Czarodziejskie Drzewa 2018

15. Święto Drzewa odbyło się pod hasłem Drzewo-Przyjaciel. W ten sposób Klub Gaja zwracał uwagę na niezliczone korzyści jakie dają nam drzewa oraz zachęcał wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Najbardziej aktywni uczestnicy programu otrzymają nagrody Czarodziejskiego Drzewa przyznawane corocznie za największą ilość posadzonych drzew, za najszerszą współpracę oraz za kreatywność działań. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za kolejny rok wspólnej pracy, w ramach której posadziliśmy już blisko 850 tysięcy drzew w całej Polsce.

Drzewa towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat, dostarczając nam nieocenionych korzyści. Jako największe rośliny na Ziemi najskuteczniej produkują tlen i pochłaniają dwutlenek węgla. W miastach pełnią nie tylko ważną funkcje przyrodniczą, ale także wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, łagodzą skutki wysokich temperatur, wytwarzają korzystny mikroklimat, mają duże znaczenie społeczne i gospodarcze. Sprawiają, że przestrzeń wokół nas staje się przyjaźniejszy i po prostu piękniejszy. Drzewa stanowią  najważniejszy składnik lasu, tworząc środowisko życia dla co najmniej jednej trzeciej wszystkich gatunków roślin i zwierząt. Od ich obecności i stanu zdrowotnego zależy także jakość naszego życia.

W 15. edycję Święta Drzewa zaangażowało się ponad  30 tysięcy osób – uczniów nauczycieli, rodziców, leśników, a także przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji społecznych i biznesu. Wspólnie  posadziliśmy blisko 10 tysięcy drzew i krzewów na terenie szkół i przedszkoli, w parkach miejskich, lasach, na osiedlach i w przydomowych ogrodach. W sumie od początku programu dzięki  zaangażowaniu ponad 660 tysięcy osób posadziliśmy blisko 850 tysięcy drzew.

Program Święto Drzewa realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku to szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne – ochrona i sadzenie drzew. Co roku najbardziej aktywnych uczestników programu Klub Gaja wyróżnia nagrodami Czarodziejskiego Drzewa.

Laureaci Czarodziejskiego Drzewa 2018 :

  1. Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski (woj. wielkopolskie)za organizację miejskich obchodów Święta Drzewa wraz z Nadleśnictwem Antonin oraz Szkołą Podstawową nr 5, w ramach których zasadzono 3 500 drzew w parku miejskim, a także na terenie szkół, przedszkoli, osiedli i parafii.
  2. Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu (woj. świętokrzyskie) za zaproszenie przedstawicieli gminnych i powiatowych władz samorządowych do wspólnego sadzenia drzew nad zalewem w Skalbmierzu oraz w Kazimierzy Wielkiej.
  3. Gmina Ostrowiec Świętokrzyski (woj. świętokrzyskie) – za szeroką współpracę w ramach Święta Drzewa i zaangażowanie 13 gminnych placówek oświatowych w sadzenie drzew i tworzenie przyszkolnych ogrodów.
  4. Przedszkole Publiczne nr 19 im. Jana Brzechwy w Ostrowcu Świętokrzyskim (woj. świętokrzyskie) za szeroką współpracę oraz organizację uroczystych obchodów  Święta Drzewa pod hasłem Drzewo-Przyjaciel, na które zaproszono przedstawicieli Rady Miasta, Nadleśnictwa Ostrowiec Świętokrzyski, Rady Osiedla Ogrody, Osiedlowego Domu Społecznego „MALWA”, a także rodziny przedszkolaków i media. 
  5. Publiczne Przedszkole w Poddębicach (woj. łódzkie) – za szeroką współpracę i różnorodne działania  w ramach Święta Drzewa oraz organizację ciekawych konkursów z drzewem w tle dla rodziców, przedszkolaków i nauczycieli.
  6. Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Sicienku (woj. kujawsko-pomorskie) – za pomysł interdyscyplinarnego projektu polonistyczno-artystyczno-przyrodniczego pt. „>>Gościu, siądź pod mym liściem<< – sekretne życie drzew”.
  7. Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Opatówku – filia w Sierzchowie ( woj. wielkopolskie) – za różnorodne działania w ramach Święta Drzewa m.in. stworzenie „leśnej biblioteczki”, napisanie i zilustrowanie „Bajki o 16 śmiałkach” oraz rozwieszenie budek lęgowych dla ptaków.
  8. Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Bystrej (woj. małopolskie) – za różnorodne działania edukacyjne wokół drzew, m.in. zajęcia terenowe „Żywa lekcja dendrologii” oraz konkurs fotograficzny, plastyczny i wiedzy o drzewach.
  9. Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu (woj. śląskie) – za ciekawe działania wokół drzew, m.in. adopcję najstarszych drzew rosnących na terenie ośrodka  oraz zajęcia dendroterapii, podczas których wychowankowi poznali dobroczynne działanie drzew.
  10. Casa Dei Bambini Childrens House Warsaw Montessori School sp. z o. o.: Niepubliczna Szkoła Podstawowa Warsaw Montessori School; Niepubliczne Gimnazjum Warsaw Montessori Middle School (woj. mazowieckie) – za ciekawe doświadczenia poświęcone drzewom, m.in. obserwację pod mikroskopem różnych tkanek roślinnych oraz sprawdzanie jak to jest możliwe, że  woda płynie w roślinach do góry. 

Rozdanie nagród odbędzie się 10. października 2018 roku w Warszawie podczas inauguracji 16. edycji programu Święto Drzewa. Gratulujemy!

15. edycja Święta Drzewa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy i Marszałka Województwa Śląskiego. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, Environmental Partnership Association. Partnerzy: Troton, Eco Service, Davines. Współpraca: Robin Wood, DHL, 366 Concept, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Narodowa, Europejskie Drzewo Roku, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Miasto Katowice, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Miasto Bielsko Biała.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Czarodziejskie Drzewo. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget