9 Festiwal Ekodzieło – dziękujemy!

Tegoroczny Festiwal Ekodzieło odbył w dniach 22-23 maja. W Tajemniczym Ogrodzie w Bielsku-Białej dla uczestników przygotowano różnorodne warsztaty ekologiczne m.in. o koszeniu kosą tradycyjną, pszczołach, ptakach, nietoperzach i wiewiórkach. Wspólnie z seniorkami stworzono instalację  artystyczną „Drzew-Słowo-Wiatr”. W Willi Sixta Galerii Bielskiej BWA opowiadano mieszkańcom o niezwykłych drzewach, które tam rosną. Festiwal zakończył się pokazem filmu „Lunana. Szkoła na końcu świata” w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Dziękujemy wszystkim za wspólną pracę dla Ziemi!

Jacek Bożek z Klubu Gaja, pomysłodawca festiwalu, podsumowuje – „Po raz kolejny pracowaliśmy z młodzieżą i kołem seniorów. Różnorodność potrzeb i reakcji na wspólne działania łączyła się w skupieniu i głębokiej rozmowie. Tajemniczy Ogród na nieużytku bielskiego kirkutu jest niezwykłym miejscem, w którym człowiek wycisza się i uważnie słucha. Na zakończenie festiwalu pokazaliśmy film „Lunana. Szkoła na końcu świata”, a z kina niechętnie wychodzili widzowie chcąc rozmawiać i dowiedzieć się jak wygląda życie w otoczeniu surowej natury na krańcach świata. Chciałem bardzo podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji festiwalu”.

W wydarzeniach 9. Festiwalu Ekodzieło wzięli udział mieszkańcy Bielska-Białej i Bystrej m.in. młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych im. K.J. Gałczyńskiego, Szkoły Podstawowej nr 27, Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Juliana Fałata, Zespołu Szkół Medycznych i Ogólnokształcących im. H. Chrzanowskiej oraz seniorki z Klubu Seniora „SIXT Wam”.

Uczennice i uczniowie, którzy uczestniczyli w warsztatach „Kosimy” o koszeniu kosa tradycyjną, „Zapylamy” o pszczołach, „Ogrody dla przyrody” o budowie budek lęgowych  i „Niebezpieczni goście” o gatunkach inwazyjnych,  podsumowując wydarzenie mówili: Lidka – „ Musze przyznać, że wszystko mi się podobało. To było coś zupełnie innego i ciekawego, co powinno się częściej  pojawiać w szkole, jak o tej kosie. Teraz otoczeni jesteśmy elektroniką. To był powrót do tego co było wcześniej i zostało zapomniane, do tradycji”; Kacper – „Koszenie było bardzo fajne. Mogliśmy zapoznać się z techniką i sami spróbować skosić trawę”; Mateusz – „ Dowiedziałem się, że są różne rodzaje pszczół i jak jest zbudowana kosa!”; Amelia – „ Nauczyłam się kosić trawę kosą! Zrobiłam też sama świecę z wosku pszczelego!”;  Marysia  – „Bardzo podobało o mi się robienie budki dla wiewiórki. Dowiedziałam się. że te zwierzęta żyją długo ale często giną ze względu na drapieżniki i pod kołami samochodów”; Maja  – „Bardzo podobała mi się pasieka z pszczołami. Mogliśmy ubrać się w specjalny strój i podejść blisko, by wyrywać tego niebezpiecznego chwasta!”. 

W Tajemniczym Ogrodzie odbył się także warsztat ekologiczno-artystyczny „Drzewo-Słowo-Wiatr” prowadzony przez Jacka Bożka i Miłosławę Bożek. W otoczeniu natury, w kręgu mówiono, słuchano i poszukiwano „słowa”, które potem na drewnianych tabliczkach zamieszczono w przestrzeni ogrodu. Tak powstał kolejny land-artowy obiekt, który można zobaczyć w Tajemniczym Ogrodzie.

Miłosława Bożek, współprowadząca warsztat, komentuje – „To była bardzo wdzięczna grupa składająca się z samych kobiet – seniorek. Zupełnie inny rodzaj pracy niż z młodzieżą, z którą pracowaliśmy wcześniej. Nastolatkowie przeżywają inne emocje, często są zestresowani i spięci. Seniorzy z racji wieku są spokojniejsi, otwarci i łatwo dzielą się doświadczeniem. Tajemniczy Ogród dał nam  także możliwość na inny rodzaj rozmowy. Cmentarz jest miejscem gdzie mogliśmy mówić o przemijaniu i śmierci. Uczestniczki były wdzięczne, że mogły ten dzień spędzić w otoczeniu przyrody i przestrzeni słuchania siebie na wzajem”.  

W ogrodzie Galerii Bielskiej BWA Willi  Sixta edukator Klubu Gaja Jarosław Kasprzyk poprowadził spotkanie o niezwykłych i rzadkich drzewach, które tam rosną m.in. miłorzębie.  

Na zakończenie Festiwalu Ekodzieło  odbył się pokaz filmu „Lunana. Szkoła na końcu świata” w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej. Film w reżyserii Pawo Choyning Dorji, który obejrzeliśmy, to filmowa podróż do bhutańskiej wioski położonej w Himalajach. Piękny i wzruszający obraz afirmacji życia w zgodzie z prawami natury. Ten film po raz pierwszy w historii Bhutanu został nominowany do Oscara. Po projekcji odbyło się spotkanie publiczności z Jackiem Bożkiem z Klubu Gaja, który opowiadał o swojej pracy z dziećmi i młodzieżą w szkołach w Himalajach m.in. w Sikkimie.

9. Festiwal Ekodzieło objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego i realizowany jest we współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniową Żydowską, Galerią Bielską BWA i Gminnym Ośrodkiem Kultury „Promyk”. 9. Festiwal Ekodzieło dofinansowano ze środków Miasta Bielska-Białej i Gminy Wilkowice oraz projektu „Tajemniczy Ogród w Bielsku-Białej” wspieranego przez TJX UK.

 

ZOBACZ FOTO RELACJĘ NA FB >>>

Media o Festiwalu

https://radio.katowice.pl/zobacz,65216,Ekodzielo-Bielski-festiwal-po-raz-dziewiaty.html

https://dziennikzachodni.pl/zbliza-sie-9-festiwal-ekodzielo-w-bielskubialej-warsztaty-w-tajemniczym-ogrodzie-i-inne-atrakcje-program/ar/c1-17546489

https://dziennikzachodni.pl/zbliza-sie-9-festiwal-ekodzielo-w-bielskubialej-warsztaty-w-tajemniczym-ogrodzie-i-inne-atrakcje-program/ar/c1-17546489

https://www.radiobielsko.pl/wiadomosci/robienie-budek-i-warsztaty-koszenia-kosa-tradycjna/55095

https://www.bielsko.info/wiadomosci/35510-9-edycja-festiwalu-ekodzielo-warsztaty-w-tajemniczym-ogrodzie-bielsko-biala

https://bielskirynek.pl/pl/775_nie-przegap/6817_festiwal-ekodzielo-warsztaty-ekologiczne-sztuka-i-inspirujacy-film.html

https://bielskobiala.naszemiasto.pl/bielsko-biala-zbliza-sie-9-festiwal-ekodzielo-warsztaty-w/ar/c1-9324507

https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/sztuka-i-przyroda-na-bielskim-ix-festiwalu-ekodzielo

https://bbfan.pl/artykul/festiwal-ekodzielo-2023/1436786

https://bielskobiala.naszemiasto.pl/bielsko-biala-zbliza-sie-9-festiwal-ekodzielo-warsztaty-w/ar/c1-9324507

https://wydarzenia.ngo.pl/420773-9-festiwal-ekodzielo.html

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Bez kategorii. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget