Klub Gaja dzięki wsparciu International Tree Foundation i współpracy z UPS Polska zorganizował wiosenną akcję sadzenia 5000 drzew. W wydarzenie zaangażowali się pracownicy firmy wraz z rodzinami, którzy w sobotę, 1 kwietnia, posadzili 700 młodych lip, jaworów, dębów, czereśni ptasich i dzikich jabłoni pod Warszawą. 4000 drzew posadzono wczesną wiosną w Borach Tucholskich, a kolejne 300 zostanie posadzonych 14 kwietnia w lasach miejskich przy współpracy z Miastem Łódź.
Klub Gaja od lat organizuje akcje sadzenia drzew i krzewów zwiększających różnorodność biologiczną w miastach i lasach, edukując i angażując ludzi w realne działania dla przyrody. W sobotę, 1 kwietnia, wspólnie z ponad 50 wolontariuszami z UPS Polska posadziliśmy 700 drzew w leśnictwie Bogatki pod Warszawą. Młode lipy, klony jawory, dęby, czereśnie ptasie i dzikie jabłonie, wzbogacą drzewostan lasu będą mogły zapewnić pokarm i schronienie wielu gatunkom zwierząt. Pogoda nam dopisała i przez kilka godzin nie padało!
SADZENIE DRZEW POD WARSZAWĄ
„Niezwykle ważna w tym przedsięwzięciu jest współpraca i różnorodność. Sadzimy w miejscach bardzo odmiennych ekologicznie i społecznie. To stanowi niewątpliwą siłę tych wydarzeń. Współpraca i edukacja stają się koniecznością w rozprzestrzeniającym się kryzysie ekonomicznym i klimatycznym i utracie różnorodności biologicznej. Każdy z nas może i powinien działać na rzecz ratowania planety – naszego wspólnego domu i wspierać się nawzajem”– komentuje Jacek Bożek założyciel i lider Klubu Gaja.
„W walce o środowisko, Fundacja UPS, od 2012 r. prowadzi inicjatywę „Las przyszłości”. Program ten jest częścią globalnego zaangażowania w różnorodne działania na rzecz środowiska, w ramach którego do 2030 r. planujemy zasadzić łącznie 50 milionów drzew na całym świecie. Bardzo dziękuję Klubowi Gaja za tę wspaniałą inicjatywę, a Wolontariuszom UPS za poświęcony czas i zaangażowanie w ochronę środowiska” – dodaje Piotr Sitarek, Dyrektor Generalny UPS Polska.
Wspólna akcja Klubu Gaja, International Tree Foundation i UPS Polska rozpoczęła się już 14 marca posadzeniem 4000 drzew w Borach Tucholskich w Nadleśnictwie Rytel. Młode dęby, śliwy ałycze, graby, buki, lipy, jawory i dzikie jabłonie zwiększą zróżnicowanie gatunków na terenach odnawianego lasu po katastrofie w 2017 roku. Nawałnice, które przeszły przez nasz kraj powaliły wtedy miliony drzew. To był największy kataklizm w historii polskich lasów, w samym Nadleśnictwie Rytel zniszczonych zostało 66% powierzchni lasów.
SADZENIE DRZEW W BORACH TUCHOLSKICH
Kolejne 300 drzew zostanie posadzonych 14 kwietnia we współpracy z Leśnictwem Miejskim w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Łodzi. Posadzimy m.in. dęby, by uczcić zwycięstwo Dębu Fabrykanta z Łodzi w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2023. Zwycięzca polskiej edycji konkursu organizowanego przez Klub Gaja zdobył w Europie ponad 45 tysięcy głosów. W akcję sadzenia drzew włączą się przedstawiciele władz miasta oraz wolontariusze z Politechniki Łódzkiej (na których terenie rośnie dąb) i Koła Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego O/Łódź PTTK.
5000 drzew posadzonych dzięki wsparciu International Tree Foundation i UPS Polska zostanie dopisanych do licznika programu Święto Drzewa, który Klub Gaja realizuje od 21 lat. Dzięki zaangażowaniu ponad 800 tysięcy uczestników posadziliśmy już ponad 1 milion drzew i krzewów. Dziękujemy za wspólną akcję dla drzew!
Supported by