Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcinka podcastu „Rozmowy z Bożkiem”. Gościem Jacka Bożka jest Radosław Gawlik – polski polityk, ekolog, poseł. Uczestniczył w obradach „okrągłego stołu” w zespole ds. ekologii oraz w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna później przekształconym w partię – Unię Demokratyczną, a jeszcze później w Unię Wolności. Jest współzałożycielem Forum Ekologiczne UW, któremu przez 7 lat przewodniczył. Od 1997 r. do 2000 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jest współzałożycielem reprezentacji politycznej ruchu Zielonych. Obecnie przewodniczy Stowarzyszeniu Ekologicznemu „Eko-Unia”.
Jacek z Radkiem wracają do korzeni – ochrony środowiska, od zawsze obecnej w życiu Radka. Rozmawiają o rzekach, kapitalizmie,, zobowiązaniach, nieśmiałości politycznej, strachu przed biznesem i obywatelem, ratowaniu planety i końcu czczego gadania. Czy warto ratować cywilizację? – pyta Jacek. Pada dużo dat, lokacji, terminów, inwestycji, ustaw i stanowisk.
POSŁUCHAJ ROZMOWY JACKA BOŻKA Z RADOSŁAWEM GAWLIKIEM >>>
Poprzednie odcinki podcastu „Rozmowy z Bożkiem” możesz wysłuchać na platformach: Spotify, Anchor, Google Podcasts i Apple Podcasts. Możesz wesprzeć realizację podcastów na portalu Patronite .
- Rozmowa z Benem Lazarem >>> wędrownym nauczycielem permakulturyO plonach i ich kosztach, świadomym gospodarzeniu ziemią i metodach upraw, Masanobu Fukuokace i jego książce „Rewolucja źdźbła słomy”
- Rozmowa z Marią Świerczek >>> wieloletnią prezes Związku Szkół i Przedszkoli Waldorfskich w Polsce
O wolnej szkole i pedagogice waldorfskiej, wartości stopni i ocenach opisowych, porach dnia odpowiednich do nauki, cyklach przedmiotów i pedagogice holistycznej
O odbiciu lustrzanym, sztuce jako narzędziu i kreacji, kreatywności i jej potrzebie wymuszenia, powracającym temacie kryzysu edukacji, kamieniu i lalkach
O wolnych zebrach w Afryce, rozrabianiu w antropocenie i poczuciu winy, o tym czym jest Ashoka, micie założycielskim i Billu Draytonie, i zgodnie jesteśmy zadowoleni ze wspierania zmian, jakie niosą jej członkowie i członkinie – Ashoka Fellows
O duch rywalizacji, córkach, relacji matka – dzieci w kontekście Ziemi, przyszłości nastolatków, Jamiem Olivierze, filmie „Seaspiracy” i o tym co możemy, a czego nie możemy zrobić dla Ziemi.
O rzekach dzieciństwa, domu wypełnionym sztuką, lex Szyszko, późnym macierzyństwie na ściętym pniu, aktywizmie o niebieskich skrzydłach modraszka i oczywiście o Wiśle.
O gadach i płazach, regulacjach systemowych, o tym, że w Europie jest więcej egzotycznych gatunków żab niż w samej Amazonii i oczywiście o obijaniu się po mordzie, czyli – boksie.
O sensie życia prowadzony przez dwa drożdże, czterech modelach przetrwania, ubóstwie energetycznym, utopii i patologicznej formie wspólnoty.
O Magurce, powrocie do korzeni Klubu Gaja, o tańcu butoh, wycieczek zakładowych i do zmian, na które Klub Gaja jest zawsze przygotowany.
- Rozmowa z Małgorzatą Sporek-Czyżewską >>> edukatorką, aktorką, archiwistką społeczną
O Miłoszu, jego dziadku, Litwie i Niewiaży, Świętym Brodzie, mitach i baśniach, sztuce jako medium, o jaszczurce zapowiadającej gości, Guciu zaczarowanym i wracamy do muchy sprzed odcinka.
- Rozmowa z Barłomiejem Topą >>> aktorem
O chodzeniu na bosaka, multiplikacji rzeczywistości, niezbędnym szacunku, jaskiniach i skalnej bryzie, a na koniec przypowieści o Bogu i muszce, i pułapce jogina.
O gąbkach konopnych, post hipisach, połączeniu serca i biznesu oraz wpływie influencerów.
O świadomości, oderwaniu i byciu, unikaniu szkoły uczącej nudy, mentoringu pokory i micie „że, kiedyś było lepiej”.
O osobowości Wisły, języku flisaków, młodzieńcu z zubożałej szlachty i magicznym towarzystwie padalców.
O rodzinnych pasjach, syndromie czystej szyby, starych jabłkowych sadach i nie zawracaniu dupy.
O znaczeniu morza utożsamianym z początkiem życia, nieuchronnej zmianie oraz pokładanej w niej nadziei i mocy zaklętej w pocałunku foki.
O głosie Gai – Ziemi i jej kobiecym pierwiastku, wewnętrznym krzyku wojownika, od którego się tak wiele nauczyli.
Pierwszych 19 odcinków podcastu powstaje dzięki wsparciu z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.