Zapraszamy do wysłuchania podcastu „Rozmowy z Bożkiem” o wolnej szkole i pedagogice waldorfskiej. Gościnią Jacka Bożka jest Maria Świerczek – wieloletnia prezes Związku Szkół i Przedszkoli Waldorfskich w Polsce, wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim, od ponad dwudziestu pięciu lat czynnie zaangażowana w propagowanie pedagogiki waldorfskiej w Polsce.
Rozmawiamy o czeremchach, rytmie jako podstawie wszelkiego życia, w rytmie dnia i nocy staramy się przyjrzeć organizmowi małego dziecka, potrzebie snu i czuwania, kreatywności i wolności. Pada pytanie o brak ocen w szkołach waldorfskich, więc rozmawiamy o wartości stopni i ocenach opisowych, porach dnia odpowiednich do nauki, cyklach przedmiotów i pedagogice holistycznej, zdrowej rywalizacji i stresie, współpracy rodziców i pracy nauczycieli i ich cennym powołaniu.
POSŁUCHAJ ROZMOWY Z MARIĄ ŚWIERCZEK >>>
Zapraszamy do wysłuchania poprzednich odcinków podcastu „Rozmowy z Bożkiem” na na platformach: Spotify, Anchor, Google Podcasts i Apple Podcasts. Możesz wesprzeć realizację podcastów na portalu Patronite .
O odbiciu lustrzanym, sztuce jako narzędziu i kreacji, kreatywności i jej potrzebie wymuszenia, powracającym temacie kryzysu edukacji, kamieniu i lalkach
O wolnych zebrach w Afryce, rozrabianiu w antropocenie i poczuciu winy, o tym czym jest Ashoka, micie założycielskim i Billu Draytonie, i zgodnie jesteśmy zadowoleni ze wspierania zmian, jakie niosą jej członkowie i członkinie – Ashoka Fellows
O duch rywalizacji, córkach, relacji matka – dzieci w kontekście Ziemi, przyszłości nastolatków, Jamiem Olivierze, filmie „Seaspiracy” i o tym co możemy, a czego nie możemy zrobić dla Ziemi.
O rzekach dzieciństwa, domu wypełnionym sztuką, lex Szyszko, późnym macierzyństwie na ściętym pniu, aktywizmie o niebieskich skrzydłach modraszka i oczywiście o Wiśle.
O gadach i płazach, regulacjach systemowych, o tym, że w Europie jest więcej egzotycznych gatunków żab niż w samej Amazonii i oczywiście o obijaniu się po mordzie, czyli – boksie.
O sensie życia prowadzony przez dwa drożdże, czterech modelach przetrwania, ubóstwie energetycznym, utopii i patologicznej formie wspólnoty.
O Magurce, powrocie do korzeni Klubu Gaja, o tańcu butoh, wycieczek zakładowych i do zmian, na które Klub Gaja jest zawsze przygotowany.
- Rozmowa z Małgorzatą Sporek-Czyżewską >>> edukatorką, aktorką, archiwistką społeczną
O Miłoszu, jego dziadku, Litwie i Niewiaży, Świętym Brodzie, mitach i baśniach, sztuce jako medium, o jaszczurce zapowiadającej gości, Guciu zaczarowanym i wracamy do muchy sprzed odcinka.
- Rozmowa z Barłomiejem Topą >>> aktorem
O chodzeniu na bosaka, multiplikacji rzeczywistości, niezbędnym szacunku, jaskiniach i skalnej bryzie, a na koniec przypowieści o Bogu i muszce, i pułapce jogina.
O gąbkach konopnych, post hipisach, połączeniu serca i biznesu oraz wpływie influencerów.
O świadomości, oderwaniu i byciu, unikaniu szkoły uczącej nudy, mentoringu pokory i micie „że, kiedyś było lepiej”.
O osobowości Wisły, języku flisaków, młodzieńcu z zubożałej szlachty i magicznym towarzystwie padalców.
O rodzinnych pasjach, syndromie czystej szyby, starych jabłkowych sadach i nie zawracaniu dupy.
O znaczeniu morza utożsamianym z początkiem życia, nieuchronnej zmianie oraz pokładanej w niej nadziei i mocy zaklętej w pocałunku foki.
O głosie Gai – Ziemi i jej kobiecym pierwiastku, wewnętrznym krzyku wojownika, od którego się tak wiele nauczyli.
Pierwszych 19 odcinków podcastu powstaje dzięki wsparciu z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.