Zaleski Dąb Grodowy na ścieżce edukacyjnej

11 października 2015 roku Stowarzyszenie Gród Zalesie otworzyło ścieżkę edukacyjną (przyrodniczo-historyczną) „Zalesie” prowadzącą do starego grodziska, gdzie rośnie Zaleski Dąb Grodowy – finalista konkursu Klubu Gaja Drzewo Roku 2014.

Ścieżka usytuowana jest w wyjątkowo urokliwym zakątku łęgowym w dolinie rzeki Mogielnicy na pograniczu gmin Duszniki, Buk i Opalenica w woj. Wielkopolskim. Prowadzi do wyjątkowego zabytku jakim jest wczesnośredniowieczne słowiańskie grodzisko z okresu plemiennego łącząc w sobie aspekty przyrodnicze i historyczne.

Magia tego miejsca sprawia, że w wyobraźni widać tętniące życiem grodzisko sprzed setek lat. Można niemal dotknąć czasów Starej Baśni. Gród wyludnił się i upadł z nieznanych powodów, lecz dało to szansę dębowi – aby rósł. Dąb wraz z całym grodem jest dowodem przemian historii, ale też świadectwem związku i trwania pokoleń. Teren wokół drzewa dziś znów żyje i skupia ludzi. Zaleski dąb dla lokalnej społeczności ma podwójne znaczenie – jest wiekowym elementem ekosystemu oraz symbolem kultury ludów słowiańskich.

Zapraszamy wszystkich chętnych do odwiedzenia tego wyjątkowego miejsca i poznania jednego z drzew-finalistów konkursu Drzewo Roku. Wszystkich finalistów konkursu Drzewo Roku możecie poznać dzięki aplikacji mobilnej Drzewa z klimatem

Więcej informacji o ścieżce Zalesie >>>

Zapraszamy do udziału w konkursie Drzewo Roku.  Więcej informacji>>>

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Ciekawostki, Drzewo Roku, Newsy, Święto Drzewa i otagowano jako , , , , , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget