Czarodziejskie Drzewa 2022

Klub Gaja nagrodził najbardziej aktywnych uczestników 19. edycji Święta Drzewa, która tym razem przebiegała się pod hasłem – Dla przyrody! Wzięło w niej udział 23 tysiące osób z ponad 240 podmiotów w całym kraju – placówek oświatowych, urzędów gmin i miast, nadleśnictw, stowarzyszeń, firm, a także osób prywatnych. Do licznika dopisaliśmy blisko 61 tysięcy posadzonych drzew i krzewów. Zbudowaliśmy także 74 budki lęgowe dla ptaków, owadów, nietoperzy i wiewiórek! Wszystkim uczestników serdecznie dziękujemy za kolejny rok wspólnej pracy dla Ziemi!

Celem programu Święto Drzewa organizowanego przez Klub Gaja od 2003 roku jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu, poparta konkretnymi działaniami – sadzeniem i ochroną drzew. Co roku uczestnicy podejmują wiele różnorodnych działań w ramach Święta Drzewa – organizują lokalne akcje sadzenia drzew, krzewów i bylin rodzimych gatunków, przyjaznych dla zwierząt (miododajnych, owocowych), budują schronienia i budki lęgowe dla owadów zapylających, ptaków i małych ssaków, organizują różnorodne zajęcia edukacyjne poświęcone drzewom, takie jak gry terenowe, zabawy, konkursy, pikniki rodzinne i happeningi. Od początku programu wspólnie z uczestnikami posadziliśmy  już ponad 996 tysięcy drzew i krzewów w całym kraju oraz zbudowaliśmy blisko 1800 schronień i budek lęgowych dla zwierząt. Dziękujemy za nieustające zaangażowanie w działania na rzecz otaczającej nas przyrody, a już w październiku zapraszamy wszystkich do udziału w jubileuszowej, 20-tej edycji Święta Drzewa.

Najbardziej aktywnym uczestnikom 19. edycji Święta Drzewa, którzy wykazali się największą ilością posadzonych drzew, szeroką współpracą i kreatywnością działań, Klub Gaja, jak co roku przyznał nagrody Czarodziejskiego Drzewa. Rozdanie nagród odbędzie się 10 października 2022 roku w Warszawie podczas inauguracji 20. edycji programu Święto Drzewa. Serdecznie gratulujemy!

Laureaci Czarodziejskiego Drzewa 2022 :

 1. Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski (woj. wielkopolskie) – za organizację obchodów Święta Drzewa na terenie gminy we współpracy z lokalnymi instytucjami m.in. SP nr 5 i Nadleśnictwem Taczanów oraz przekazanie mieszkańcom 1500 sadzonek drzew.
 2. Szkoła Podstawowa im. St. Wyspiańskiego w Rupniowie (woj. małopolski) – za organizację akcji przekazania 1090 sadzonek sosny we współpracy z Nadleśnictwem Limanowa, które zostały posadzone przez mieszkańców na terenie miejscowości. 
 3. Stowarzyszenie WeRwA z Chełma (woj. lubelskie) – za posadzenie blisko 200 sadzonek drzew na terenie chełmskich osiedli oraz akcję „Drzewodzielnia” w ramach której rozdano mieszkańcom 355 sadzonek drzew.
 4. Zespół Szkół w Skalbmierzu (woj. świętokrzyskie) – za organizację obchodów Święta Drzewa na terenie Gminy Skalbmierz i szeroką współpracę m.in. z władzami miasta i gminy, radą sołecką, kołem gospodyń wiejskich w Grodzonowicach, OSP w Drożejowicach i Nadleśnictwem Pińczów.
 5. Przedszkole Samorządowe nr 18 w Kielcach (woj. świętokrzyskie) – za szeroką współpracę i różnorodne działania w ramach Święta Drzewa, m.in. zbudowanie we współpracy z rodzicami hoteli dla owadów. 
 6. Przedszkole nr 370 w Warszawie (woj. mazowieckie) – za różnorodne działania wokół drzew m.in. zorganizowanie wycieczki do sadu oraz projektu badawczego „Drzewo”.
 7. Zespół Szkół Gminy Kościan Przedszkole i Szkoła Podstawowa w Starym Luboszu (woj. wielkopolskie) – za różnorodne działania w ramach Święta Drzewa, m.in. akcję sprzątania okolicznych lasów i wykonanie makiety warstwowej budowy lasu i Parku Krajobrazowego im. Dezyderego Chłapowskiego w Turwi.
 8. Przedszkole Gminne w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Kamieńcu (woj. wielkopolskie) – za kreatywne zajęcia na temat drzew, m.in. stworzenie ścieżki dydaktycznej w formie interaktywnej wystawy oraz przekazanie mieszkańcom i instytucjom nasion drzew i  eko słoiczkowych doniczek wraz listem zachęcającym do ich posadzenia.
 9. Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Drążnej (woj. wielkopolskie) – za przeprowadzenie całomiesięcznych obchodów Święta Drzewa i wykonanie gazetki ściennej na różne tematy związane z drzewami, m.in. zielnik ścienny drzew, jak obliczyć wiek drzewa, wpływ lasu na klimat.
 10. Fundacja Musszelka w Milanówku (woj. mazowieckie) – za kreatywne zajęcia wokół drzew z udziałem opowiadaczki historii Georgiany Keable z Norwegii., m.in. tańce, pieśni i opowieści o sile jaką możemy czerpać z drzew.

Święto Drzewa 2021
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy
Partnerzy strategiczni:
Lasy Państwowe, ALDI, Davines,
Partnerzy: BNP Paribas Bank Polska S.A, Environmental Partnership Association, Europejskie Drzewo Roku, Billion Tree Campaign
Współpraca: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, Służewski Dom Kultury, Miasto Bielsko-Biała, Miasto Sosnowiec, AstraZeneca Pharma Poland Sp. z o.o., Fundusz Partnerstwa, Clean Advantage, LeasePlan Polska, Troton, Blac Point S.A.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Czarodziejskie Drzewo, Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget