20-lecie Święta Drzewa w Tajemniczym Ogrodzie

Święto Drzewa w Bielsku-Białej, które odbędzie się 28 października o godz.11.00 w Tajemniczym Ogrodzie, to kolejne z wydarzeń obchodów 20-lecia Święta Drzewa Klubu Gaja. Wydarzenie rozpocznie się posadzeniem drzewa w alei cmentarza z udziałem zaproszonych gości i młodzieży. Dla uczniów bielskich szkół przygotowano różnorodne warsztaty ekologiczne m.in. czyszczenie budek lęgowych dla ptaków czy stworzenie instalacji artystycznej w przestrzeni ogrodu. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielsko-Biała Jarosława Klimaszewskiego i organizowane jest we współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską w Bielsku-Białej, Funduszem Partnerstwa w ramach Green Print, LLC Program Clean AdvantageTM.

Pierwsze Święto Drzewa Klub Gaja zorganizował 10 października 2003 roku w Bielsku-Białej. Wtedy w akcji sadzenia drzew wzięli udział m.in. uczniowie bielskich szkół oraz Jurek Owsiak, założyciel i prezes Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a do programu przyłączyło się ponad tysiąc szkół z całego kraju. O tego czasu obchody Święta Drzewa – 10 października, na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń ekologicznych w całym kraju. Do Święta Drzewa może przyłączyć się każdy dopisując posadzone drzewa i krzewy do licznika http://licznik.swietodrzewa.pl/ W programie uczestniczą m.in. przedszkola, szkoły, samorządy, organizacje, wspólnoty mieszkańców i firmy organizując akcje sadzenia drzew i krzewów, otaczania ich opieką i podejmowania różnorodnych działań dla drzew i wokół drzew, dla ochrony środowiska i klimatu.

Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja, mówi – „Klub Gaja działa w całym kraju ale w szczególności kojarzony jest z Bielskiem-Białą. Można powiedzieć, że naszą historię  wyznaczają drzewa. Pierwsze topole, obronione przed wycinką w centrum miasta w 1988 roku. Pierwsze posadzone drzewa na Złotych Łanach, które wspaniale rosną do dziś. Potem narodził się pomysł na program Święto Drzewa, w którym nie chodzi tylko o sadzenie drzew czy krzewów ale o otaczanie opieką w szczególności starych drzew, które powinniśmy za wszelką cenę chronić. Czasem robię sobie spacer po moim rodzinnym mieście szlakiem posadzonych i uratowanych przez nas drzew. Nie wszystko się udało. Niektórych drzew już nie ma i bardzo mi ich brakuje. Jednak trzeba konsekwentnie dbać o przyrodę nie zniechęcając się porażkami. Niech Święto Drzewa trwa i trwa!”.

Święto Drzewa w Bielsku-Białej rozpocznie się o godz. 11.00 wspólnym posadzeniem drzewa w alei cmentarza i wręczeniem podziękowań Klubu Gaja za wieloletnią współpracę przy realizacji  programu. Młodzież weźmie udział w zajęciach ekologiczno-artystycznych podczas których powstanie instalacja w przestrzeni Tajemniczego Ogrodu. Uczestników zaprosimy także na warsztaty czyszczenia budek lęgowych oraz warsztaty budowy schronień dla wiewiórek. Tradycyjnie zaprosimy uczniów do sprzątania i usuwania gatunku inwazyjnego – rdestowca ostrokończystego z terenu ogrodu. Walkę z tą ekspansywną rośliną trzeba ciągle powtarzać, by ograniczyć jej występowanie.

Dzięki zaangażowaniu ponad 780 tysięcy uczestników Święta Drzewa posadzono ponad 1 milion drzew i krzewów, odkryto ponad 180 niezwykłych drzew ważnych dla społeczności, finalistów w konkursie Drzewo Roku, zbudowano blisko 1800 budek dla m.in. ptaków, wiewiórek i zapylaczy, zebrano ponad 5700 ton makulatury – to 96 900 uratowanych drzew przed wycinką!

Na zdjęciach: Obchody Święta Drzewa w Tajemniczym Ogrodzie w roku 2021.

Święto Drzewa w Bielsku-Białej dofinansowano ze środków Miasta Bielsko-Biała.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget