Rezultaty

Święto Drzewa – 20 lat pomysłów, rozwoju i nauki

Od 2003 roku, kiedy to zainaugurowaliśmy program  Święto Drzewa, dzięki  zaangażowaniu ponad 800 000 osób posadziliśmy ponad 1 000 000 drzew i krzewów, zrobiliśmy blisko 1800 schronień/budek lęgowych dla zwierząt i zebraliśmy ponad 5700 ton makulatury, odkryliśmy ponad 180 niezwykłych drzew ważnych dla społeczności lokalnych w konkursie Drzewo Roku.

Święto Drzewa to aktywna edukacja społeczna o zmianach klimatycznych w kontekście ochrony drzew. Zachęcamy do sadzenia i ochrony drzew, szczególnie na terenach zurbanizowanych gdzie zieleń musi rywalizować z infrastrukturą, lecz obie strefy można połączyć bez szkody dla ludzi i środowiska. W całej Polsce  Święto Drzewa ma swoją inaugurację 10 października.

Święto Drzewa cieszy, rozwija i uczy. Poprzez całoroczne wykłady i warsztaty  w przedszkolach, szkołach i uczelniach, wystawy w miejscach publicznych oraz  udział w dużych wydarzeniach (Dzień Ziemi i Piknik z klimatem w Warszawie) inspirujemy do poznawania wartości przyrodniczych, ekonomicznych i kulturowych związanych z sadzeniem i ochroną drzew.

 

Święto Drzewa to bogata oferta edukacyjna, od pogadanek, happeningów i konkursów artystycznych po badania terenowe. Od spotkań z naukowcami po leśne koncerty.  To także poradnictwo Klubu Gaja, którego celem jest ochrona drzew na rzecz właściwej pielęgnacji i opieki, a jeśli to możliwe – odstąpienia od planowanej wycinki. Obok sadzenia drzew, poznawania przyczyn i skutków zmian klimatu, kolejną ideą

Święta Drzewa jest współpraca na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz budowania kapitału ekologicznego i społecznego. Uczestnikami programu są najmłodsi, ich rodzice i dziadkowie, młodzież, samorządy lokalne, placówki kultury, duże firmy i małe spółki rodzinne, organizacje pozarządowe i branżowe, wspólnoty religijne, jednostki specjalistyczne, a nawet zakłady karne. Organizatorom najważniejszych, najliczniejszych i najciekawszych realizacji, zgłoszonych do konkursów Święta Drzewa (Czarodziejskie Drzewo; Drzewo Roku) przyznawane są nagrody – podziękowanie za ogromną pracę i wyjątkowe zaangażowanie.

 

 

 

 

  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget