Odkryj swój park


Zapraszamy na zajęcia edukacyjne

Zapraszamy placówki oświatowe na zajęcia warsztatowe „Odkryj swój park”, na których będzie można zdobyć informacje na temat obejmowania opieką i ochroną cennych przyrodniczo miejsc, zgłaszania drzew do ochrony pomnikowej, a także nauczyć się oznaczania drzew
i krzewów. Warsztaty prowadzone są na ścieżce edukacyjno-przyrodniczej Klubu Gaja „Odkryj swój park” w Wilkowicach.
Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt z naszym biurem, tel. 033 812 36 94 lub e-mail: klubgaja@klubgaja.pl

Wykorzystanie walorów przyrodniczych parku podczas zajęć dydaktycznych

Na terenie parku gminnego w Wilkowicach możemy zaobserwować kilka interesujących z przyrodniczego punktu widzenia zjawisk, które mogą być pokazane podczas zajęć dydaktycznych prowadzonych z dziećmi i młodzieżą.
Park powstał na siedlisku lasu grądowego (lipowo-dębowo-grabowego), które to lasy są obecnie bardzo rzadkie na terenie kraju. Przyczyną ich zaniku jest wysoka żyzność gleb, na których występują, w wyniku czego były karczowane i zamieniane na pola uprawne. Zwiedzając wilkowicki park mamy rzadką możliwość zapoznania się z tym typem lasu. Podczas zajęć dydaktycznych stwarza to możliwość mówienia o różnych typach zbiorowisk roślinnych występujących na terenie kraju oraz o wzajemnych powiązaniach pomiędzy rodzajem gleby i jej wilgotnością, wysokością nad poziomem morza, poziomem opadów a drzewami i roślinami runa.

Na terenie parku występuje kilka drzew o wymiarach kwalifikujących je do ochrony pomnikowej. Podczas prowadzenia zajęć bardzo dużym zainteresowaniem uczestników cieszą się pomiary drzew. Na przykładzie wybranych dorodnych drzew dokonujemy ich pomiarów a następnie wspólnie z młodzieżą wypełniamy wniosek o uznanie drzewa za pomnik przyrody.

Zgłoszenie drzewa jako pomnika przyrody jest działaniem, które każdy z uczestników może zrobić samodzielnie i podczas naszych zajęć zdobywa taką umiejętność. Ponadto stwarza to okazje do przybliżenia idei ochrony pomnikowej drzew i innych obiektów cennych przyrodniczo. Wizyta w parku w różnych porach roku stwarza możliwość obserwowania różnych gatunków roślin zielnych kwitnących od wczesnej wiosny po późnego lata.  Z powodu znacznego zacienienia dna lasu, park bardzo pięknie prezentuje się wczesną wiosną, gdy masowo kwitną w nim rośliny zakwitające przed rozwinięciem się liści na drzewach np. zawilec gajowy.

Jarosław Kasprzyk

 

 Zobacz galerię

 

 

 

  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget