Oko w oko w dziką przyrodą

„Królestwo” to nowa produkcja twórców „Mikrokosmosu” i „Makrokosmosu” Jacquesa Perrina i Jecquesa Cluzauda. „Królestwo” to film, który powstawał m.in. w Białowieskim i Biebrzańskim Parku Narodowym. Jest to również film, którego autorzy próbują przenieść nas w podróż w czasie, pokazując historię lasów w Europie od czasów ustępowania lodowców do czasów współczesnych. Pokaz przedpremierowy odbył się w Warszawie, po filmie Jacek Bożek prezes Klubu Gaja wziął udział w panelu dyskusyjnym.

„Królestwo” (org. tytuł „Les Saisons”) to pełnometrażowy film, w którym główną rolę grają dzikie zwierzęta. Projekt jest przedsięwzięciem międzynarodowym, a zdjęcia powstawały w 2013 roku w kilku krajach europejskich, m.in. we Francji, Holandii, Rumunii, w Polsce i na Węgrzech. Około 10% wszystkich obrazów stanowią ujęcia polskich lasów – tereny parków narodowych: białowieskiego i biebrzańskiego, należące do sieci Natura 2000, której celem jest zachowanie siedlisk przyrodniczych zagrożonych gatunków i ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy.

Film „Królestwo” zabiera widzów w podróż w czasie, aby na nowo odkryć europejskie terytoria, które człowiek współdzieli z dzikimi zwierzętami od czasu ostatniego zlodowacenia. Autorzy filmu, poprzez poetycką narrację i zjawiskowe zdjęcia, zwracają uwagę społeczeństwa na wpływ, jaki wywierają działania człowieka na środowisko naturalne. Obraz Jacquesa Perrina i Jecquesa Cluzauda nawiązuje tym samym do polityki Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i różnorodności biologicznej.

Polska przedpremiera składała się z dwóch części: pokazu filmowego oraz panelu dyskusyjnego „Człowiek i przyroda – wyzwania koegzystencji”. W panelu wezięli udział eksperci w dziedzinie ochrony różnorodności biologicznej: Pan Humberto Delgado Rosa, Dyrektor Wydziału ds. Kapitału Naturalnego w Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej,  dr Maciej Fuszara – biolog z Uniwersytetu Kardynała  Stefana Wyszyńskiego, Jacek Bożek – założyciel i prezes Klubu Gaja oraz Darek Sepioło – podróżnik, filmowiec Discovery. Rozmowę poprowadził Paweł Oksanowicz.

W Polsce „Królestwo” będzie można zobaczyć w kinach już we wrześniu. Polecamy!

Przeczytaj o filmie:
Gazeta Wyborcza >>>>>
Interia Film >>>>>

Kliknij w zdjęcie i zobacz zwiastun:

Kadr z filmu


 

Fot. Kadry z filmu.
Źródło: informacja prasowa Solski Burson-Marsteller 

Ten wpis umieszczono w kategorii Ciekawostki, Wydarzenia i otagowano jako , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget