Warning: Division by zero in /home/klient.dhosting.pl/klubgaja/swietodrzewa.pl/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/src/DisplayTypes/Slideshow.php on line 76
Jeszcze tylko 10 dni pozostało do nadsyłania zgłoszeń w konkursie Drzewo Roku Klubu Gaja. Przyjmujemy zgłoszenia od wszystkich – od obywatela po Parlament, od przedszkolaka po emeryta, od górnika po artystę!
Szukamy drzew, które wywołują emocje. Przywołują wzrok. Utrwalają wartości. Jednoczą ludzi. Nie muszą być największe, najstarsze i w centralnych miejscach. Szukamy drzew kochanych i niezapomnianych – drzew, które wzmacniają ludzi!
Termin przyjmowania zgłoszeń mija 30 listopada. Na naszej liście są już drzewa z wielu regionów Polski. Regulamin konkursu i Karta zgłoszenia na: http://klubgaja.pl/drzewo_roku/
O udział w finale walczyć będą między innymi: miłorząb z Chełma (woj. lubelskie), dąb Celarowski z parku dzielnicy Prądnik Czerwony w Krakowie (woj. małopolskie), brzoza koło przedszkola „Przyjaciół bajek” w Wojkowicach (woj. śląskie), platan z parku krajobrazowego w Dębnie (woj. wielkopolskie); miłorząb ze Szprotawy (woj. lubuskie) czy Dąb Ewy z Węgrowa (woj. mazowieckie).
Opis tego slide
Brzoza na jednym z osiedli Zamościa, także kandydatka do grona finalistów Drzewa Roku 2012, jest świadkiem dorastania młodych i jesieni życia starszych. Lipa Zuza z Podegrodzia gdy kwitnie przyciąga do siebie takie roje pszczół, że słychać je z odległości kilkudziesięciu metrów. Sosna na wydmie w Kołobrzegu, której zrobiono ponad tysiąc zdjęć, bo … „jest tak zrośnięta z naszą świadomością jak Bałtyk z Polską”. Topola znad zalewu w Kraśniku znacznie bardziej zachwyca turystów niż umiejscowione tam egzotyczne palmy. Dąb Mały Książę koło przedszkola w Świebodzinie otrzymał imię od przedszkolaków, które spędzają pod nim czas latem i wiosną, jednak kiedyś drzewo było świadkiem tragedii wojennych. Jodła przy szkole w Barłominie jest symbolem wsi, dlatego nazwano ją „barłomińską”, bo należy do każdego ucznia i mieszkańca wsi.
Ponownie do konkursu zgłosiło się Towarzystwo Przyjaciół Przyszowic (woj. śląskie). Poprzednim razem prezentowana przez przyszowian lipa Witula znalazła się w finale konkursu. Tym razem to dwie lipy przy ul. Wolności, które przetrwały trzydniową bitwę pancerną w 1945 roku; przymusowe szczęśliwe lądowanie odrzutowca w 1955 roku; a dziś mijają je pasjonaci nordic walking, rowerzyści i mieszkańcy wsi.
Klub Gaja gorąco zaprasza do udziału w konkursie. Czekamy na zgłoszenia od osób indywidualnych, organizacji, instytucji i przedsiębiorstw.
Z nadesłanych propozycji jury konkursu wyłoni 11 finalistów. Laureata będzie już wybierać cała Polska. Głosowanie internautów rozpocznie się 1 czerwca 2012 roku. Statuetka Drzewo Roku zostanie wręczona w Warszawie podczas inauguracji jubileuszowej 10. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja.
Finalistów Drzewa Roku 2011 można oglądać w albumie: http://www.klubgaja.pl/_pliki/drzewo_roku_2011.pdf
Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Konkurs Drzewo Roku w Polsce jest częścią międzynarodowego projektu Europejskie Drzewo Roku dofinansowanego przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki, Czeską Fundację Partnerstwo dla Środowiska, Ministerstwo Środowiska Republiki Czeskiej oraz Państwowy Fundusz Środowiskowy Republiki Czeskiej.
Na zdjęciu: Dąb Grot w Dęblinie – zwycięzca 1. edycji Konkursu Drzewo Roku