Konkurs Drzewo Roku na półmetku!

Za nami pierwsza połowa głosowania na Drzewo Roku 2018. W konkursie, organizowanym przez Klub Gaja, swój głos może oddać każdy internauta na stronie  www.drzeworoku.pl . Zobacz zdjęcia tegorocznych kandydatów, poznaj ich dzieje  i wybierz drzewo, które tworzy historię ludzi, odmienia ich życie, wyznacza nowe kierunki. Głosowanie kończy się 30 czerwca. Zapraszamy do udziału!

W głosowaniu prowadzi Klęczące drzewo w Krasnymstawie w woj. lubelskim,  które zdobyło już ponad 2 tysiące głosów. Jeszcze nie tak dawno drzewo to miało zostać wycięte w ramach projektu rewitalizacji przestrzeni miejskiego rynku. Dzięki stanowczemu sprzeciwowi mieszkańców, drzewo zostało ocalone. Dziś jest symbolem miasta, którego wizerunek widnieje na znaczku pocztowym. Drugie miejsce w konkursie zajmuje obecnie Dąb Henryk w Krakowie z blisko 1500 głosami internatów. Ten ponad 200-letni dąb szypułkowy nie miał łatwego życia ze względu na swoją lokalizację w pobliżu ruchliwej drogi. Jednak dzięki ludziom trwa dalej. W czasie okupacji niemieckiej został ocalony przed wycinką przez Henryka Bartyzel, który mieszkał w pobliżu dębu, a po wojnie stał się jego opiekunem i społecznym strażnikiem. W uznaniu jego zasług dąb otrzymał imię „Henryk”. Dzisiaj liczna grupa mieszkańców, naukowców, radnych i urzędników dba o to niezwykłe drzewo i jego historię. Na trzecim miejscu plasuje się Dąb Bartek w Kotwasicach w woj. wielkopolskim z blisko 1000 głosów. Ten ponad 400-letni pomnik przyrody bywa często mylony ze słynnym Bartkiem z Bartkowa w woj. świętokrzyskim, jednak to piękne, majestatyczne drzewo ma swoją, równie piękną historię. To swoisty świadek wielu wydarzeń ważnych dla lokalnej społeczności. Widnieje w herbie gminy, jest natchnieniem dla lokalnych poetów, ciekawym obiektem dydaktycznym, fotograficznym i malarskim, a także obowiązkowym punktem na trasie wycieczek rowerowych.

Pozostałe drzewa, których niezwykłe historie splatają się z losami ludzi w przeszłości i współcześnie to:

 • Dąb Mieszko w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach, woj. śląskie)
 • Jesion Maciej w Bronisławiu ( gmina Dobre, woj. kujawsko-pomorskie)
 • Topola Odolanka w Warszawie (woj. mazowieckie)
 • Bukowinian w Bukowinie Sycowskiej (gmina Międzybórz, woj. dolnośląskie)
 • Platan Karol w Leszczynach (gmina Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie)
 • Drzewo Czasu w Warszawie (woj. mazowieckie)
 • Hajducka Grusza w Hajdukach Nyskich (gmina Nysa, woj. opolskie)
 • Dąb „Krystyn” w Białym Borze ( gmina Przecław, woj. podkarpackie)
 • 4 Platany – Wilhelmina, Paulina, Joanna i Dorota w Żaganiu ( woj. lubuskie)
 • Dąb Ustrobniak w Ustrobnej (gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie)
 • Dąb herb w Wałbrzychu ( woj. dolnośląskie)
 • Lipa w Krapkowicach ( woj. opolskie)
 • Zielona Grusza w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach, woj. śląskie)

Zobacz więcej zdjęć, przeczytaj historie drzew i zagłosuj na www.drzeworoku.pl

Wszystkie biorące udział w głosowaniu drzewa są przykładem silnego związku między przyrodą a ludźmi. Poprzez swoje historie opowiadają o nas samych – czy to o zamierzchłych czasach naszej historii, czy o miłośnikach lasu i grzybów, którzy co roku celebrują pod swoim drzewem początek i zakończenie grzybowego sezonu, czy w końcu o mieszkańcach zwykłego bloku, dla których jedno z drzew pod budynkiem jest naprawdę żywym sąsiadem. Niektóre z nich może nie mają swojego imienia lub specjalnej nazwy, ale na pewno mają miejsce w sercach ludzi. To wspaniałe historie, które warto choćby przeczytać!-  zachęca Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja ma na celu promowanie postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Ambasadorami konkursu są  podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim prof. Jan Miodek.

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

Przekaż darowiznę Klubowi Gaja – nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
Możesz też przekazać 1% Swojego podatku Klubowi Gaja – KRS 0000120069

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget