Nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2019 przyznane!

16. Święto Drzewa odbyło się pod hasłem „Każdy liść pochłania CO2”, które miało nam przypomnieć, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej opłacalnych sposobów zapobiegania zmianom klimatu. W ten sposób jak co roku 10 października Klub Gaja zachęcał wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew, a także zmiany naszych codziennych nawyków na bardziej ekologiczne i odpowiedzialne. Najbardziej aktywnym uczestnikom programu Klub Gaja co roku przyznaje nagrody Czarodziejskiego Drzewa. Wszystkim dziękujemy za kolejny rok wspólnej pracy, w ramach której posadziliśmy już ponad 880 tysięcy drzew w całej Polsce.

Drzewa i lasy są niezbędnym elementem regulacji klimatu. Pochłaniają dwutlenek węgla, który jest główną przyczyna globalnego ocieplenia. Dlatego też ich sadzenie pozostaje jednym z najbardziej opłacalnych sposobów przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Każdy z nas może przyłączyć do programu Święto Drzewa i posadzić drzewo, wpisując je do licznika posadzonych drzew na stronie swietodrzewa.pl , gdzie odnotowaliśmy już ponad  880 tysięcy posadzonych drzew w całej Polsce .

W 2018 roku w program Święto Drzewa zaangażowało się blisko 25 tysięcy osób – uczniów nauczycieli, rodziców, leśników, a także przedstawicieli samorządów lokalnych, organizacji społecznych i biznesu. Wspólnie  posadziliśmy blisko 36 tysięcy drzew i krzewów na terenie szkół i przedszkoli, w parkach miejskich, lasach, na osiedlach i w przydomowych ogrodach. Podczas zorganizowanych przez Klub Gaja akcji sadzenia drzew w Warszawie, Bielsku-Białej i Gminie Wilkowice wspólnie z mieszkańcami zbudowaliśmy  212  schronień habitatowych dla dzikich zwierząt – pszczół murarek, biedronek, złotooków, motyli oraz ptaków i wiewiórek.

Program Święto Drzewa realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku to szeroka edukacja na temat roli drzew w adaptacji do zmian klimatu, twórcza współpraca i działania praktyczne – ochrona i sadzenie drzew. Co roku za największą ilość posadzonych drzew, za najszerszą współpracę oraz za kreatywność działań Klub Gaja przyznaje najaktywniejszym uczestnikom nagrody Czarodziejskiego Drzewa.

Laureaci Czarodziejskiego Drzewa 2019 :

1. Zespół Szkół Politechnicznych im. Bohaterów Monte Cassino. Technikum Architektury Krajobrazu we Wrześni (woj. wielkopolskie) – za posadzenie 7091 drzew i zorganizowanie akcji sadzenia drzew po nawałnicy.
2. Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski (woj. wielkopolskie) – za szeroką współpracę w ramach corocznych obchodów Święta Drzewa oraz posadzenie wspólnie z mieszkańcami 3 000 drzew na terenie miasta.
3. Gmina Świecie (woj. kujawsko-pomorskie) – za posadzenie 2955 drzew i krzewów na terenie miasta i zorganizowanie dla szkół konkursu GEO Drzewo.
4. Gmina Baranów (woj. wielkopolskie) – za szeroką współpracę i zaangażowanie mieszkańców w akcję sadzenia drzew, krzewów, bylin i ziół na terenie gminy.
5. Zespół Szkół Zawodowych w Skalbmierzu (woj. świętokrzyskie) – za szeroką współpracę w ramach Święta Drzewa oraz zorganizowanie wspólnego sadzenie drzew nad zalewem w Skalbmierzu i akcji „Drzewko za elektrośmieci”.
6. Szkoła Podstawowa nr 2 w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) – za ciekawe działania wokół drzew, m.in. organizację międzynarodowego projektu eTwinning pt. „Drzewa są ważne”.
7. Przedszkole Miejskie nr 13 w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) – za różnorodne działania wokół drzew oraz przygotowanie petycji do prezydenta Olsztyna w sprawie ochrony pszczół i sadzenia drzew i krzewów pszczołolubnych.
8. Szkoła Podstawowa im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Koziegłowach ( woj. wielkopolskie) – za zorganizowanie leśnego rajdu połączonego z obchodami 100-lecia Odzyskania Niepodległości , podczas którego m.in. posadzono 100 dębów, stworzono listę 100 pytań dotyczących drzew i listę 100 książek, w których można znaleźć odpowiedzi na te pytania.
9. Przedszkole w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. Dziedzictwa Cystersów Bierzwnickich w Bierzwniku ( woj. zachodniopomorskie) – za różnorodne działania wokół drzew, m.in. wspólne sadzenie drzew z policjantami, strażakami, urzędnikami, nauczycielami i rodzicami oraz zorganizowanie pochodu ulicami miasta, zachęcającego do sadzenia drzew.

Rozdanie nagród odbędzie się 10. października 2019 roku w Warszawie podczas inauguracji 17. edycji programu Święto Drzewa. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!

Święto Drzewa 2018

Patronat: Prezydent  m. st. Warszawy.
Partnerzy strategiczni:
 Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, Environmental Partnership Association.
Partnerzy: Troton, Davines, C&A Foundation.
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Europejskie Drzewo Roku, Robin Wood, 366 Concept, LeasePlan Fleet Management (Polska),  Ambasada Stanów Zjednoczonych, Fundacja Nasza Ziemia, Służewski Dom Kultury, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Zakład Zieleni Miejskiej w Katowicach, Miasto Bielsko Biała, Zakład Zieleni Miejskiej w Bielsku-Białej, Galeria Bielska BWA, Gmina Wilkowice, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej, Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, Clean Advantage, Fundusz Partnerstwa.
Dofinansowanie: Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice, Miasto Bielsko-Biała.

Ten wpis umieszczono w kategorii Czarodziejskie Drzewo. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget