Klub Gaja od wielu lat organizuje akcje angażujące społeczności w ochronę i zwiększanie różnorodności biologicznej, w szczególności w miastach. We wtorek, 20 czerwca, edukatorzy Klub Gaja wspólnie z wolontariuszkami SoftServe zbudowali z drewnianych modułów schronienia dla dzikich zwierząt w Przedszkolu nr 106 m. Heleny Bechlerowej we Wrocławiu. Budki lęgowe dla ptaków typu A i B oraz domki dla owadów posłużą dzieciom do obserwacji przyrody. Dziękujemy przedszkolu za zaangażowanie w nasz program Święto Drzewa i uczestniczkom warsztatów za wspólną pracę dla przyrody!
W ogrodach przy przedszkolach i szkołach, zakładamy przyjazne zakątki dla dzikich zapylaczy, ptaków i małych ssaków. Sadzimy drzewa i krzewy, kwitnące rabaty zapewniające dzikim zwierzętom pokarm i schronienie. Prowadzimy warsztaty budowy budek lęgowych i schronień dla różnych gatunków zwierząt. Nasze akcje edukacyjne przynoszą korzyści przyrodzie i ludziom. Wspólnie z firmą SoftServe zorganizowaliśmy akcję wolontariatu pracowniczego, która odbyła się 20 czerwca w Przedszkolu nr 106 we Wrocławiu, które od 15 lat uczestniczy w Święcie Drzewa, programie edukacyjnym Klubu Gaja.
Bożena Toffel, wicedyrektorka Przedszkola nr 106, mówiła – „Świetna praca. Dzieci bardzo się zaangażowały w skręcanie budek lęgowych dla ptaków i domków dla owadów. Było fantastycznie, spędziły tu całą godzinę, choć zakładaliśmy, że będą krócej uczestniczyć w warsztatach. Bardzo chciałabym Państwu podziękować, że zorganizowaliście tę akcję u nas. Budki znajdą miejsce w nowym ogrodzie, zaraz po remoncie”.
Wolontariuszki SoftServe, uczestniczki warsztatów, tak komentowały wydarzenie: Marta – „Uwielbiam inicjatywy kiedy można łączyć zaangażowanie młodych czyli w tym przypadku dzieci z przedszkola z dorosłymi. Dla nas, osób, które spędzają osiem godzin przed komputerem jest to bardzo odświeżające! Polecam wszytki takie inicjatywy!”; Asia – „Budowałyśmy razem z dziećmi domek dla owadów i świetnie nam szła praca zespołowa. Było dużo zabawy i edukacji, po co nam budka, dlaczego wypełniamy ją gliną, trzciną, szyszkami i suchymi trawami. A dla mnie było ważne to, że przyczyniamy się dla rozwoju okolicy, tym bardziej, że ja tu mieszkam”; Karolina – „Z koleżanką zrobiłyśmy dwie budki dla większych ptaków. Pracowałyśmy z grupą ośmiorga dzieciaków. Wierciłyśmy dziury, a dzieci pomagały nam skręcać drewniane części. Czytałyśmy im także informacje o ptakach, które mogą zamieszkać w takich budkach. Było super!”
Jacek Bożek, założyciel i lider Klubu Gaja , podsumowuje – „Praca z dziećmi i dla dzieci jest niezwykle wdzięczna. Pasja i zainteresowanie z ich strony daje nadzieję na przyszłość. Potrzeba nam, dorosłym przypominać za każdym razem, że naszą planetę powinniśmy zostawić przyszłym pokoleniom zdrową, czystą i żyjącą. Była zabawa i edukacja ale i konkret w postaci schronień dla ptaków i owadów, które zostały w przedszkolu. Dziękuję wszystkim dzięki którym doszło do tej pożytecznej akcji”.