Festiwal Ekodzieło 2022 – dziękujemy!

8. Festiwal Ekodzieło odbył w Tajemniczym Ogrodzie i Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej oraz Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” i parku Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej. Dla uczestników – młodszych i starszych, przygotowano różne warsztaty m.in.  przyrodnicze, ornitologiczne, dendrologiczne, permakultury i land artu. W Tajemniczym Ogrodzie powstała instalacja artystyczna Waldemara Rudyka „Przenikanie”. Wydarzeniem festiwalu był koncert Mikołaja Trzaski „Goats’ Ghost” (Duchy Kóz), który zakończył się performansem Jacka Bożka „Pomiędzy – rytuał przejścia”. Wspólnie z młodzieżą posadzono też drzewa i krzewy. Odkrywano przyrodę, historię i kulturę miejsc, przeplatając twórczość artystów z aktywność społeczną na rzecz planety. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną pracę dla Ziemi!

Jacek Bożek z Klubu Gaja, pomysłodawca festiwalu, podsumowuje – „Nie przypadkowo wiele wydarzeń Festiwalu Ekodzieło 2022 dotyczyło przemiany, przenikania i przechodzenia na drugą stronę. Żyjemy w świecie permanentnej zmiany i niepokoju o przyszłość. Katastrofy, wojny i straty dotyczą już każdego z nas. Sztuka staje się w tej trudnej sytuacji przewodnikiem i drogowskazem. Jest też pocieszycielem i przestrzenią skupienia. Staje się rytuałem, który dociera do serc i umysłów a nie jest tylko rozrywką na kilka chwil. Tegoroczny festiwal przenosił mnie, jak te kozy ze szczebrzeszyńskiej legendy do świata z marzeń i snów”.

8. Festiwal Ekodzieło w Bielsku-Białej

W Tajemniczym Ogrodzie, w warsztatach prowadzonych przez edukatorów Klubu Gaja m.in. o pszczołach, ptakach, owadach wzięli udział młodzi i starsi bielszczanie –  przedszkolaki, uczniowie, licealiści i seniorzy.

„Chcemy bardzo gorąco podziękować za warsztaty o pszczołach. Dużo dowiedzieliśmy się i o pszczołach miodnych i dzikich. Dzieci były bardzo zainteresowane i aktywne. Chcemy jeszcze raz tutaj przyjść! – Paulina Myk-Trzcińska z Przedszkola Artystycznego „Iskierka”.

Podczas warsztatów land artu młodzież wspólnie z artystą Waldemarem Rudykiem tworzyła instalację artystyczną „Przenikanie”. Wspólnie ukształtowany obiekt, stał się formą rzeźbiarską, która może posłużyć jako schronienie dla różnych organizmów żywych zamieszkujących tą przestrzeń.

Wlademar Rudyk, artysta, komentuje – „Celem realizacji instalacji było doświadczenie związków i wzajemnego przenikania kultury i natury. Miejsce w którym powstawała, to „Tajemniczy Ogród” w centrum Bielska – Białej. Skrawek terenu przylegającego do żydowskiego cmentarza, stał się enklawą przyrody i historii. Chroniony przez dziesiątki lat przed ludzką ingerencją, przypomina laboratorium naturalnych przemian i procesów. Inspiracjami „Przenikania” były: energia, klimat i znaczenie miejsca. Praca powstała wyłącznie z obumarłych części drzew i krzewów, a jego forma pozostaje w harmonii z otoczeniem”.

Bielszczan zaprosiliśmy także na otwarte warsztaty permakultury „O nasionach” podczas których wspólnie z wędrownym nauczycielem permakultury, ogrodnikiem i filozofem Benem Lazrem zrobiliśmy gliniane kule z nasionami m.in. koniczyny, chabrów i stokrotek. W ramach festiwalu w Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA odbył się warsztat ornitologiczny „Ptakolubni” prowadzony przez pasjonata Darka Czernka.

ZOBACZ REALCJĘ NA FACEBOOKU >>


8.Festiwal Ekodzieło w Gminie Wilkowice

W tym roku, festiwal rozpoczął się w deszczowej atmosferze! Klub Gaja razem z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bystrej posadził drzewa i krzewy na terenie Gminnego Ośrodka Kultury „Promyk” w Bystrej. Dla posadzonych roślin – dębu, wiązu, grabu, czarnych bzów i głogów była to jednak dobra pogoda! Po sadzeniu roślin młodzież zaproszono na spacer dendrologiczno-kulturowym do parku Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii, który poprowadził Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja. Dziękujemy szpitalowi za ugoszczenie uczestników wydarzenia miodem i herbatą! Dla uczniów była to niespodzianka. Jedna z uczennic po raz pierwszy jadła kromkę chleba z miodem i bardzo jej zasmakowała!

„Było to dla nas duże doświadczenie. Okazało się, że większość dzieci po raz pierwszy sadziła drzewa. Uczniowie podeszli do tego pozytywnie, choć niektórzy się tylko przyglądali.. Natomiast miód wszyscy chętnie pałaszowali, niektórzy, jak się okazało też po raz pierwszy. Teraz czeka nas wyprawa do parku” – mówiła Magdalena Chodkowska-Chmiel ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Bystrej.

Wydarzeniem Festiwalu był koncert Mikołaja Trzaski „Goats’ Ghost” (Duchy Kóz) w GOK „Promyk” w Bystrej. Muzyka nawiązywała do pradawnej Szczebrzeszyńskiej przypowieści opisującej zwierzęta wypasane przez żydowskiego pasterza, które są zaczarowanymi przewodnikami pomiędzy dwoma światami, posiadają wiedzę na temat tajnego przejścia łączącego Szczebrzeszyn z Jerozolimą. Koncert zakończył się performansem Jacka Bożka „Pomiędzy –  rytuał przejścia” z muzyką Mikołaja Trzaski. Wysłuchaliśmy tekstów i wierszy m.in. Czesława Miłosza, Juliana Fałata, Dalajlamy, Jeana D’Ormessona.

ZOBACZ FOTO RELACJĘ NA FACEBOOKU >>

8. Festiwal Ekodzieło objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego oraz Wójta Gminy Wilkowice Janusza Zemanka.

Festiwal Ekodzieło realizowany jest ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice we współpracy z Gminą Wyznaniową Żydowską, Galerią Bielską BWA, Gminnym Ośrodkiem Kultury GOK „Promyk” i Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget