300 dębów dla Fabrykanta w Łodzi

Klub Gaja wspólnie z partnerami posadził 300 młodych dębów w lesie miejskim w Łodzi, by uczcić zwycięstwo Dębu Fabrykanta w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2023. Zwycięzca polskiej edycji konkursu organizowanego przez Klub Gaja zdobył w Europie ponad 45 tysięcy głosów. Akcja była częścią inicjatywy posadzenia 5000 drzew dzięki wsparciu International Tree Foundation i UPS Polska i została zorganizowana była we współpracy Leśnictwem Miejskim w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Łodzi oraz Kołem Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego O/Łódź PTTK. Dziękujemy wszystkim uczestniczkom i uczestnikom za wspólną akcję dla drzew!

Trzysta czteroletnich dębów posadziliśmy na terenie, który wymagał uzupełnienia w południowo-zachodniej części Lasu Łagiewnickiego. We wspólnej akcji sadzenia drzew, która odbyła się 14 kwietnia, uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz przewodnicy łódzcy, którzy z pełną pasją zaangażowali się w zwycięstwo Fabrykanta w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2023. Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce, które stanowi symbol długowieczności i mądrości. Jeden z jego konarów ma długość ponad 20 metrów a szerokość korony Fabrykanta osiągnęła ponad 33 metrów.

Jacek Bożek, założyciel i szef Klubu Gaja, mówi –„Pięknie wygląda podsumowanie tytułu dla Fabrykanta. Kolejne pokolenia dębów zostały zasadzone dzięki współpracy wielu podmiotów. To jest wartością dodaną do programu Klubu Gaja Święto Drzewa. To dzięki szacunkowi i kooperacji możemy świętować zwycięstwo Fabrykanta jednocześnie wspomagając lokalną przyrodę”.

Maciej Pustelnik, wiceprezydent Miasta Łodzi, komentuje –„ Chciałem podziękować Klubowi Gaja, po pierwsze za współpracę, która nas zaprowadziła do sukcesu jakim było zdobycie tytułu Europejskiego Drzewa Roku dla dębu Fabrykanta rosnącego w parku Klepacza. To zwycięstwo jest ogromnym sukcesem miasta i wyjątkową rzeczą, bo wyróżnienia o charakterze europejskim nie często do nas spływają. Po drugie za dzisiejszą akcję sadzenia trzystu drzew w miejscu, które wymagało uzupełnienia. Mam nadzieję, że za paręnaście lat wyrośnie tutaj kawałek dębowego lasu”.

„Dzisiaj mieliśmy przyjemność uczestniczenia w akcji sadzenia trzystu dębów z okazji świętowania zwycięstwa Fabrykanta w konkursie Europejskie Drzewo Roku 2023 i 600-lecia naszego miasta. Dzięki Klubowi Gaja mogliśmy to miasto uczynić jeszcze bardziej zielonym niż jest. Życzymy Wam powodzenia na dalszej drodze zielonego życia!” – podsumował Marcin Wyrzykowski z Koła Przewodników im. Rajmunda Rembielińskiego O/Łódź PTTK.

Akcja posadzenia 300 dębów dla Fabrykanta w Łodzi była częścią inicjatywy posadzenia 5000 drzew dzięki wsparciu International Tree Foundation i UPS Polska. Posadzone młode dęby, lipy, klony jawory, śliwy ałycze, graby, buki, czereśnie ptasie i dzikie jabłonie, zostaną dopisane do licznika programu Święto Drzewa, który Klub Gaja realizuje od 21 lat. Dzięki zaangażowaniu ponad 800 tysięcy uczestników posadziliśmy już ponad 1 milion drzew i krzewów. Dziękujemy!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ NA FB >>>

Supported by

https://www.internationaltreefoundation.org/

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku, Europejskie Drzewo Roku, Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget