Limby w Beskidach na 9. Święto Drzewa

Tysiąc metrów nad poziomem morza odbyła się ostatnia z trzech zaplanowanych, uroczystych inauguracji Święta Drzewa Klubu Gaja. W Beskidach, na szczycie Szyndzielni, wręczono również jedną z kilku statuetek Nagrody Czarodziejskiego Drzewa, przyznawaną za wyjątkową realizację założeń programu Święto Drzewa. Otrzymała ją parafia ewangelicka w Szczyrku-Salmopolu za utworzenie Ogrodu Reformacji.

Inaugurację Święta Drzewa, programu edukacji ekologicznej Klubu Gaja, połączono z otwarciem alpinarium, obok schroniska na Szyndzielni.  Ogród roślin wysokogórskich istnieje w tym miejscu od 1906 roku i w latach swojej świetności nazywany był beskidzkim ogrodem botanicznym. Przez wiele lat miejscem zajmowało się społecznie PTTK, ale zapał i czas poświęcony na pielęgnowanie ogrodu, nie wystarczyły, by ustrzec go przed niszczeniem. Z inicjatywy Klubu Gaja, zawiązane kilka miesięcy temu porozumienie spowodowało, że wyremontowano ogrodzenie wokół alpinarium, uporządkowano ścieżki i rabaty, a w centrum ogródka postawiono nowy drewniany domek. Wiosną turyści mogą spodziewać się, że każda z posadzonych tutaj roślin ( jest ich ok.180) będzie mieć tabliczkę informacyjną.

Alpinarium wraca do świetności dzięki współpracy: Klubu Gaja, Nadleśnictwa Bielsko, samorządów: Bielska-Białej i Wilkowic oraz PTTK, które zarządza alpinarium. To przykład dobrej współpracy. Porozumienie podpisaliśmy zupełnie niedawno i efekt już jest. Myślę, że to nieostatnia rzecz, którą razem robimy – powiedział Jacek Krywult, prezydent Bielska-Białej. Uroczystość zakończenia odnawiania alpinarium połączono z posadzeniem w nim dwóch limb, a wokół ponad 50 krzewów kosodrzewiny – zasadzonych przez uczniów: Ośrodka Edukacji „Sokrates” w Bielsku-Białej, Zespołu Szkół Drzewnych i Leśnych w Żywcu, Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle i Zespołu Szkół nr 6 w Tychach.

Program Święto Drzewa jest już organizowany po raz dziewiąty. W poprzedniej edycji w całej Polsce i zagranicą zasadzono 43 tys. drzew i zaangażowano 43 tys. uczestników. Wyniki programu są rejestrowane w kampanii „Miliard drzew dla Planety”, którą prowadzi Organizacja Narodów Zjednoczonych.  Program Klubu Gaja został  dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Inauguracja 9. edycji Święta Drzewa miała miejsce także w Warszawie (z udziałem m.in. aktorów: Magdaleny Popławskiej i Bartłomieja Topy) oraz w Katowicach (z udziałem rzeźbiarki Lidii Sztwiertni, prof. Jana Malickiego i pisarza Wojciecha Kuczoka).

Sadzenie drzew wymaga współpracy, to nie zawsze jest takie oczywiste. Trzeba mieć sadzonki drzew, wiedzieć gdzie można je posadzić i jak to zrobić, żeby drzewa rosły następne kilkadziesiąt lat. To wszystko wymaga nawiązania kontaktów, rozmowy i współpracy pomiędzy bardzo różnorodnymi grupami społecznymi. Nie inaczej było w wypadku remontu alpinarium. Tu także potrzebna była wola współpracy  – wyjaśnia Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Ponowne otwarcie ponad 100-letniego alpinarium na Szyndzielni było także okazją do przypomnienia, że w Beskidach powstaje Ogród Reformacji. To inicjatywa parafii w Szczyrku-Salmopolu, która w ten sposób przygotowuje się do zbliżającej się 500-letniej rocznicy reformacji. Ta niezwykła inicjatywa – posadzenia przynajmniej 5 tysięcy drzew –  wpisuje się w założenia Święta Drzewa Klubu Gaja czyli programu powszechnej edukacji ekologicznej na temat zmian klimatycznych i sadzenia drzew, które mogą tym zmianom skutecznie zapobiegać. W Ogrodzie Reformacji (na Kotarzu w Beskidzie Śląskim) drzewa mogą sadzić wszyscy.  Byli m.in. mieszkańcy Cisownicy z cisami, mieszkańcy Lipowca z lipami, mieszkańcy Dębowca z dębami, sosnowiczanie z sosnami. Cały czas przyjeżdża ktoś nowy – opowiada proboszcz parafii, Jan Byrt. Na Szyndzielni odebrał statuetkę Czarodziejskiego Drzewa. Od czterech lat Klub Gaja wręcza ją osobom, organizacjom i  jednostkom szczególnie zaangażowanym w sadzenie drzew, którzy potrafią do tego działania zachęcać innych.

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa i otagowano jako , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget