W 5. edycji konkursu Drzewo Roku 2015 zwyciężył dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie)! To właśnie on będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2016!
W tegorocznym plebiscycie zwycięzca zdobył 5536 głosów, niewiele mniej, bo 4549 uzyskała Reliktowa sosna z Sokolicy dzięki czemu uplasowała się na drugim miejscu. Trzecie miejsce zdobył Grab Jacek uzyskując 1929 głosów.Statuetka Drzewo Roku 2015 trafi do przedstawicieli Gminy Ruda-Huta, którzy zgłosili drzewo do konkursu. Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie (9. października 2015 r.) podczas inauguracji 13. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w konkursie Drzewo Roku 2015. To dzięki Państwa głosom Dąb Bolko uzyskał tak znakomity wynik i został zwycięzcą. Mam nadzieję, że to wspólne zaangażowanie wielu osób przyniesie pozytywne efekty w przyszłości – dodaje Kazimierz Smal Wójt Gminy Ruda-Huta
W finale 5. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych 115 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali ponad 20 500 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 000 odsłon.
Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja – Drzewo Rokupropaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju.Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser i senator, Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.
Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2015 dąb Bolko z Hniszowa (woj. lubelskie) – O tym, że Bolka jest niezwykle ważny dla okolicznych mieszkańców świadczy coroczna dwudniowa impreza organizowana w sierpniu z okazji imienin drzewa – Bolkowanie. Mimo tego, że szacowany wiek Bolka waha się między 400 a 800 lat, hniszowianie zgodnie twierdzą że drzewo liczy sobie ich 1000. Jako potwierdzenie podają miejscową legendę, według której w roku 1018 przed przeprawą przez Bug, Bolesław Chrobry spędził noc w Hniszowie, odpoczywając pod młodym wówczas dębem. Stąd też imię Bolko ma pochodzić od zdrobnienia imienia króla Chrobrego. Gmina i jej mieszkańcy starają się by informacje o Bolku i sława potężnego dębu rozchodziły się możliwie najszerzej. Wydają ulotki, foldery, reklamujące ścieżkę historyczno-przyrodniczą w Hniszowie, a wydany niedawno przewodnik po gminie ma tytuł „Spacer z Bolkiem”.
Zdobywca 2. miejsca – Reliktowa sosna rosnąca na szczycie Sokolicy w Pieninach, w Krościenku nad Dunajcem (woj. małopolskie), usytuowana tuż nad przepaścią, to prawdopodobnie najbardziej znane drzewo w Polsce. 500-letnia sosna jest już symbolem … piękna, siły i zdolności przetrwania.
Zdobywca 3. miejsca – Grab Jacek rosnący w Siedlcach (woj. mazowieckie),swoje imię zawdzięcza kowalowi o nadludzkiej sile – Jackowi, który stał się symbolem Siedlec – Atlasem dźwigającym glob ziemski na ratuszu. Po parku „Aleksandria”, w którym rośnie to ostatnie zachowane z alei bindażowej z czasów Księżnej Aleksandry Ogińskiej drzewo, przechadzał się król Stanisław August Poniatowski dwukrotnie goszczony w Siedlcach.
Dokładna liczba głosów zdobytych przez poszczególne drzewa:
- Dąb Bolko – 5536;
- Reliktowa sosna z Sokolicy – 4549;
- Grab Jacek – 1929;
- Platan Cesarz – 1902;
- Dąb Jan – 1075;
- Jesion ze Strońska – 1036;
- Łazarska Wierzba Łącząca – 901;
- Jodła Lasumiła – 805;
- Dąb Zbyszko – 576;
- Dąb Wielkanocny – 551;
- Jabłoń Pani Wandy – 506;
- Aleja Dębów – 425;
- Dębosław Chrobrek – 366;
- Dąb Sobieskiego – 203;
- Dąb Dzidek – 182;
- Jesion z Arkadii – 117.
***
Do tegorocznej edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja nadesłanych zostało 115 zgłoszeń z każdego województwa w Polsce. Historie i opisy drzew były wzruszające, piękne, pouczające a także zabawne. Ze zgłoszeń tych Jury wybrało finałową szesnastkę – osiem dębów, jodłę, sosnę, platana, wierzbę, dwa jesiony, grab oraz jabłoń.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za nadesłane zgłoszenia. Zawierały one niezwykłe oraz ciekawe historie i opisy zarówno drzew i ludzi, jak i silnych więzi, które łączą człowieka, drzewo, lokalną ojczyznę i jej historię – mówi koordynatorka programu Święto Drzewa Klubu Gaja, Jolanta Migdał.
Autorzy zakwalifikowanych do finału zgłoszeń muszą się przygotować do rywalizacji, bowiem Drzewo Roku 2015 wybiorą internauci podczas czerwcowego głosowania na stronie www.drzeworoku.pl
Finałowa szesnastka:
Aleja Dębów – Kalety (woj. śląskie);
Dąb Bolko – Hniszów (woj. lubelskie);
Dąb Dzidek – Sołtysy (woj. opolskie);
Dąb Jan – Gołuchów (woj. wielkopolskie);
Dębosław Chrobrek – Wąsosz (woj. dolnośląskie);
Dąb Sobieskiego – Ustroń (woj. śląskie);
Dąb Wielkanocny – Janowiec Wielkopolski (woj. kujawsko-pomorskie);
Dąb Zbyszko – Woziwoda (woj. kujawsko-pomorskie);
Grab Jacek – Siedlce (woj. mazowieckie);
Jabłoń Pani Wandy – Konstancin (woj. mazowieckie);
Jodła Lasumiła – Baligród (woj. podkarpackie);
Jesion z Arkadii – Arkadia (woj. łódzkie);
Jesion ze Strońska – Strońsko (woj. łódzkie);
Łazarska Wierzba Łącząca – Poznań (woj. wielkopolskie);
Platan Cesarz – Cesarzowice (woj. dolnośląskie);
Reliktowa sosna z Sokolicy – Krościenko nad Dunajcem (woj. małopolskie).
Czytaj więcej o kandydatach >>>
Zobacz zdjęcia finalistów: