Obchody Święta Drzewa w Sosnowcu

Tegoroczna edycja Święta Drzewa Klubu Gaja w Sosnowcu została objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Arkadiusza Chęcińskiego. Do udziału w akcji przystąpiło 31 placówek oświatowych z terenu miasta, które zorganizowały u siebie wiele ciekawych zajęć, konkursów i wydarzeń dla drzew i przyrody.  W inauguracji Święta Drzewa, która odbyła się 20 września 2021 roku w Parku Harcerskim wzięło udział ponad 120 osób. Podczas wydarzenia Klub Gaja rozdał uczestnikom akcji 400 sadzonek drzew.  Wspólnie z zaproszonymi gośćmi – przedstawicielami Urzędu Miasta Sosnowca oraz znanym Sosnowiczaninem Krzysztofem Materną, posadziliśmy na terenie parku ponad 80 drzew i krzewów, zbudowaliśmy budki lęgowe dla ptaków, wiewiórek i dzikich pszczół, a w drewnianej skrzyni założyliśmy mały ogród deszczowy.

W tym roku Klub Gaja po raz pierwszy we współpracy z Miastem Sosnowiec zaprosił przedszkola i szkoły z terenu miasta do włączenia się w jesienną akcję Święto Drzewa w Sosnowcu. Szkoły i przedszkola, które zgłosiły swój udział otrzymały od Klubu Gaja 400 sadzonek drzew – jabłoni, lipy i jarzębiny, a także materiały edukacyjne – słuchowisko nt. dzikich zwierząt w mieście pt. „Nietoperz szuka domu” oraz plansze edukacyjne z instrukcjami m.in. jak zbudować domki dla zwierząt w mieście – ptaków, wiewiórek, nietoperzy i dzikich zapylaczy, jak się nimi opiekować i jakie przyjazne rośliny dla nich posadzić. Otrzymane drzewa zostały posadzone przez uczestników w przedszkolnych i szkolnych ogrodach, a także wspólnie z rodzicami w ramach akcji „Mamo, tato posadź ze mną drzewo” w przydomowych ogrodach, na osiedlowych skwerach i działkach.  W placówkach oświatowych odbyło się także wiele ciekawych i różnorodnych zajęć, warsztatów, konkursów i wydarzeń poświęconych drzewom i ich znaczeniu dla nas i otaczającej nas przyrody.

Przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Sosnowcu przygotowali inscenizację składającą się z wierszyków i piosenek o proekologicznym przesłaniu oraz stworzyli prace plastycznych „Jesienne drzewa”, które następnie zostały zaprezentowane na wystawie w Bibliotece Miejskiej nr 17. W Przedszkolu nr 3 został ogłoszony konkurs „Mój karmnik”, w ramach którego dzieci wraz z rodzicami budowały karmniki dla ptaków.

Przedszkole nr 27 włączyło do wspólnych działań rodziców. Całe rodziny sadziły drzewa na terenie ogrodów, działek i osiedlowych skwerów. Podczas obchodów Święta Drzewa w przedszkolu dzieci dowiedziały się o bardzo ważnej roli drzew w przyrodzie oraz ich znaczenia w życiu człowieka. Wykonywały prace plastyczne i pokonywały ścieżki sensoryczne wykonane z zebranych darów lasu. Na terenie placówki zorganizowany został również rodzinny konkurs plastyczny „Przyjaciel Jeż”. Konkurs miał na celu kształtowanie wśród dzieci i dorosłych pozytywnej postawy i troski wobec żyjących w naszym mieście jeży.

29 września 2021 roku korzystając z pięknej pogody dzieci wraz z nauczycielami z Przedszkola nr 52 udały się do ogrodu przedszkolnego, aby posadzić młode drzewka. Każda grupa posadziła swoje drzewko, które będzie przez długi czas pielęgnować i bacznie obserwować jego rozwój. Na terenie przedszkola zorganizowano także akcję pod hasłem „Mamo, tato posadź ze mną drzewo”. Członkowie rodzin przedszkolaków, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w akcji otrzymali drzewko. Sadzenie drzewek, należało uwiecznić na fotografii. Wszystkie drzewka (18 sztuk) znalazły swoje miejsce na Ziemi.

W Przedszkolu nr 53 dzieci obejrzały prezentację multimedialną o roli drzew w przyrodzie, zwierzętach mieszkających w koronach drzew, w jego pniu i pod nim. Odgadywały zagadki, rozpoznawały zwierzęta po odgłosach jakie wydają, wskazywały i nazywały różne gatunki drzew i owoce jakie na nich rosną. Przedszkolaki kontynuowały swoje działania w ogrodzie przedszkolnym. Każda grupa zaadoptowała wybrane przez siebie drzewo, dzieci przytuliły się do niego, a za pomocą kredki odbiły na kartce papieru jego korę. Z kolei dzieci z Przedszkola nr 54 miały okazję przejść po przyrodniczej ścieżce sensorycznej składającej się żołędzi, kasztanów, kory drzewa, gałązki sosny oraz liści

Również dużo interesujących  zajęć odbyło się w sosnowieckich szkołach. W SP nr 18 uczniowie utworzyli ogródki klasowe, w których posadzili wrzosy, róże i ozdobne trawy, a także drzewa otrzymane od Klubu Gaja i 4 świerki pod hasłem „Świerk na Święta”.

W SP nr 29 klasy trzecie wykonały zielniki, a klasy czwarte w ramach lekcji przyrody wykonały prace plastyczne z liści wybranego drzewa wraz z jego opisem. Przeprowadzono także konkurs literacki i plastyczny ,,Drzewo moich marzeń’’. Uczniowie klas starszych przygotowali etykiety informacyjne o drzewach i wraz z przedstawicielami Samorzadu Uczniowskiego oznaczyli drzewa i krzewy rosnące wokół budynku szkoły.

W SP nr 35 na zajęciach z techniki uczniowie klasy 5 wykonywali piękne obrazki drzew jesienią oraz tworzyli las w słoiku. Z kolei uczniowie Zespołu Szkół nr 2 zorganizowali na świetlicy zajęcia czytelnicze – oczywiście z drzewami w roli głównej, a także rozwiązywali przeróżne rebusy i krzyżówki pogłębiające ich wiedzę. Podczas zajęć powstała również piosenka o szkolnym drzewie – starej wierzbie, rosnącej na boisku. Dzieci chętnie uczyły się słów nowego utworu i całkiem samodzielnie ułożyły do niego melodię. Odbyły się także zajęcia plastyczne i techniczne podczas których powstały modele drzew w postaci wycinanek, wyklejanek, kolażu i stempli z liści.

Wszystkim uczestnikom akcji Święto Drzewa w Sosnowcu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i wspólna pracę dla przyrody!

 

Projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa w Sosnowcu” finansowany jest przez Gminę Sosnowiec.  

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget