorii: Ciekawostki

Kilka prostych zasad „ptasiej stołówki” zimą

Sikorki i dzięcioły ucieszą się z nasion rzepaku; krukowate z orzechów włoskich. Dokarmiając ptaki zimą, pamiętajmy, że trzeba podawać im naturalny i świeży pokarm, np. łuskane ziarna słonecznika. Chleb lub resztki ze stołu mogą im tylko zaszkodzić. Klub Gaja zachęca do zapoznania się z zasadami bezpiecznej „ptasiej stołówki”. Więcej…

Przybywa leśnych pszczół w barciach w płn.-wsch. Polsce

Przybywa pszczół w barciach i kłodach bartnych w lasach północno-wschodniej Polski. Na 21 takich miejsc, które powstały w ramach projektu przywracania tam tradycyjnego bartnictwa, zasiedlonych jest obecnie trzynaście. Zdaniem leśników, to dobry wynik. Więcej…

Wymarzony Domek na jesionie

Cecylia Malik oraz Niedzielni od 4.lipca realizują marzenie dzieci jak i dorosłych – budują domek na drzewie. Miejsce, gdzie każdy będzie mógł poczuć się szczęśliwy, gdzie można uciec do świata marzeń, zostawić codzienne problemy, powstaje we Wrocławiu w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Klub Gaja trzyma kciuki za „Domek na jesionie”. Więcej…

Oko w oko w dziką przyrodą

„Królestwo” to nowa produkcja twórców „Mikrokosmosu” i „Makrokosmosu” Jacquesa Perrina i Jecquesa Cluzauda. „Królestwo” to film, który powstawał m.in. w Białowieskim i Biebrzańskim Parku Narodowym. Jest to również film, którego autorzy próbują przenieść nas w podróż w czasie, pokazując historię lasów w Europie od czasów ustępowania lodowców do czasów współczesnych. Pokaz przedpremierowy odbył się w Warszawie, po filmie Jacek Bożek prezes Klubu Gaja wziął udział w panelu dyskusyjnym. Więcej…

W obronie starych dębów w Pszczynie

Kilkadziesiąt dębów rosnących przy drodze z Pszczyny do Goczałkowic było zagrożonych wycinką. Mieszkańcy zaniepokojeni inwestycją stanęli w ich obronie. Do działań włączył się Klub Gaja i część drzew może uda się uratować. Władze miasta słuchając głosu mieszkańców przeprowadzą raz jeszcze szczegółową inwentaryzację drzew, a przy przebudowie drogi obecny będzie nadzór przyrodniczy. Więcej…

Pegaz i White Lady trenerami

Konie to wspaniali nauczyciele, doskonale wyczuwają ludzkie intencje, emocje a nawet myśli, które człowiek podświadomie przekazuje poprzez mowę ciała. Podczas zajęć z końmi uczymy się efektywnej komunikacji, mierzymy się ze swoimi słabościami, lękami i doświadczamy własnych emocji. Pegaz i White Lady, konie uratowane przez Klub Gaja, zostały trenerami w Equesta Horse Coaching.  Więcej…

Powstał program ochrony afrykańskich lasów

CAFI to nowa inicjatywa ONZ mająca ograniczyć deforestację w Afryce. Lasy tropikalne Czarnego Lądu są drugim co do wielkości leśnym rezerwuarem CO2 na świecie. Więcej…

Zaleski Dąb Grodowy na ścieżce edukacyjnej

11 października 2015 roku Stowarzyszenie Gród Zalesie otworzyło ścieżkę edukacyjną (przyrodniczo-historyczną) „Zalesie” prowadzącą do starego grodziska, gdzie rośnie Zaleski Dąb Grodowy – finalista konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2014. Więcej…

Pogodny Bolko. Fot. Grzegorz Chwesiuk

Imieniny dębu Bolko – Drzewa Roku 2015

W sierpniu 2015 roku odbyło się XI Bolkowanie. Tegoroczna edycja imprezy miała wyjątkowy charakter – dąb Bolko zwyciężył w konkursie Klubu Gaja i zdobył tytuł Drzewo Roku 2015. Bolko będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2016.  Więcej…

Powalone drzewa to dla jelenia powód do większej czujności

W lasach, gdzie pełno jest powalonych pni drzew, jelenie stają się wyjątkowo czujne i ostrożne, zwłaszcza jeśli w pobliżu występują wilki. Zaobserwowany w Puszczy Białowieskiej efekt naukowcy z Polski i Holandii opisali w „Behavioral Ecology”.

Więcej…

  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget