Bez czarny z Rzeszowa Drzewem Roku 2019!

W tegorocznej 9. edycji konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zwyciężył ponad 200- letni bez czarny w Rzeszowie, zgłoszony przez mieszkankę osiedla! Roślina ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie życia bez niego. W 2020 roku ten piękny, kochany przez Rzeszowian bez będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku !

Rywalizacja w odbywającym się przez cały czerwiec konkursie Drzewo Roku  trwała do ostatniej chwili. Ostatecznie pierwsze miejsce zajął bez czarny z Rzeszowa uzyskując  2315 głosów internautów. Drugie miejsce zajęła Lipa Anna w Kliniskach Wielkich w gminie Goleniów w woj. zachodniopomorskim z 1905 głosami. Trzeci na podium stanął  Dąb Wolności w Głownie w woj. łódzkim, zdobywając 1400 głosów internautów.

Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, komentuje  – „Niezwykłą wartością tegorocznego zwycięzcy jest to, że krzew, który przyjął formę drzewa, został zgłoszony nie przez instytucję, a osobę prywatną. To dobry znak na przyszłość. Świadomi znaczenia przyrody i drzew obywatele stanowią tą grupę, która może wspomagać ochronę drzew i krajobrazu naszych miast i terenów wiejskich. Gratulacje!”.

Statuetka Drzewo Roku 2019 trafi do mieszkanki Rzeszowa Pani Haliny Sikory, która zgłosiła drzewo do konkursu, a także do włodarzy Miasta Rzeszowa, na którego terenie rośnie bez czarny. Wszyscy finaliści konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Wręczenie nagród odbędzie się 10 października 2019 roku w Warszawie podczas inauguracji 17. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

„Wiadomość o zwycięstwie drzewa bzu czarnego sprawiła mi ogromną radość  i wycisnęła łzy szczęścia. Wszystkie drzewa w konkursie są piękne i wyjątkowe, ale wygrywa to  które zbierze wokół siebie najwięcej ludzi. Udało się to skromnemu drzewku bzu czarnego. które jest jednak wyjątkowe i niezwykłe bo niespotykane w takiej formie i rozmiarze. Jego wyjątkowość zauważył poeta, który napisał: Choć jestem tylko drzewem na którym biały kwiat świeci, jestem też pomnikiem, świadectwem stuleci, świętą magią Słowian i wiarą w powodzenie. Bardzo dziękuję wszystkim osobom  które oddały głos na  bez czarny. Bardzo dziękuję moim  przyjaciołom, znajomym, rodzinie, wszystkim innym  osobom, mediom, szczególnie Radiu Rzeszów, za wsparcie i ogromne   zaangażowanie w rozpowszechnianiu informacji o konkursie i w  zbieraniu głosów. Dla tych wszystkich osób za  zwycięstwo  w Konkursie na Drzewo 2019 Roku drzewo bzu czarnego w podziękowaniu zaszumi o zmroku” – mówi Halina Sikora, która zgłosiła drzewo do konkursu

9.już edycja konkursu Drzewo Roku Klubu Gaja zgromadziła blisko 50 zgłoszeń drzew z całej Polski. Na 16. finałowych drzew podczas głosowania internauci oddali ponad 13 tysięcy ważnych głosów. Na stronie plebiscytu odnotowano ponad 90 tysięcy odsłon.

Konkurs Drzewo Roku co roku pokazuje nam, że Polacy kochają drzewa, otaczają je opieką, pielęgnują tradycje i historie z nimi związane. Gratuluję zwycięzcom wspólnoty, która zawiązała się wokół tego drzewo, które do tej pory nie było szerzej znane nawet w samym Rzeszowie, a dzięki konkursowi  zgromadziło wokół siebie tylu miłośników drzew. To wspaniały przykład postawy szacunku i dbałości o otaczającą nas przyrodę ” – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku

 Zdobywca tytułu Drzewa Roku 2019 – Bez czarny  w Rzeszowie (woj. podkarpackie) – bez czarny, wiek ponad 200 lat, wysokość ok. 6 m, obwód 125 cm. Zgłoszony przez Halinę Sikorę z Rzeszowa.

Drzewo bzu czarnego rośnie otoczone niższymi krzewami i drzewami na skwerze między blokami w samy sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że ono zawsze tu rosło. Ma postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tej rośliny. Pospolicie bez czarny występuje w formie krzewiastej. Drzewo prawdopodobnie jest pozostałością po byłych ogrodach zamku Lubomirskich. Również dzisiaj drzewo nadaje temu miejscu wyjątkowy charakter. Wiele osób nie wyobraża sobie, że tego drzewa mogłoby nie być. Przetrwało ono wiele w swoim życiu – powstania narodowe, dwie wojny, okupację, przemiany społeczne i gospodarcze. W ostatnich latach drzewo  przetrwało roboty budowlane prowadzone w jego pobliżu. Mieszkańcy zachwycają się niezwykłą urodą bzu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Kiedy kwitnie cała korona pokryta jest białymi kwiatami – wygląda jak gigantyczny bukiet białych kwiatów. W okresie owocowania pokryte jest masą kiści czarnych jagód, które w jesieni dla ptaków stanowią bogatą stołówkę.

2. miejsce – Lipa Anna w Kliniskach Wielkich(gmina Goleniów, woj. zachodniopomorskie) – lipa drobnolistna, wiek ok. 450-600 lat, wysokość ok. 27 m, obwód ok. 871 cm, pomnik przyrody. Zgłoszona przez Szkołę Podstawową im. Prof. Wiesława Grochowskiego w Kliniskach Wielkich i Nadleśnictwo Kliniska.

Swoją nazwę lipa zawdzięcza Annie Jagiellonce – żonie władcy Pomorza Zachodniego Bogusława X wielkiego. Legenda głosi, że podczas przyjazdu poselstwa polskiego do szczecińskiego zamku, Bogusław przebywał na polowaniu w pobliskiej Puszczy Goleniowskiej. Dzisiaj „Anna” stanowi niezwykle cenny okaz dendrologiczny. Jest popularnym miejscem wycieczek miłośników drzew i przyrodników. Odbywają się tu zajęcia edukacyjne  prowadzone przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przy Nadleśnictwie Kliniska.

3. miejsce – Dąb Wolności w Głownie (gmina Głowno, woj. łódzkie) – dąb szypułkowy, wiek ok. 115 lat, wysokość ok. 13 m, pomnik przyrody. Zgłoszony przez Szkołę Podstawową nr 3 im. Tadeusza Kościuszki w Głownie.

Dąb został posadzony w 10. rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości jako symbol siły i długowieczności. Drzewo posadzono w obecności burmistrza, radnych, księdza proboszcza i rabina.  Opiekę nad świeżo posadzonym dębem objął właściciel masarni, który uznając, że pielęgnacja  drzewa jest śmiesznie prosta i wymaga jedynie codziennego podlewania. Niestety w okolicy Bożego Narodzenia okazało się, że dąb usechł. Wkrótce pod osłoną nocy rzeźnik zamienił uschły dąb na inny. Wszystko pozostałoby w wielkiej tajemnicy, gdyby nie sąsiad, który nie mogąc spać w nocy obserwował przez okno całe zdarzenie. Po tygodniu tajemnicę tę znali już wszyscy mieszkańcy Głowna, oczywiście za wyjątkiem sprawcy całego zamieszania. Obecnie okolice dębu to miejsce spotkań mieszkańców, a także wielu imprez miejskich.

Dokładna liczba głosów zdobytych przez drzewa biorące udział w głosowaniu:

 1. Bez czarny  w Rzeszowie(woj. podkarpackie) – 2315 głosów
 2. Dąb Konrad  w Leszczynach(gmina Czerwionka – Leszczyny, woj. śląskie) – 177 głosów
 3. Dąb Jagiellon w Rzepniku( gmina Wojaszówka, woj. podkarpackie) – 796 głosów
 4. Dąb Maciej w Adamowie-Wsi (gmina Radziejowice, woj. mazowieckie) – 257 głosów
 5. Dąb Nestor we Wrocławiu(woj. dolnośląskie) – 1147 głosów
 6. Dąb-kapliczka Pustelnik w Bełwinie(gmina Przemyśl, woj. podkarpackie) – 378 głosów
 7. Dąb Wieleński w Wieleniu(woj. wielkopolskie) – 825 głosów
 8. Grab Jankowicki w Jankowicach(gmina Kuźnia Raciborska, woj. śląskie) – 321 głosów
 9. Grusza z Doliny Miłości w Zatoni Dolnej(gmina Chojna, woj. zachodniopomorskie) – 487 głosów
 10. Krzywa Sosna Szubienica w Oszczeklinie(gmina Koźminek, woj. wielkopolskie) – 1225 głosów
 11. Lipa Anna w Kliniskach Wielkich(gmina Goleniów, woj. zachodniopomorskie) – 1905 głosów
 12. Śmiałowicka morwa(Śmiałowice, gmina Marcinowiec, woj. dolnośląskie) – 233 głosy
 13. Nasze Drzewo w Lubomierzu(gmina Lubomierz, woj. dolnośląskie) – 252 głosy
 14. Sosna w Celestynach( gmina Malanów, woj. wielkopolskie) – 321 głosów
 15. Dąb Wolności w Głownie(gmina Głowno, woj. łódzkie) – 1400 głosów
 16. Matczyna Lipa w Jelczu-Laskowicach( gmina Jelcz-Laskowice, woj. dolnośląskie) – 1004 głosy

Zobacz zdjęcia i przeczytaj historie wszystkich drzew biorących udział w głosowaniu na drzeworoku.pl

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja  – Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi są drzewa. Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju. Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń. Jeśli nie jest Ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

Przekaż darowiznę Klubowi Gaja – nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
Możesz też przekazać 1% Swojego podatku Klubowi Gaja – KRS 0000120069

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget