Europejskie Drzewo Roku – rywalizacja trwa!

Tylko do końca lutego na stronie www.treeoftheyear.org można zagłosować na Europejskie Drzewo Roku 2020 . W tej edycji o ten prestiżowy tytuł walczy 16. drzew z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Polskę reprezentuje niezwykły, 200-letni okaz bzu czarnego w Rzeszowie, zwycięzca organizowanego przez Klub Gaja konkursu Drzewo Roku 2019.  Nasz kandydat zdobył do tej pory ponad 10 tysięcy głosów internautów i zajmuje obecnie 10. miejsce w plebiscycie. Wszystko może się jednak zmienić dzięki Państwa głosom. Zachęcamy do wsparcie naszego kandydata.

Pierwsza połowa głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2020 już za nami. Polski kandydat do tego zaszczytnego tytułu to 200- letni Czarny Bez w Rzeszowie. Ten unikatowy okaz przyrodniczy przyjął postać drzewiastą, co jest niezwykle rzadko spotykaną formą tego gatunku. Rośnie na skwerze między blokami w samym sercu miasta. Najstarsi mieszkańcy pamiętają, że drzewo bzu czarnego zawsze tu rosło i nie wyobrażają sobie życia bez niego. W plebiscycie prowadzi czeska 350-letnia sosna, będąca pamiątką po wsi zalanej podczas budowy zapory, która zdobyła już ponad 31 tysięcy głosów. Zachęcamy do udziału w plebiscycie i oddawania głosów na polskie drzewo. Ostatni tydzień głosowania(23-28 luty) jest tajny, co oznacza że na stronie konkursu nie będzie widoczna liczba głosów oddanych na poszczególne drzewa.  Zwycięzcę poznamy już 17 marca podczas gali rozdania nagród w Parlamencie Europejskim w Brukseli. 


„Jedyne co mogę powiedzieć to…..głosujcie. To nie tylko zabawa. Ten konkurs jest możliwością uczestnictwa we wspólnocie europejskich miłośników i obrońców drzew. To także możliwość zagłosowania na nasze wielkie dziedzictwo przyrodnicze jakim są drzewa. Jeszcze jest czas. Warto go wykorzystać.” – zachęca  Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Europejski Konkurs Drzewo Roku został zapoczątkowany 10 lat temu. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli .W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce organizatorem konkurs Drzewo Roku  jest  Klub Gaja. W ten sposób organizatorzy zwracają uwagę społeczną na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

Mogą Państwo pomóc chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

 ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO na https://www.treeoftheyear.org/PL

Dowiedz się więcej o Czarnym Bzie i konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku >>>

Na zdjęciu: Czarny Bez w Rzeszowie Fot. Klub Gaja/Halina Sikora

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku, Europejskie Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget