Europejskie Drzewo Roku

ety_logo_RGB_PNG_1primaryCelem Konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy, które powinniśmy cenić i chronić. W Konkursie Europejskie Drzewo Roku, w odróżnieniu od innych konkursów, decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Poszukiwane są drzewa, które stały się integralną częścią społeczności.

Organizatorem konkursu jest Environmental Partnership Association. Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od wielu lat organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych.

Co roku w głosowaniu biorą udział dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób. Liczba krajów biorących udział w konkursie wzrosła z początkowych 5. do 16. Organizatorzy nadal poszukują kolejnych partnerów w krajach europejskich, aby sprawa ochrony drzew, stała się przedmiotem międzynarodowej debaty.

Zapraszamy na stronę http://www.treeoftheyear.org/

Już 1 lutego 2021 r. rozpoczyna się głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2021. Spośród drzew z europejskich krajów plebiscyt wygra to, które otrzyma największą liczbę głosów internautów. Polskim kandydatem jest zwycięzca organizowanej przez Klubu Gaja krajowej edycji konkursu Drzewo Roku 2020 – Lipa św. Nepomucena w Dulczy Wielkiej.  Serdecznie zachęcamy do głosowania na polskie drzewo!

Dąb Józef. Fot. Klub Gaja / Rafał Godek

Na zdjęciu: Dąb Józef z Wiśniowej (woj. podkarpackie) – Europejskie Drzewo Roku 2017. Fot: Klub Gaja/Rafał Godek

 

  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget