Klęczące drzewo zdobywcą tytułu Drzewo Roku 2018!

W tegorocznej 8. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężyło Klęczące drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim! To uratowane przez mieszkańców przed wycinką drzewo jest dzisiaj jednym z ważniejszych symboli tego miasta. W 2019 roku będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku !

W tegorocznym konkursie Drzewo Roku zwycięskie Klęczace drzewo z Krasnegostawu w woj. lubelskim zdobyło 4131 głosów internautów. Niewiele mniej, bo 3612 głosów uzyskał dąb Henryk z Krakowa, dzięki czemu zajął drugie miejsce. Trzeci na podium stanął dąb Ustrobniak z Ustrobnej w gminie Wojaszówka w woj. podkarpackim zdobywając 2303 głosów. Statuetka Drzewo Roku 2018 trafi do przedstawicieli Krasnostawskiego Ruchu Ekologicznego „VIRIDIS”,  którzy zgłosili drzewo do konkursu, a także do przedstawicieli Miasta Krasnystaw. Wszyscy finaliści konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2018 roku w Warszawie podczas inauguracji 16. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

„Klęczące Drzewo wywalczyło sobie przewagę już na samym początku głosowania, utrzymując przez cały czas jego trwania pozycję lidera. Zdarzyły się jednak chwile w drugiej połowie plebiscytu, kiedy wydawało się, że zaledwie góra dwie doby dzielą nas od zmiany tego wypracowywanego stanu rzeczy. Kluczem do sukcesu było narastające zaangażowanie mieszkańców Ziemi Krasnostawskiej, także Lubelszczyzny i innych zakątków kraju, którzy w sytuacjach „podbramkowych” mobilizowali swe siły, zapewniając wsparcie dla drzewa. W najtrudniejszym momencie to właśnie osoby indywidualne masowo przystąpiły do udostępniania treści zachęcających do głosowania. Bardzo ważnym dla losów konkursu był także angaż innych podmiotów — formalnych i nieformalnych grup, mediów lokalnych i regionalnych, a także Urzędu Miasta — w promowanie sprawy. Wygrana i awans to jednak jedno, równie bardzo cieszy , że znów udało się nam zjednoczyć i razem wygrać tę wspólną sprawę”komentuje zwycięstwo Tomasz Chuszcza, prezes Stowarzyszenia Krasnostawski Ruch Ekologiczny „VIRIDIS”.

W finale 8. edycji konkursu Drzewo Roku znalazło się 16 drzew z nadesłanych ponad 50 zgłoszeń z całej Polski. Podczas głosowania internauci oddali blisko 14 000 ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 100 000 odsłon.

„Każda kolejna edycja konkursu Drzewo Roku budzi we mnie nadzieję na poprawę naszych relacji z przyrodą. Nadal jednak jeszcze bardzo dużo musimy zrobić w tym względzie, Dlatego też budowa kapitału społecznego wokół wartości związanych z drzewami wydaje się tak cenną i niezbędną pracą na teraz i na przyszłość. Gratuluję zwycięzcom wytrwałości i wspólnoty , która powstała wokół Klęczącego drzewa. To wartość nie do przecenienia w czasie kiedy przyroda dramatycznie potrzebuje naszej uważności i zrównoważonego podejścia” podkreśla Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Zdobywca tytułu Drzewo Roku 2018  – Klęczące drzewo w Krasnymstawie ( woj. lubelskie) jest najbardziej charakterystycznym drzewem w mieście, nazywanym przez mieszkańców wygiętym, krzywym lub klęczącym drzewem. Na początku XXI wieku drzewo wraz z całym drzewostanem rynku zostało wskazane do wycinki w ramach opracowanego projektu rewitalizacji przestrzeni rynku miejskiego, co spotkało się ze stanowczym sprzeciwem społecznym. W jego rezultacie powstał wariant przedstawiany jako kompromisowy, zachowujący najcenniejsze, często ponad 100-letnie drzewa. Niestety wpółleżący klon jesionolistny miał zostać wycięty. Zamiar wycinki uzasadniano jego deformacją i rzekomym brakiem estetyki. W obronie drzewa stanął wtedy poeta Jan Henryk Cichosz, pisząc na łamach lokalnej gazety o wyjątkowym klęczącym drzewie. Organizowane były liczne protesty mieszkańców pod przewodnictwem Stowarzyszenia Ekologicznego KRE „VIRIDIS”. Ostatecznie drzewo zostało uratowane i wkrótce jego sylwetka stała się symbolem Stowarzyszenia. Z czasem drzewo stało się swoistą atrakcją turystyczną, popularnym obiektem dla fotografów, miejscem zabaw dzieci, które chętnie wspinają się po jego pełzającym pniu. Jest także częstym tematem dzieł plastycznych lokalnych artystów oraz dzieci i młodzieży szkolnej. Klęczące drzewo zostało także przedstawione na znaczku pocztowym z niewielkiej serii „Krasnystaw”. W rezultacie śmiało może uchodzić za jeden z symboli tego miasta. Forma drzewa, upadającego ku ziemi, jakby przełamanego, następnie wznoszącego się swą koroną ku słońcu symbolizować może determinację w dążeniu do celu, a także nadzieję, która nie pozwala się poddawać. Na początku roku 2017, gdy w całej Polsce pod topór szły kolejne drzewostany, powrócił pomysł likwidacji drzewostanu z miejskiego rynku. Tym razem klęczące drzewo jako jedyne miało przetrwać realizację nowej koncepcji. Jednak i tym razem determinacja mieszkańców i organizacji pozarządowych, postawa konserwatora zabytków, a także profesjonalne badania dendrologiczne (zlecone przez Urząd Miasta), uratowały „zielony rynek”.

Zdobywca 2. miejsca – Dąb Henryk w Krakowie jest najstarszym drzewem rosnącym w obszarze dawnej podkrakowskiej wsi Borek i zarazem potomkiem dębów tworzących w tym obszarze wspólnie z sosnami bór. Mimo niezwykle trudnych warunków siedliskowych zachowuje z roku na rok siły witalne, a sam fakt, że przetrwał w tym miejscu do dzisiaj świadczy o jego wyjątkowości. Niedaleko dębu w latach 1923-2010 mieszkał Henryk Bartyzel pełniący od czasów II wojny światowej funkcję społecznego strażnika dębu. Opiekował się nim i bronił go przed wycinką. W dowód uznania jego zasług dąb otrzymał imię Henryk. Po jego śmierci pozbawione pielęgnacji siedlisko podupadło. W roku 2013 grupa co najmniej 97 osób (mieszkańcy, urzędnicy, naukowcy, radni) podjęła próbę uratowanie tego drzewa. Walka z materią prawną i urzędniczą trwała 4 lata, ale zakończyła się sukcesem. W maju 2017 roku z udziałem mieszkańców i zaproszonych gości, nastąpiło uroczyste otwarcie odmienionego siedliska godnego pomnikowego drzewa.

Zdobywca 3. miejsca – Dąb Ustrobniak w Ustrobnej (gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie) swoją nazwę wywodzi się od miejscowości, w której się znajduje i która została nadana mu niegdyś przez mieszkańców. Należy do grona najlepiej rozpoznawalnych pomników przyrody w Gminie Wojaszówka. Jest bardzo charakterystycznym drzewem – posiada bowiem ogromną dziuplę/wyrwę w swoim wnętrzu, co wzbudza zainteresowanie przechodniów i turystów. Drzewo w swej historii było świadkiem wielu wydarzeń z życia mieszkańców. W pobliżu odbywają się co roku sobótki, tu spotyka się młodzież i dzieci, a wiele par zaręczyło się właśnie pod tym wielkim dębem. Ustrobniak wielokrotnie był świadkiem działań wojennych. Podczas II wojny światowej przebiegała tu bowiem linia frontu. Również współcześnie dębu nie oszczędzał los. Dwukrotnie doszło do pożarów w trakcie których miejscowi strażacy ofiarnie walczyli o ocalenie tego wyjątkowego drzewa. 

Dokładna liczba głosów zdobytych przez drzewa biorące udział w głosowaniu:

 1. Dąb Mieszko w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach, woj. śląskie) – 412 głosów
 2. Jesion Maciej w Bronisławiu ( gmina Dobra, woj. kujawsko-pomorskie) – 80 głosów
 3. Klęczące drzewo w Krasnymstawie ( woj. lubelskie) – 4131 głosów
 4. Topola Odolanka w Warszawie (woj. mazowieckie) – 101 głosów
 5. Bukowinian w Bukowinie Sycowskiej (gmina Międzybórz, woj. dolnośląskie) – 270 głosów
 6. Dąb Bartek w Kotwasicach (gmina Malanów, woj. wielkopolskie) – 1154 głosy
 7. Platan Karol w Leszczynach (gmina Czerwionka-Leszczyny, woj. śląskie) – 211 głosów
 8. Drzewo Czasu w Warszawie (woj. mazowieckie) – 43 głosy
 9. Hajducka Grusza w Hajdukach Nyskich (gmina Nysa, woj. opolskie) – 290 głosów
 10. Dąb „Krystyn” w Białym Borze ( gmina Przecław, woj. podkarpackie) – 589 głosów
 11. 4 Platany – Wilhelmina, Paulina, Joanna i Dorota w Żaganiu ( woj. lubuskie) – 247 głosów
 12. Dąb Ustrobniak w Ustrobnej (gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie) – 2303 głosy
 13. Dąb herb w Wałbrzychu ( woj. dolnośląskie) – 83 głosy
 14. Lipa w Krapkowicach ( woj. opolskie) – 427 głosów
 15. Dąb Henryk w Krakowie (woj. małopolskie) – 3612 głosów
 16. Zielona Grusza w Kończycach Wielkich (gmina Hażlach, woj. śląskie) – 40 głosów

Zobacz zdjęcia i przeczytaj historie drzew biorących udział w głosowaniu na drzeworoku.pl

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska, reżyser i senator Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

Przekaż darowiznę Klubowi Gaja – nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
Możesz też przekazać 1% Swojego podatku Klubowi Gaja – KRS 0000120069

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget