Czarodziejskie Drzewa 2021

Klub Gaja jak co roku nagrodził najaktywniejszych uczestników Święta Drzewa. 18. edycja programu przebiegła pod hasłem „Święto Drzewa dla zwierząt” i wzięło w niej udział, pomimo różnych ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, ponad 19 tysięcy osób. Wspólnie posadziliśmy w całej Polsce ponad 20 tysięcy drzew i krzewów, i zrobiliśmy blisko 40 schronień dla owadów, ptaków i małych ssaków! Wszystkim serdecznie dziękujemy za kolejny rok wspólnej pracy dla Ziemi!

Organizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat ochrony środowiska i zmian klimatu, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Jak co roku w październiku w całym kraju odbyły się lokalne obchody Święta Drzewa, w ramach których sadzono drzewa, zakładano parki i ogrody, otaczano opieką stare drzew, prowadzono lekcje tematyczne, zajęcia w terenie, konkursy i przedstawienia. W programie wzięło udział 229 podmiotów – placówek oświatowych, gmin, nadleśnictw, stowarzyszeń, firm, a także osób prywatnych. W sumie ponad 19 tysięcy uczestników! Do licznika dopisaliśmy kolejnych 20 tysięcy drzew i krzewów m.in. owocowych i miododajnych. Sadzonych specjalnie dla zwierząt, dla których zrobiliśmy blisko 40 schronień!

Co roku Klub Gaja przyznaje najaktywniejszym uczestnikom Święta Drzewa nagrody Czarodziejskiego Drzewa w 3. kategoriach za największą ilość posadzonych drzew, za najszerszą współpracę oraz za kreatywność działań. W tym roku przyznaliśmy również 4 wyróżnienia. 

Laureaci Nagrody Czarodziejskiego Drzewa 2021 :

 1. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Kostomłotach (woj. dolnośląskie) – za posadzenie 350 drzew na terenie gminy oraz adopcję posadzonych drzew przez uczniów.
 2. Krzysztof Grądek z Działoszyc (woj. świętokrzyskie) – za utworzenie na własnej działce kawałka lasu i posadzenie tam 250 drzew i krzewów dla ludzi i ptactwa.
 3. Przedszkole Samorządowe w Baniosze (woj. mazowieckie) – za posadzenie 150 drzew i krzewów na terenie przedszkola.
 4. Przedszkole nr 6 w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie) – za zorganizowanie akcji sadzenia drzew na terenie przedszkola i stworzenie przyjaznych zakątków dla zwierząt.
 5. Zespół SzkolnoPrzedszkolny w Bierzwniku (woj. zachodniopomorskie) – za całoroczne działania dla drzew, m.in. utworzenie we współpracy z Nadleśnictwem Bierzwnik przedszkolnego lasu, gdzie lokalna społeczność posadziła 2 tysiące drzew.
 6. Przedszkole dla Dzieci Niewidomych w Laskach oraz Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących w Laskach (woj. mazowieckie) – za różnorodne działania w ramach Święta Drzewa i poznawanie drzew z różnych perspektyw.
 7. Szkoła Podstawowa w Kuklinowie (woj. wielkopolskie) – za kreatywne zajęcia na temat drzew, m.in. obliczanie wieku drzew rosnących wokół szkoły.
 8. Przedszkole nr 8 „Zielony Ogród” z Oddziałami Integracyjnymi w Tychach (woj. śląskie) – za różnorodne działania wokół drzew m.in. ciekawe zajęcia plastyczne z wykorzystaniem leśnych skarbów.
 9. Stowarzyszenie WeRwA z Chełma (woj. lubelskie) – za akcję sadzenia drzew na terenie miejskich osiedli.

Wyróżnienia Czarodziejskiego Drzewa 2021:

 1. Miasto Ostrowiec Świętokrzyski – za utworzenie na terenie Parku Miejskiego stacji edukacyjnej „Drugie życie drzewa”.
 2. Publiczne Przedszkole nr 4 „Zaczarowana Kraina” w Zduńskiej Woli (woj. łódzkie) – za coroczne obchody Święta Drzewa i przeprowadzenie różnorodnych działań pogłębiających wiedzę przedszkolaków na temat drzew.
 3. Centrum Edukacji i Rehabilitacji w Zabrzu (woj. śląskie) – za przeprowadzenie warsztatów edukacyjnych pt. „Mieszkańcy Ogrodu” i gry terenowej „Czyj to dom?”.
 4. Zenona Sadowska z Radomia (woj. mazowieckie) – za stoworzenie cyklu audiobajek Babasylaba, których głównymi bohaterami są drzewa i dzikie zwierzęta.

Rozdanie nagród odbędzie się w październiku 2021 roku w Warszawie podczas inauguracji 19. edycji programu Święto Drzewa. Dodatkowo wszyscy uczestnicy Święta Drzewa otrzymają podziękowania. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną pracę, dzięki której udało się posadzić przez te wszystkie lata blisko 940 tysięcy drzew w całej Polsce.

18. edycja Święta Drzewa
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
Partnerzy strategiczni:
Lasy Państwowe, Billion Tree Campaign, ALDI, Davines
Partnerzy:C&A Foundation,  Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku, Kawałek Lasu
Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Służewski Dom Kultury, Miasto Bielsko-Biała, Galeria Bielska BWA, Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, LeasePlan

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Czarodziejskie Drzewo. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget