Ogród leczy i karmi!

W Zespole Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu powstaje Ogród Polisensoryczny. Służy on terapii, nauce, integracji, pobudzaniu zmysłów i emocji. Dokładnie 3 października 2019 r., o godz.11.00, Klub Gaja przy wsparciu sieci sklepów spożywczych ALDI, wspólnie z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną, nauczycielami, rodzicami i wolontariuszami posadzi w tym ogrodzie kolejne kwitnące i mocno pachnące rośliny. Nowe nasadzenia posłużą rehabilitacji i wypoczynkowi osób niepełnosprawnych i mieszkańców miasta. Stworzą także przyjazne zakątki dla dzikich zwierząt, które staną się dla nich „spiżarnią”bazą pokarmową. Akcji nasadzeń towarzyszyć będą warsztaty budowy domków dla dzikich zapylaczy.

Drzewa i krzewy dostarczają nam wielu korzyści. Spełniają ogromną rolę w ochronie klimatu i różnorodności biologicznej. Poprawiają jakość naszego życia, wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. We wspólną akcję tworzenia Ogrodu Polisensorycznego, chcemy zaangażować w szczególności osoby niepełnosprawne, dla których sadzenie drzew czy budowa domków dla owadów będzie konkretnym treningiem umiejętności. W ogrodzie posadzimy głównie gatunki ozdobne pobudzające zmysły wzroku, węchu i dotyku, ale także takie, które lubią owady zapylające.

Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja, mówi – „Wszystko w przyrodzie i życiu społecznym jest ze sobą powiązane. Dlatego warto współpracować dla naszego wspólnego dobra. Program Klubu Gaja Święto Drzewa stwarza platformę umożliwiającą każdemu włączenie się w pracę dla planety, ludzi i przyrody. W tym roku do partnerów strategicznych  17. edycji Święta Drzewa dołączyła sieć sklepów spożywczych ALDI. Doceńmy tych wszystkich  – ludzi, instytucje i firmy, którzy nieustannie wspomagają nasze wspólnoty i środowisko naturalne. Dziękuję im bardzo za zaangażowanie ”.

Sadzeniu drzew i krzewów towarzyszyć będą warsztaty budowy schronień dla dzikich owadów zapylających – pszczół murarek, biedronek, złotooków i motyli. Dzieci i młodzież z niepełnosprawnością, z pomocą rodziców i wolontariuszy, samodzielnie wykonają z desek specjalne domki dla wybranych gatunków zapylaczy. Podczas wspólnej pracy edukatorzy Klubu Gaja opowiadać będą o roli i znaczeniu tych pożytecznych owadów, których populacje drastycznie się zmniejszają z powodu urbanizacji i zanieczyszczenia środowiska.

Iwona Durek, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, dodaje  – „W imieniu swoim oraz naszych podopiecznych serdecznie dziękuję Klubowi Gaja i partnerom, którzy zaangażowali się w rozwój Ogrodu Polisensorycznego, znajdującego się w zarządzie naszej szkoły od 2014 roku. Ogród jest stale wzbogacany w nowe, pomysłowe nasadzenia,   które mają określony cel dydaktyczny i terapeutyczny skierowany do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Jest ogólnodostępny i służy także lokalnej społeczności. Przyczynia się do poprawy stanu zieleni w mieście oraz zwiększa bioróżnorodność i zaplecze pokarmowe dla ptaków, owadów i małych ssaków”.

“Jesteśmy dumni, że możemy zaangażować się w tak wspaniałą inicjatywę! W ALDI od lat troszczymy się o środowisko oraz dbamy o to, aby pozostawiać pozytywny ślad w otoczeniu społecznym, ekologicznym i ekonomicznym. Dzięki tej akcji nie tylko wspieramy środowisko, ale przyczyniamy się do rehabilitacji i wypoczynku osób niepełnosprawnych. Cieszymy się, że możemy być częścią tego projektu” – mówi Hubert Iwanowski, Z-ca Dyrektora Zakupów ds. Jakości i CR.

Święto Drzewa 2019
Partnerzy strategiczni:
 Lasy Państwowe, Trillion Tree Campaign , Davines, ALDI.
Partnerzy: Troton, C&A Foundation, Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku.
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, Miasto Katowice, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka, Miasto Bielsko-Biała, Rada Osiedla Bielsko Południe, LeasePlan, DHL Parcel Polska, DHL Express Polska, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, Kolej Linowa Czantoria, I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie.

Więcej informacji: www.swietodrzewa.pl

Na zdjęciach: Akcja sadzenia roślin w Ogrodzie Polisensorycznym ZSS nr 4 w Sosnowcu. Fot. Klub Gaja

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget