Zagłosuj na Dąb Dunin! Ostatnie dni plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku

Tylko do końca lutego możemy powalczyć o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2022 oddając swój głos na polskie drzewo na https://www.treeoftheyear.org/PL
Obecnie na stronie plebiscytu nie możemy już zobaczyć, ile głosów mają poszczególne drzewa. Przed utajnieniem wyników nasz kandydat – Dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej zajmował 1. miejsce z blisko 148 tysiącami głosów. Tuż za nami drzewo z Hiszpanii z blisko 130 tysiącami głosów. Na trzecim miejscu drzewo z Portugalii z ponad 52 tysiącami głosów. Pozostali konkurenci pozostali daleko w tyle. Wszystko może się jeszcze jednak zmienić. Które z drzew wygra zależy tylko od nas. Klub Gaja zachęca do głosowania. Liczy się każdy głos!

Polski kandydat do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2022 to Dąb Dunin w Przybudkach w gminie Narew w woj. podlaskim. Legenda głosi, że zostawiono go tam, gdzie wyrósł, żeby pokazać, dokąd kiedyś sięgała Puszcza Białowieska. Dzisiaj ten 400-letni pomnik przyrody to jeden z najbardziej znanych Puszczańskich Olbrzymów – symbol siły i potęgi.  Od lat zachwyca swoim pięknem i jest inspiracją dla wielu artystów i społeczników. Turyści z Polski i z zagranicy przyjeżdżają tutaj, aby go zobaczyć i zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie. W 2021 roku Dąb Dunin wygrał polską edycję konkursu Drzewo Roku organizowanego przez Klub Gaja. Tym samym zapewnił sobie udział w konkursie europejskim wraz z 15. innymi finalistami konkursów krajowych z całej Europy. Głosowanie trwa do końca lutego, a zwycięzcę poznamy 22 marca podczas ceremonii ogłoszenia wyników w Brukseli.

 

„W tegorocznym konkursie na Europejskie Drzewo Roku polscy internauci jak do tej pory nie zawiedli. Do momentu utajnienia głosów Dąb Dunin cały czas prowadził, wyprzedzając pozostałych 15. konkurentów z całej Europy. Przed nami ostatnia prosta i ostatnia szansa, aby wesprzeć naszego Olbrzyma!  W plebiscycie wybieramy dwa naszym zdaniem najciekawsze drzewa. Możemy zagłosować tylko raz z jednego adresu e-mail. Koniecznie też musimy potwierdzić oddany głos, klikając w link w otrzymanej wiadomości na naszą skrzynkę pocztową. Zachęcajmy też naszych przyjaciół do głosowania i promujmy nasze piękne polskie drzewo!” – mówi Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

 ZAGŁOSUJ NA POLSKIE DRZEWO >>>

Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. W ciągu jedenastu lat konkurs zgromadził już ponad 1100 drzew – świadków naszej europejskiej historii i ponad 1100 społeczności lokalnych dumnych ze swoich skarbów przyrody, a także ponad 3 miliony miłośników drzew na całym świecie. Co roku w konkursie bierze udział ponad 300 tysięcy osób z całej Europy. W Polsce  konkurs Drzewo Roku  organizuje Klub Gaja. W ten sposób chcemy zwracać uwagę na ciekawe, stare drzewa jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić.

Mogą Państwo pomóc sadzić i chronić drzewa przekazując darowiznę lub 1% podatku dla Klubu Gaja. Na stronie Klubu Gaja znajdziecie Państwo Bezpłatny Program PIT lub w deklaracji podatkowej PIT wystarczy wpisać KRS: 0000120069.

Na zdjęciu: Dąb Dunin w Przybudkach. Fot. – Klub Gaja /Tomasz Arciszewski

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget