Święto Drzewa Klubu Gaja – 9. edycja wystartowała!

Aktorzy – Magdalena Popławska i Bartłomiej Topa zasadzili drzewa inaugurujące 9.edycję Święta Drzewa Klubu Gaja. Kasztanowce, dąb i platan  posadzono obok Ścieżki Ryszarda Kapuścińskiego na Polu Mokotowskim.

W uroczystości wzięła udział Alicja Kapuścińska, Leszek Drogosz – dyrektor Biura Infrastruktury Urzędu m.st. Warszawy, Jacek Michałowski – szef Kancelarii Prezydenta RP, wiceminister środowiska Janusz Zaleski, Anna Paszkiewicz – zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Jarosław Jankowski dyrektor Departamentu Młodzieży i Organizacji Pozarządowych Ministerstwa Edukacji Narodowej,  Jan Wiater – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ewa Moczulska – Departament Edukacji Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Podczas inauguracji wręczono statuetki  laureatom nagród: Czarodziejskiego Drzewa (za sadzenie i ochronę drzew), Pegaza (za zbiórkę makulatury), Drzewa Roku (dla miasta Dęblin, w którym znajduje się dąb Grot. W głosowaniu internetowym drzewo wygrało w 1. Ogólnopolskim Konkursie Drzewo Roku). Wśród nagrodzonych jest wiele przykładów niezwykłych działań, które spowodowały, że sadzeniem i ochroną drzew zajęły się różnorodne grupy społeczne, zawodowe i wiekowe w całej Polsce. To m.in.  Jan Byrt,  proboszcz parafii ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu, która założyła w Beskidach Ogród Reformacji; Urząd Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim, który do sadzenia drzew zaangażował  24 szkoły i 3 tys. osób; Szkoła Podstawowa nr 4 w Warszawie tworząca „żywy płot zdrowia”; Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Debrzynie, który ustanowił Szkolną Ostoję Przyrody i gmina Bralin, która w sadzenie drzew zaangażowała wielu mieszkańców – od przedszkolaków po sołtysów.

Klub Gaja od ponad 23 lat zajmuje się ochroną środowiska naturalnego. „Święto Drzewa” jest programem powszechnej edukacji ekologicznej, bierze udział w kampanii ONZ „Miliard drzew dla planety” (w ciągu 8 lat programu jego wyniki – 230 tys. zasadzonych drzew znalazły się w rejestrze kampanii ONZ). W 2011 r. Święto Drzewa jest elementem obchodów Międzynarodowego Roku Lasów.  Celem programu, którego partnerem strategicznym są Lasy Państwowe,  jest  edukacja społeczna na temat przyczyn, skutków i możliwości zapobiegania zmianom klimatycznym  oraz  promowanie sadzenia drzew jako skutecznego sposobu zmniejszania zagrożeń związanych z ociepleniem klimatu. W  8. edycji programu posadzono 43 tys. drzew angażując w działania i wydarzenia informacyjne ponad 43 tys. uczestników. W Japonii, Kenii i Islandii zasadzono łącznie ponad 600 drzew.

Zobacz zdjęcia

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa i otagowano jako , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget