Drzewo Roku 2012 dla wszystkich

Dla rowerzystów, kolejarzy, seniorów, wnuków i mieszkańców blokowisk

Klub Gaja zaprasza do udziału w internetowym głosowaniu. Wybieramy drzewo, które zmienia życie ludzi. Przez cały czerwiec na stronie www.swietodrzewa.pl trwa głosowanie na Drzewo Roku Klubu Gaja.  Są już pierwsze oddane głosy!

Możesz oddać głos tylko raz z danego adresu e-mail. Twój głos zostanie zaliczony po kliknięciu w link, który otrzymasz w e-mailu po oddaniu głosu.

Zastrzegamy sobie prawo do usuwania głosów oddanych w nieuczciwy sposób (np. generatorów adresów e-mail). Prosimy o przemyślany wybór, a będzie on trudny… Zapraszamy!

Finałowa jedenastka została wybrana z 290 kandydatów nadesłanych z całej Polski przez różnorodne grupy społeczne reprezentujące m.in. samorząd terytorialny, stowarzyszenia kulturalne, placówki edukacyjne, rowerzystów, mieszkańców spółdzielni. Najstarsze drzewo ma ponad tysiąc lat, najmłodsze – 60.

Po raz pierwszy konkurs Drzewo Roku Klub Gaja przeprowadził w ubiegłym roku. Laureatem został dąb Grot z Dęblina. W sumie w plebiscycie oddano 15 730 głosów. W tym czasie na stronie zanotowano ponad 38, 5 tys. tzw. unikalnych odwiedzin.

Konkurs Drzewo Roku jest częścią Święta Drzewa – programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja dotyczącego zmian klimatycznych, ochrony i sadzenia drzew. W 9. edycji programu odnotowaliśmy rekordową liczbę zasadzonych drzew – blisko 83, 5 tys. oraz rekordową liczbę uczestników – ponad 71 tys.

Głównym przesłaniem konkursu na Drzewo Roku jest zmotywowanie społeczności lokalnej do ustalenia i odkrycia drzewa szczególnie ważnego ze względu na jego historię i wpływ na losy mieszkańców. Laureat będzie reprezentował Polskę w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

Poniżej opisy drzew, które znalazły się w finale. Zdjęcia Tomek Pikuła, www.tomekpikula.com

Dąb Bartek  – Bartków w gminie Zagnańsk (woj.świętokrzyskie)
Drzewo, które ma swojego anioła

Nazywany jest Królem Puszczy Świętokrzyskiej i drzewem weteranem. Jego wielbiciele wciąż nie mogą się nasycić widokiem tego ogromnego drzewa. Przytulają się do niego, by jego siła wzmocnić siebie. Są plany, aby nad koroną Bartka utworzyć platformę widokową, która pozwoli podziwiać drzewo nawet z góry. Dla nas jest chyba czymś więcej niż Wawel dla Krakowa – tłumaczą mieszkańcy Zagnańska.

Zgłoszenie nadesłały: Fundacja Odzyskaj środowisko w Kielcach, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Kielcach, Urząd Gminy Zagnańsk, Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku.

 

Dąb Kameduła – Bieniszew (woj. wielkopolskie)
Drzewo, które zawołało do ludzi

To dzięki niemu szansę na szczególną opiekę i ochronę ma niezwykła aleja dębowa w Puszczy Kazimierskiej. Drzewo zainspirowało do ochrony przyrody… rowerzystów. Aleja dębowa, której jest ważnym punktem, była w średniowieczu traktem z ówczesnej stolicy Polski – Gniezna do Kalisza. Dziś jest to urokliwy szlak turystyczny, przy którym rośnie 8 dębów w wieku od 500 – 700 lat. Ze względu ma obwód, Kameduła jest największym z nich. Ratujmy jeszcze, co można dla przyszłych pokoleń! Grupa nasza, która jest zafascynowana tą inicjatywą liczy już 25 osób i na tym nie koniec – mówią rowerzyści – przyrodnicy.

Zgłoszenie nadesłało Konińskie Towarzystwo Sportów Rekreacyjnych „Sport Club Konin”. Drzewo rośnie na terenie Nadleśnictwa Konin.

 

Platan Olbrzym – Chojna (woj. zachodniopomorskie)
Drzewo, pilnie strzeżone

Uczniowie pobliskich szkół często odwiedzają to miejsce, bo platan, to pomnik przyrody i niezastąpiona pomoc dydaktyczna. Jednak pewnego dnia z pociągu wysiadł turysta, który zapytał: A gdzie jest ten słynny platan?
To nas zdumiało, dotychczas wszyscy pytali o gotycki ratusz! – opowiadają mieszkańcy.

Zgłoszenie nadesłało Gimnazjum Specjalne przy Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Chojnie.

 

 

Buk Drzewo Szczęścia – Istebna ( woj. śląskie)
Drzewo, które ratuje dzieci

Od kilku lat chore dzieci zakopują pod nim życzenia, wierząc, że w końcu się spełnią.  Ostatnio do szpitala zadzwoniła dziewczynka: Spełniło się! Moje marzenie zakopane pod bukiem się spełniło – zapewniała. To historia o krzepkim góralu, mądrym wojewodzie i niebezpiecznych zdarzeniach, które zakończyły się szczęśliwie dla dzieci.

Zgłoszenie nadesłał Zespól Szkól Specjalnych przy Wojewódzkim Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej.

 

 

Wierzba Adam – Katowice, ul. Piastów 7 (woj. śląskie)
Drzewo wielkiego bloku

Blokowiska to ludzkie skupiska, w których drzewa odgrywają symboliczną rolę. Są rzadkimi elementami tego monotonnego krajobrazu uproszczonego do prostych bloków, prostokątnych parkingów, skromnych osiedlowych sklepów i niewielkich placów zabaw.  Nieregularny kształt drzew natychmiast przywołuje wzrok, wzywa do nabrania głębokiego oddechu, odpoczynku i swobody od codziennych obowiązków. Jedno z nich, ma nawet swoje imię, o którym pamięta cały wielki blok ludzi.

Zgłoszenie nadesłał jeden z mieszkańców.

 

Platan – Kozy, ul. Krakowska 3-5 (woj. śląskie)
Drzewo, strażnik świetności ludzi

W przeszłości miał zaświadczać o zamożności i rozległych kontaktach właściciela ziem, do których należał park, gdzie go zasadzono.  Współcześnie stał się przesłaniem do ustanowienia Honorowego Wyróżnienia „Platana” dla osób, które mają szczególny wpływ na rozwój miejscowości. W symbolice platan jest traktowany, jako strażnik źródła i życia. Wyróżniani są jak strażnicy wysokiego poziomu życia społecznego.
Drzewa – jak tutejszy platan, mimo zmienności losów – są. Ludzi trzeba ocalać we wdzięcznej pamięci, by nie minęli – biorąc przykład z platana i parkowych drzew, utrwalających odbicie duszy architekta … – mówi przesłanie „Platana”.

Zgłoszenie nadesłał Urząd Gminy w Kozach.

 

Dąb Aleksander – Krościenko Wyżne, ul. Dworska  (woj.podkarpackie)
Drzewo mistrza – komediopisarza

Aleksander Fredro, to do dziś w polskiej literaturze scenicznej niezrównany mistrz kreowania ludzkich charakterów i zaskakujących akcji. Nie ma jeszcze drzew z imionami bohaterów jego słynnego wierszyka „Paweł i Gaweł”, ale drzewo jego imienia istnieje – w Krościenku Wyżnym, na Podkarpaciu.

Zgłoszenie nadesłano Stowarzyszenie Kulturalne „Dębina” w Krościenku Wyżnym.

 

 

Wierzba – Legionowo, ul. Norwida ( woj. mazowieckie)
Drzewo, które wywołało współczucie

Ma tylko 60 lat, nie jest pomnikiem przyrody, lecz zwykłym osiedlowym drzewem. Zyskała jednak poparcie 160 osób. Z prośbą o podpis pod petycją jej w sprawie przyszedł do nich gimnazjalista. W piśmie napisano tak: Zwracamy się z prośbą o niewycinanie drzewa. Wierzba stanowi część historii naszego osiedla, (…) Jeżeli zagraża ona bezpieczeństwu osób, które przesiadują obok niej, wolelibyśmy, aby została ona spięta łańcuchami.

Zgłoszenie nadesłała Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Legionowie.

 

Lipa Okręt – Motarzyno ( woj. pomorskie)
Drzewo jak okręt

Mówią o niej okręt, bo w przeszłości jej konary z daleka tworzyły właśnie taki kształt, a ze wzgórza, na którym stoi samotnie, widać było nawet morze. Otoczenie się zmieniło, morza już nie widać, ale łunę rozświetlonego Słupska owszem.  Ci, którzy wyprowadzili się z Motarzyna, jeśli tu przyjeżdżają, zawsze przychodzą odwiedzić właśnie ją.

Zgłoszenie nadesłała Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Motarzynie.

 

 

Dąb Rozalia – Święta Rozalia ( woj. mazowieckie)  
Drzewo pokornej i mądrej dziewczyny

Gdzie naprawdę mieszkała Święta Rozalia? Są tacy, którzy powtarzają, że we Włoszech. Są i tacy, co powiadają, że w Polsce, w lesie niedaleko Starego Szelkowa. Do dziś przybywają tu wierni, którzy chcą oddać cześć Świętej Pustelnicy. W ubiegłym roku było to 60 tys. osób. Jak zawsze, noc przed odpustem w dzień Świętej Rozalii, śpią pod gołym niebem, na łące i w lesie, by być jak najbliżej poświęconej jej kaplicy.

Zgłoszenie nadesłała Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Starym Szelkowie. Drzewo rośnie na terenie Nadleśnictwa Pułtusk.

 

Lipa – Wambierzyce ( woj. dolnośląskie)
Drzewo, które towarzyszy na każdym kroku

Ta lipa jest widoczna z każdego miejsca w Wambierzycach. Jest przepiękną ozdobą postaci Matki Boskiej z Jezusem, która trzyma w ręku owoc granatu. W symbolice chrześcijańskiej ten znak to odwołanie do miłości i otwarcia na bliźniego.

Zgłoszenie nadesłał Zespół Szkolno-Przedszkolny w Wambierzycach.

 

 

 

 

Program Święto Drzewa dofinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku i otagowano jako , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget