Polityka jest ważna!

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Rozmowy z Bożkiem”. Gościem Jacka Bożka jest Radosław Gawlik – polski polityk, ekolog, poseł. Uczestniczył w obradach „okrągłego stołu” w zespole ds. ekologii oraz w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna później przekształconym w partię – Unię Demokratyczną, a jeszcze później w Unię Wolności. Jest współzałożycielem Forum Ekologiczne UW, któremu przez 7 lat przewodniczył. Od 1997 r. do 2000 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jest współzałożycielem reprezentacji politycznej ruchu Zielonych. Obecnie przewodniczy Stowarzyszeniu Ekologicznemu „Eko-Unia”.

Jacek z Radkiem wracają do korzeni  – ochrony środowiska, od zawsze obecnej w życiu Radka. Rozmawiają o rzekach, kapitalizmie,, zobowiązaniach, nieśmiałości politycznej, strachu przed biznesem i obywatelem, ratowaniu planety i końcu czczego gadania. Czy warto ratować cywilizację? –  pyta Jacek. Pada dużo dat, lokacji, terminów, inwestycji, ustaw i stanowisk.

POSŁUCHAJ ROZMOWY JACKA BOŻKA Z RADOSŁAWEM GAWLIKIEM >>>

Poprzednie odcinki podcastu „Rozmowy z Bożkiem”  możesz wysłuchać na platformach: Spotify, Anchor, Google Podcasts i Apple Podcasts. Możesz wesprzeć realizację podcastów na portalu Patronite .

 1. Rozmowa z Benem Lazarem >>> wędrownym nauczycielem permakulturyO plonach i ich kosztach, świadomym gospodarzeniu ziemią i metodach upraw, Masanobu Fukuokace i jego książce „Rewolucja źdźbła słomy”
 2. Rozmowa z Marią Świerczek >>> wieloletnią prezes Związku Szkół i Przedszkoli Waldorfskich w Polsce

      O wolnej szkole i pedagogice waldorfskiej, wartości stopni i ocenach opisowych, porach dnia odpowiednich do nauki, cyklach przedmiotów i pedagogice holistycznej

 1. Rozmowa z Robertem Balińskim >>> operatorem filmowym, reżyserem, dokumentalistą

        O odbiciu lustrzanym, sztuce jako narzędziu i kreacji, kreatywności i jej potrzebie wymuszenia, powracającym temacie kryzysu edukacji, kamieniu i lalkach

 1. Rozmowa z Agatą Stafiej-Bartosik >>> dyrektorką Fundacji Ashoka w Polsce

   O wolnych zebrach w Afryce, rozrabianiu w antropocenie i poczuciu winy, o tym czym jest Ashoka, micie założycielskim i Billu Draytonie,  i zgodnie jesteśmy zadowoleni ze wspierania   zmian, jakie niosą jej członkowie i członkinie – Ashoka Fellows

 1. Rozmowa z Kamilem Dąbrową > >> dziennikarzem, biegaczem maratończykiem

     O duch rywalizacji, córkach, relacji matka – dzieci w kontekście Ziemi, przyszłości nastolatków, Jamiem Olivierze, filmie „Seaspiracy” i o tym co możemy, a czego nie możemy zrobić dla Ziemi.

 1. Rozmowa z Cecylią Malik >>> malarką, performerką, ekolożką i aktywistką

     O rzekach dzieciństwa, domu wypełnionym sztuką, lex Szyszko, późnym macierzyństwie na ściętym pniu, aktywizmie o niebieskich skrzydłach modraszka i oczywiście o Wiśle.

 1. Rozmowa z Marcinem Urbaniakiem >>> filozofem, kognitywistą, etykiem i weganinem

    O gadach i płazach, regulacjach systemowych, o tym, że w Europie jest więcej egzotycznych gatunków żab niż w samej Amazonii i oczywiście o obijaniu się po mordzie, czyli – boksie.

 1.  Rozmowa z Jakubem Wygnańskim >>> socjologiem, działaczem i współtwórcą organizacji pozarządowych

   O sensie życia prowadzony przez dwa drożdże, czterech modelach przetrwania, ubóstwie energetycznym, utopii i patologicznej formie wspólnoty. 

 1.  Rozmowa z Beatą Tarnawa i Miłosławą Bożek >>>

   O Magurce, powrocie do korzeni Klubu Gaja, o tańcu butoh, wycieczek zakładowych i do zmian, na które Klub Gaja jest zawsze przygotowany.

 1. Rozmowa z Małgorzatą Sporek-Czyżewską >>> edukatorką, aktorką, archiwistką społeczną

  O Miłoszu, jego dziadku, Litwie i Niewiaży, Świętym Brodzie, mitach i baśniach, sztuce jako medium, o jaszczurce zapowiadającej gości, Guciu zaczarowanym i wracamy do muchy sprzed odcinka. 

 1.  Rozmowa z Barłomiejem Topą >>> aktorem

O chodzeniu na bosaka, multiplikacji rzeczywistości, niezbędnym szacunku, jaskiniach i skalnej bryzie, a na koniec przypowieści o Bogu i muszce, i pułapce jogina.

 1. Rozmowa z Julią Mafaldą >>> podróżniczką, fotografką, dziennikarką i aktywistką

O gąbkach konopnych, post hipisach, połączeniu serca i biznesu oraz wpływie influencerów.

 1. Rozmowa z Jackiem Jakubowskim >>> psychologiem, trenerem, mentorem i super wizorem coachingu  

O świadomości, oderwaniu i byciu, unikaniu szkoły uczącej nudy, mentoringu pokory i micie „że, kiedyś było lepiej”.

 1.  Rozmowa z Ewą Ciepielewską >>> malarką, performerką, aktywisytką i miłośniczką przyrody

O osobowości Wisły, języku flisaków, młodzieńcu z zubożałej szlachty i magicznym towarzystwie padalców.

 1.  Rozmowa z Maciejem Podymą >>> Panem Łąką

O rodzinnych pasjach, syndromie czystej szyby, starych jabłkowych sadach i nie zawracaniu dupy.

 1. Rozmowa z Iwoną Pawliczką >>> oceanografką, biolożką morza

O znaczeniu morza utożsamianym z początkiem życia, nieuchronnej zmianie oraz pokładanej w niej nadziei i mocy zaklętej w pocałunku foki.

 1. Rozmowa z Krzysztofem Czyżewskim >>> pisarzem, poetą, reżyserem, animatorem działań międzykulturowych

O głosie Gai – Ziemi i jej kobiecym pierwiastku, wewnętrznym krzyku wojownika, od którego się tak wiele nauczyli.

 

Pierwszych 19 odcinków podcastu powstaje dzięki wsparciu z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach  Funduszy EOG.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
 • Polub nas na Facebook

  Facebook Pagelike Widget