Wymarzony Domek na jesionie

Cecylia Malik oraz Niedzielni od 4.lipca realizują marzenie dzieci jak i dorosłych – budują domek na drzewie. Miejsce, gdzie każdy będzie mógł poczuć się szczęśliwy, gdzie można uciec do świata marzeń, zostawić codzienne problemy, powstaje we Wrocławiu w ramach sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Klub Gaja trzyma kciuki za „Domek na jesionie”.

Niedzielni„Wrocław – wejście od podwórza” to projekt – eksperyment, polegający na współpracy artystów z mieszkańcami, tak by powstające dzieła były efektem wspólnych negocjacji. Działania rozpoczęły się  w 2015 roku i obejmują przede wszystkim podwórka. Do końca tego roku przestrzenie „niczyje” zamieniają się w miejsca użyteczne, piękne, pobudzające świadomość ludzi do odpowiedzialności za najbliższe im otoczenie. Działania mają miejsce na Przedmieściu Oławskim, Ołbinie, Hubach, Kleczkowie, Kozanowie i Brochowie.

„Domek na jesionie” jest jednym z projektów realizowanych przez artystkę i artystów: Cecylię Malik, Piotra Dziurdzia, Jakuba Wesołowskiego i Bartolomeo Koczenasza czyli Niedzielnych. Do 10. lipca powstanie ogólnodostępny domek na drzewie, zarówno dla dzieci jak i dorosłych, przestrzeń do realizacji marzeń, nieskrępowanej zabawy. Z domku będzie mógł skorzystać każdy, niezależnie od wieku, płci czy koloru skóry. Nie trzeba będzie rezerwować miejsca czy zapisywać się. Wystarczy przyjść, posiedzieć, pobawić się, wypić lemoniadę czy porozmawiać z innymi. W domku będzie można poczuć się szczęśliwym.

***

CCecylia Malikecylia Malik
Malarka, performerka, kuratorka, edukatorka i aktywistka. Autorka wielu wystaw i projektów artystycznych, m.in.. Ikonostas Miasto, Koncert u Pana Żula, „365 Drzew” i „6 Rzek”. Za „365 Drzew” otrzymała tytuł Kulturystki roku 2010, przyznawany przez Instruktorów Radiowego Domu Kultury Radiowej Trójki. Jest laureatką nagrody publiczności Kulturalne Odloty 2010 przyznawanej przez krakowską Gazetę Wyborczą – w kategorii artysta roku. W 2012 stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Często współpracuje z Klubem Gaja przy różnych projektach i akcjach, np.: „Warkocze dla rzek”, „Dzień Ryby w Helu 2014”,  „Rzeka Roku 2015”.

Niedzielni
Kolektyw artystyczno-aktywistyczny z Krakowa. Ich głównym polem działania jest miasto, a w szczególności jego nieoczywiste przestrzenie: dzikie lasy i rzeki. Uważają, że krajobraz nie jest rzeczą na sprzedaż i że przestrzeń jest dobrem wspólnym i nie może podlegać zasadom wolnego rynku. Zajmują się organizowaniem akcji i protestów w obronie przyrody i wspólnego dziedzictwa. Traktują protest, jako sztukę w przestrzeni publicznej.

Źródło: http://www.wroclaw2016.pl/domek-na-jesionie

Ten wpis umieszczono w kategorii Ciekawostki. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget