Mural Święto Drzewa – dla czystego powietrza!

W Bielsku-Białej przy ul. Adama Mickiewicza 9 powstanie ekologiczny mural, który co najmniej przez dekadę będzie zmniejszał zanieczyszczenie powietrza tak, jak by to zrobił las o powierzchni ponad 100 m kw. Klub Gaja i Galeria Bielska BWA do współpracy zaprosili artystkę Ewę Ciepielewską z Grupy LUXUS, która namaluje swój projekt na ponad 100 m kw. ściany. Praca powstanie w ramach programu Święto Drzewa, którego Partnerem Strategicznym jest ALDI. Podczas odsłonięcia muralu, które odbędzie się 12 października 2020 roku o godz. 12.00, wspólnie z prezydentem miasta Jarosławem Klimaszewskim i zaproszonymi gośćmi, zostanie posadzony platan. Wydarzeniu towarzyszyć będzie akcja sadzenia drzew i krzewów przyjaznych dla zwierząt oraz warsztaty budowy budek lęgowych w Szkole Podstawowej nr 27, m.in. dla wiewiórek i nietoperzy.

Program Święto Drzewa Klubu Gaja to edukacja w dziedzinie ochrony środowiska i klimatu poparta realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. 18 edycja Święta Drzewa w Bielsku-Białej to nie tylko akcje sadzenia drzew i krzewów, ale także niezwykłe wydarzenie artystyczne. Mural Ewy Ciepielewskiej przedstawiający fragment lasu zostanie wykonany farbami włoskiej firmy Airlite. Farby działają na zasadzie porównywalnej do procesu fotosyntezy u roślin, u których chlorofil katalizuje reakcję produkcji energii. W podobny sposób Airlite wykorzystuje właściwość dwutlenku tytanu do wytwarzania reaktywnych cząsteczek, które neutralizują zanieczyszczenia powietrza w obojętne związki. Namalowany las na ponad 100 m kw. ściany zmniejszy zanieczyszczenie powietrza w taki sam sposób, jak zrobiłby to posadzony las o tej samej powierzchni.

„Aktywiści ekologiczni powinni głośno mówić o potrzebie ratowania planety i wspierać każde działanie na rzecz powstrzymania katastrofy klimatycznej. Mogą to robić na różne sposoby, wykorzystując na przykład sztukę. To wspaniale, że mural Święto Drzewa powstaje właśnie w Bielsku-Białej na ulicy Adama Mickiewicza, tuż obok pierwszego biura Klubu Gaja. To symboliczne miejsce dla działań ekologicznych, ale i przypomnienie, że bez wspólnych wysiłków ratujących Ziemię, nasze życie może się dramatycznie zmienić. Sadźmy, malujmy, edukujmy i działajmy. Teraz!” – mówi Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.

Ewa Ciepielewska, autorka muralu „Święto Drzewa”, jest artystką od lat zajmującą się tematyką ekologii, zarówno w swoim malarstwie, jak i działaniach przyrodniczych i społecznie zaangażowanych – w przestrzeniach miast lub na rzekach. Od wielu lat swoją praktykę artystyczną wiąże z rzeką Wisłą i drewnianym galarem (tradycyjną płaskodenną łodzią), na który zaprasza innych artystów na rezydencje w bezpośrednim kontakcie z naturą. Artystka współtworzy Grupę LUXUS, słynną wrocławską grupę artystyczną, działającą od końca lat 80. XX wieku, jedyną formację z tamtych czasów, która przetrwała do dziś. Grupa LUXUS zorganizowała dziesiątki wystaw, prezentując zarówno malarstwo, jak i obiekty, a prace członków grupy znajdują się w najważniejszych muzeach i galeriach w kraju, a także w kolekcjach publicznych i prywatnych za granicą. Tematyka ich prac dotyczy aktualnej rzeczywistości, a rys krytyczny zawsze zrównoważony jest humorem. Grupa organizuje także liczne happeningi i akcje artystyczne, cieszące się ogromnym powodzeniem wśród publiczności i dobrymi recenzjami krytyków sztuki.

Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, dodaje – „Program Święto Drzewa nawiązuje do malarstwa Ewy Ciepielewskiej, w którym drzewa stanowią jeden z ważniejszych tematów. Przedstawia fragment lasu prześwietlonego wiosennym czy letnim słońcem, w którym jasna zieleń kontrastuje z brązowymi pniami drzew, a złote refleksy harmonizują z błękitem nieba prześwitującym w oddali. Ewa Ciepielewska od dawna współpracuje z Klubem Gaja w działaniach artystyczno-ekologicznych, a także z Galerią Bielską BWA, gdzie miała kilka wystaw. Stworzenie ogromnego muralu na szczytowej ścianie kamienicy przy ulicy Adama Mickiewicza 9 w Bielsku-Białej jest niezwykłym wydarzeniem, dzięki któremu jej dzieło zaistnieje na stałe w przestrzeni miasta”. 

„Dbałość o środowisko i społeczna odpowiedzialność biznesu są wpisane w DNA marki ALDI.  Wierzymy, że wcielając je w życie przyczyniamy się do kształtowania postaw i przyjaznego otoczenia dla przyszłych pokoleń. Właśnie dlatego, naturalnym było dla nas zaangażowanie się po raz kolejny w inicjatywę Święta Drzewa w roli Partnera Strategicznego. W ten sposób wspieramy edukację ekologiczną i możemy stać się częścią zielonego Śląska. Tegoroczna współpraca cieszy nas tym bardziej, że oprócz wspólnego sadzenia drzew, udało nam się stworzyć proekologiczny mural, który w przestrzeni miasta przypomina o tym, jak ważna jest dbałość o środowisko” – mówi Agata Biernacka, Kierownik Działu Komunikacji i PR ALDI Polska. 

Święto Drzewa, w tym roku obchodzone pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt!”, odbędzie się także w Szkole Podstawowej nr 27. Klub Gaja wspólnie z uczniami i zaproszonymi gośćmi posadzi m.in. głogi, leszczyny, aronie i byliny oraz poprowadzi warsztaty budowy budek lęgowych dla wiewiórek, ptaków, nietoperzy, trzmieli, motyli i pszczół samotnic. Schronienia dla zwierząt zostaną zamontowane w ogrodzie szkolnym i posłużą edukacji dzieci i młodzieży.

Święto Drzewa w Bielsku-Białej organizowane jest przez  Klubu Gaja wspólnie z Galerią Bielską BWA, Miastem Bielsko-Biała oraz firmą ALDI – Partnerem Strategicznym Święta Drzewa. Dofinansowanie ze środków Miasta Bielska-Białej. Partnerem w wykonaniu muralu jest firma Movincar Sp. z z.o.o. W realizacji murali Ewie Ciepielewskiej pomagali młodzi artyści: Anna Brzozowska i Józef Siemiński. 

Fot. Klub Gaja/ B.Tarnawa, K. Morcinek

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget