Dąb Dunin na czele! Trwa głosowanie na Europejskie Drzewo Roku 2022

Jesteśmy na półmetku głosowania na Europejskie Drzewo Roku 2022. Prowadzi zwycięzca polskiej edycji konkursu organizowanego przez Klub Gaja – Dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej z ponad 30 tysiącami głosów internautów! Po piętach depczą nam Rosjanie i Hiszpanie. Aby utrzymać pierwsze miejsce i zwycięstwo w konkursie, do końca musimy trzymać rękę na pulsie i głosować na naszego kandydata na https://www.treeoftheyear.org/PL  Decydujący będzie ostatni tydzień plebiscytu, gdyż nie będziemy widzieli wtedy, ile głosów mają poszczególne drzewa. Głosowanie trwa do końca lutego, a zwycięzcę poznamy 22 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników w Brukseli.

W tegorocznej edycji konkursu o tytuł Europejskiego Drzewa Roku walczy 16 drzew z 16. krajów Europy. Nasz reprezentant, 400-letni Dąb Dunin z Przybudek w gminie Narew w woj. podlaskim, wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku 2021 organizowanego przez Klub Gaja. Legenda głosi, że zostawiono go tam, gdzie wyrósł, po to, żeby pokazać, dokąd kiedyś sięgała Puszcza Białowieska. To wyjątkowe drzewo skradło serce wielu ludziom. „To nasza wizytówka” – mówi jeden z mieszkańców Przybudek i ma rację, bo wielu turystów z Polski i nie tylko przyjeżdża tutaj właśnie po to, by go zobaczyć, zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie. Dunin to także charakterystyczny punkt spotkań. „Do zobaczenia przy dębie” – mówili mieszkańcy. Był i jest też inspiracją dla wielu artystów. Znalazł się m.in. na okładce płyty „Scenariusz” zespołu Hoyraky. Reżyserka Beata Hyży-Czołpińska umieściła go w filmie „Wielkie drzewa” w cyklu reportaży „Czytanie Puszczy”. Drzewu nadał nazwę DUNIN Janusz Korbel – jeden z twórców ruchu ekologicznego – na cześć białoruskiego poety i dramaturga Wincentego Dunina-Marcinkiewicza.

Dąb Dunin w Przybudkach. Fot. Zofia Eliza Szewczyk

Dunin-Strażnik Puszczy ma szansę dobrze wypaść w Konkursie Europejskie Drzewo Roku. Mamy ponad 30 tysięcy głosów, ale aby myśleć o zwycięstwie trzeba mieć pewnie ok. 100 tysięcy. Potrzebna jest mobilizacja wszystkich miłośników drzew w Polsce, wsparcie celebrytów, popularnych profili facebookowych i instagramowych. Dunin to piękne drzewo i warto oddać na niego swój głos!!!! – zachęcają do głosowania Agnieszka Aleksiejczuk i Tomasz Niechoda, którzy zgłosili drzewo do polskiej edycji konkursu

Zobacz film o Dębie Dunin – Strażniku Puszczy Białowieskiej >>>

ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO >>>

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. Jego organizatorem jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W finale konkursu biorą udział zwycięzcy etapów krajowych z całej Europy. Polskie drzewa mają już swoje osiągnięcia w tym corocznym plebiscycie. W 2017 roku zwycięzcą konkursu został Dąb Józef z Wiśniowej w woj. podkarpackim. W 2013 roku 2. miejsce zdobył Platan z Kóz w woj. śląskim, a w 2014 roku 3. miejsce w Europie zdobył Dąb Wybickiego w Będominie w woj. pomorskim.

W Polsce odbywa się już 12. edycja konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi. Końcem lutego poznamy 16. finalistów tegorocznego konkursu, którzy już w czerwcu powalczą o tytuł Drzewa Roku 2022 w Polsce, a zwycięzca będzie reprezentował Polskę w konkursie europejskim w 2023 roku.

Mogą Państwo pomóc sadzić i chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

Na zdjęciu: Dąb Dunin w Przybudkach. Fot. – Klub Gaja /Zofia Eliza Szewczyk

Ten wpis umieszczono w kategorii Europejskie Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget