19. Święto Drzewa w Bielsku-Białej

Inauguracja 19. Święta Drzewa w Bielsku-Białej zorganizowana przez Klub Gaja odbyła się 15 października w Tajemniczym Ogrodzie na cmentarzu żydowskim. Posadzono cztery klony kuliste z udziałem m.in. prezydentem Bielska-Białej Jarosławem Klimaszewskim, Dorotą Wiewiórą – przewodniczącą Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej oraz zaproszonymi gośćmi i uczniami z bielskich szkół. Ważnym punktem programu były warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży.

To był słoneczny dzień. Do nasadzeń wybrano gatunek klona pospolitego, w nawiązaniu do głównej alei tej niezwykle pięknej nekropolii. Cztery duże klony wspólnie posadzili m.in. Jarosław Klimaszewski – Prezydent Miasta Bielska-Białej,  Adam Ruśniak– za-ca Prezydenta Miasta Bielska-Białej, Dariusz Gajny – miejski ogrodnik, Dorota Wiewióra – przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Janusza Kusocińskiego i VIII Liceum Ogólnokształcącego Zespołu Szkół Medycznych Ogólnokształcących im. Hanny Chrzanowskiej oraz goście specjalni wydarzenia Georgiana Keable – angielka, mistrzyni opowiadania mieszkającą w Norwegii i Katarzyna Musiał –  pianistka mieszkająca w Kanadzie, która zagrała koncert na z okazji 19. Święta Drzewa w Warszawie i GOK „Promyk” w Bystrej.  Wydarzenie wpisało się obchody 70.lecia połączenia Bielska i Białej.

Po sadzeniu drzew uczniowie wzięli udział w warsztatach na temat dzikich zwierząt w mieście m.in. ptaków i małych ssaków, i zbudowali dla nich budki lęgowe. Zapoznali się z różnymi gatunkami dzikich zapylaczy, wysłuchali opowieści o różnych gatunkach pszczół  i zrobili samodzielnie świecę z wosku pszczelego. W Tajemniczym Ogrodzie dzieci i młodzież wysłuchały także opowieści Georginy Keable i Jacka Bożka o drzewach. Warsztaty połączone były z pracami porządkowymi i usuwaniem rdestowca ostrokończystego, gatunku inwazyjnego, który zagraża rodzimej roślinności na terenie Tajemniczego Ogrodu.

Prezydent Jarosław Klimaszewski, witając uczestników, mówił – „Bardzo się cieszę, że w tym miejscu, w tym roku obchodzimy Święto Drzewa. To jest taki dzień, kiedy przypominamy sobie coś, o czym powinniśmy pamiętać każdego dnia – że mamy tylko jedną planetę i musimy o nią dbać, a jednym z aspektów dbania jest doglądanie naszego otoczenia, zieleni, natury. Cieszę się, że jest z nami młodzież. Dziś chciałem ogłosić oficjalnie, że powołałem swoim zarządzeniem Radę ds. Ekologii i Zieleni, która będzie zajmowała się m.in. ochroną zieleni w naszym mieście. W skład rady weszli fachowcy, ekolodzy, ornitolodzy, dendrolodzy. Mam nadzieję, że jeszcze bardziej pieczołowicie będziemy podchodzili do przyrody w naszym mieście i dawali przykład innym”.

no images were found

Dorota Wiewióra, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej, dodała – „Może nie powinno się mówić, że cmentarz żyje, ale ten cmentarz zaczął żyć od czasu, jak zjawił się tutaj Klub Gaja, jak przychodzi tu coraz więcej młodzieży i jak nauczyciele chcą prowadzić lekcje tu, na cmentarzu  lub w naszej siedzibie. To nas bardzo cieszy, bo wy jesteście naszą przyszłością. Dziękujemy za waszą obecność i za to, że chcecie poznać historię ludzi, którzy tworzyli to miasto”.

Geargian Keable, powiedziała  – „Przez ponad 35 lat pracowałam, opowiadając z młodzieżą historie w Norwegii i za granicą. Jest to super praca. Na całym świecie historie mają podobne znaczenie i podobny temat – jeśli mamy zbyt wiele żądzy w sobie, to będzie źle. Ale jeśli będziemy słuchać głosu lisa i będziemy potrafili go rozpoznać, jeżeli podzielimy się chlebem ze starą kobietą, to będzie dobrze. Myślicie, że to wszystko tylko opowieści, ale to samo mówią teraz naukowcy z całego świata. Jeśli mamy coś zrobić dla Planety to musimy działać teraz, nie za 20 lat, ale już, teraz! Dlatego cieszę się, że spotkałam Klub Gaja, bo Klub Gaja jest jak Dawid. Goliat zmienia się bardzo powoli. Pamiętajcie, że każda wasza czynność dobra dla innych, dla Planety, nawet najmniejsza, ma znaczenie. Teraz jest czas Dawida – musimy robić małe zmiany”.  

„To w naszych rękach i sercach jest przyszłość Ziemi. Nie zmarnujmy tego cennego daru jakim jest natura” – podsumował Jacek Bożek, założyciel Klubu Gaja.

ZOBACZ ZDJĘCIA Z 19. ŚWIĘTA DRZEWA W BIELSKU-BIAŁEJ >>>

ZOBACZ FILM Z WYDARZENIA >>>

Święto Drzewa w Bielsku-Białej dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej oraz Funduszu Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM.

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget