Nić pomiędzy kulturą i ekologią

W tym roku wydarzenia 7. Festiwalu Ekodzieło nawiązywały do historii miasta Bielska-Białej i Tajemniczego Ogrodu, który powstaje na nieużytku cmentarza żydowskiego. Klub Gaja, Fundacja Pogranicze i Galeria Bielska BWA zaprosili bielszczan do wysłuchania opowieści splecionych z tradycją i przyrodą tego miejsca. Artyści, którzy wystąpili 4 czerwca 2021r. w podziemiach Willi Sixta, połączyli niewidzialną nicią kulturę i ekologię, mówiąc o tym co wspólne i uniwersalne. Odnosząc się do mocy miejsc oraz pamięci ludzi, połączyli pogranicza Bielska-Białej i Sejn.

Wieczór i podziemia Willi Teodora Sixta nadały wydarzeniu festiwalowemu kameralny i unikalny nastrój. Małgorzata Czyżewska z Fundacji Pogranicze, zaprosiła publiczność do wysłuchania  historii kobiet żydowskich, silnych, nietuzinkowych i utalentowanych, które ujęła w czytaniu performatywnym „Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz”. Opowieści o poetkach z różnych rodzin, środowisk i krajów była niezwykle wzruszająca. Wiersz „Moja dzika koza” poprowadził słuchaczy do wykładu Krzysztofa Czyżewskiego  „Pogranicze i sztuka pamięci”, który nasze sumienia nazwał właśnie taką dziką kozą. Na zakończenie Jacek Bożek z Klubu Gaja poruszył widownię wierszem Czesława Miłosza „O aniołach” , który był jedną z inspiracji czytania performatywnego „Ścieżki opowieści” i zakończył go wezwaniem „Zaraz dzień, jeszcze jeden, zrób co możesz”. Całość przenikała muzyka Apostolisa Anthimosa, kompozytora i instrumentalisty.

Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA, komentując wydarzenie powiedziała –„Fundacja Pogranicze dba o dobre relacje między ludźmi różnych kultur, różnych wyznań. Odnosi się do historii, przypomina zapomniane. Pielęgnuje to co wspólne, przede wszystkim w odniesieniu do przyrody i postrzeganiu świata jako całości. Wykład Krzysztofa Czyżewskiego o odmiennościach, które tak często są przyczyną konfliktów, a które należy zrozumieć i zaakceptować, był jednym z punktów Festiwalu Ekodzieło w 2021 roku. To nie pierwsza wizyta szefa Pogranicza w Bielsku-Białej; podczas Ekodzieła w 2019 roku prezentował w Galerii Bielskiej BWA – Klubokawiarni Aquarium swoją wystawę „Żegaryszki” oraz poezję haiku z tomu pod tym samym tytułem. W roku 2021 poezja zagościła na festiwalu w wykonaniu Małgorzaty Czyżewskiej, czytającej performatywnie wiersze z antologii poetek jidysz „Moja dzika koza”.

 „Bielsko i Biała przez wieki dzieliła rzeka, która stanowiła granicę widzialną i niewidzialną w przestrzeni i ludziach. To wspaniale, że na 70 lecie połączenia tych miast mogliśmy w tak ważnym dla historii Bielska miejscu, Wilii Sixta, mówić o przyrodzie, pamięci i potrzebie współpracy w czasie wielkich kryzysów ogarniających nasz glob. Aby ratować Ziemię i zamieszkujące ją istoty potrzeba ludzkiej wiedzy, uważności i delikatności. Poczucie współzależności w jakiej jesteśmy zanurzeni, którą odczuwamy poprzez kulturę, sztukę i ekologię, dodaje nam sił w tej pracy dla nas i przyszłych pokoleń” – podsumował Jacek Bożek, szef Klubu Gaja pomysłodawca festiwalu.

7. Festiwal Ekodzieło objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego. Realizowany jest ze środków Miasta Bielska-Białej we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską i Galerią Bielską BWA.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z WYDARZENIA >>>

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA >>>

Media o wydarzeniu

https://wiadomosci.wp.pl/slask/bielsko-biala-rusza-ii-festiwal-ekodzielo-inspiracja-tajemniczy-ogrod-6646708100266752a

https://www.bielsko.info/wiadomosci/27657-7-edycja-festiwalu-ekodzielo-juz-w-piatek-w-bielsku-bialej-bielsko-biala

https://bielskobiala.wyborcza.pl/bielskobiala/7,88025,27109635,w-bielsku-bialej-powstanie-tajemniczy-ogrod-zamieszkaja-w-nim.html

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii, Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget