Święto Drzewa w Sosnowcu

Klub Gaja i Miasto Sosnowiec, po raz drugi, zapraszają sosnowieckie przedszkola, szkoły i domy kultury do udziału w Święcie Drzewa, programu Klubu Gaja, który od 20 lat angażuje społeczeństwo do sadzenia i ochrony drzew oraz podejmowania różnorodnych działań dla środowiska i klimatu. Dla uczestników przygotowano materiały edukacyjne m.in. słuchowisko „Czarna pszczoła” oraz 300 sadzonek wiązów, lip i dębów. Uroczysta inauguracja Święta Drzewa w Sosnowcu odbędzie się 4 października (wtorek) 2022 roku o godz. 12.00 w Parku Harcerskim. Razem uczniami z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 posadzimy drzewa i krzewy, założymy łąkę kwietną, zbudujemy kompostowniki i budki lęgowe dla ptaków. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca.

W tym roku obchodzimy jubileuszową 20. edycję Święta Drzewa, programu, który Klub Gaja rozpoczął w 2003 r, ustanawiając 10 października Świętem Drzewa. To dobry czas by podjąć konkretne działania dla przyrody – posadzić drzewa, krzewy, założyć kwietne rabaty, posiać łąkę kwietną czy zbudować schronienia dla dzikich zwierząt. Katastrofa klimatyczna, wymieranie gatunków i nieustająca presja człowieka na środowisko naturalne sprawiły, że coraz bardziej doceniamy i potrzebujemy każdego skrawka przyrody w mieście. Tereny zieleni dają nam wytchnienie i odpoczynek, ale są też domem dla wielu zwierząt.

Podczas inauguracji „Święta Drzewa w Sosnowcu” w Parku Harcerskim, placówki, które zgłosiły swój udział w akcji, będą mogły odebrać 300 szt. sadzonek drzew, by zorganizować u siebie lokalne akcje Święta Drzewa. Dla uczestników przygotowano pakiet edukacyjny – plakat „Święto Drzewa w Sosnowcu”, słuchowisko dla dzieci „Czarna pszczoła” oraz plansze edukacyjne jak zbudować schronienia dla dzikich zwierząt w ogrodzie – budka dla trzmiela i ogród przyjazny małym stworzeniom.  Podczas wydarzenia wspólnie dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 oraz uczniami Szkoły Podstawowej nr 18 w Sosnowcu, przedstawicielami Miasta Sosnowiec oraz gośćmi zasiejemy łąkę kwietną, zbudujemy dwa kompostowniki, hotele dla zapylaczy i budki lęgowe dla ptaków oraz posadzimy drzewa owocowe i krzewy ozdobne. 

„Świat bez przyjaciół nie mógłby istnieć. Klub Gaja jest naszym Dobrym Duchem już prawie 15 lat. Wiele działań proekologicznych prowadzimy wspólnie. Ogród Polisensoryczny, który jest przestrzenią wspólną dla uczniów ZSS4 a teraz wszystkich jednostek uczestniczących w działaniach SCWEW (Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą) rozwija się ucząc kolejne pokolenia dzieci i młodzieży szacunku do przyrody, troski o nasze środowisko a przede wszystkim pracy w ogrodzie – bo to w warunkach miejskich trudne do osiągnięcia. Klub Gaja inicjuje świetne akcje zgodnie z naszym sposobem myślenia o przyrodzie – dbamy o wszystko co żywe, zielone i rośnie! Przed nami kolejna ciekawa inicjatywa: łąka kwietna w kole kwitnących wiśni, które już od kilku lat rosną i cieszą nas wszystkich pięknem wiosennych kwiatów” – mówi Iwona Durek, dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu.

Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka Święta Drzewa dodaje – „Posadzone podczas tegorocznego wydarzenia różne gatunki drzew i krzewów posłużą nie tylko edukacji i rehabilitacji dzieci i młodzieży, ale zwiększą także różnorodność biologiczną w mieście i bazę pokarmową dla ptaków, pszczół i małych ssaków. Z kolei wykonane podczas warsztatów domki dla ptaków i owadów zostaną zainstalowane w przyszkolnych ogrodach i zastąpią naturalne miejsca lęgowe, których mamy coraz mniej. Podczas warsztatów zapoznamy się też z metodami kompostowania, które jest najlepszym sposobem aby uzyskać własny, naturalny nawóz do użyźniania gleby, a przy okazji zagospodarować odpady, które powstają w naszym ogrodzie czy w kuchni”.

Projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa w Sosnowcu” finansowany jest ze środków Gminy Sosnowiec.

Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Sosnowca

Współpraca : Fundusz Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget