Zagłosuj na polskiego platana!


Warning: Division by zero in /home/klient.dhosting.pl/klubgaja/swietodrzewa.pl/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/src/DisplayTypes/Slideshow.php on line 76

Już 1 lutego rusza konkurs Europejskie Drzewo Roku. Spośród drzew z sześciu krajów plebiscyt wygra to, które wybiorą internauci. To może być piękny platan, który rośnie na południu Polski w miejscowości Kozy, w województwie śląskim. Drzewo wygrało już ogólnopolski konkurs na Drzewo Roku Klubu Gaja. Mieszkańcy Kóz szykują się do rywalizacji. Możemy im pomóc oddając swój głos na polskiego platana na www.treeoftheyear.org do 28 lutego.

Ponad 200-letni platan został zasadzony z kilku sadzonek dlatego zachwyca konarami, które rozpościerają się na wszystkie strony świata. Drzewo ma ponad 16 metrów wysokości, zna je każdy mieszkaniec miejscowości. Ogólnopolski konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja, który wygrał koziański platan, promuje postawy poszanowania dla przyrody w najbliższym otoczeniu i pokazuje jak bliskie mogą być związki między kulturą i historią lokalnej społeczności, a drzewem, które jest dla niej ważne.

Chcesz obejrzeć finalistów Drzewa Roku Klubu Gaja 2012? Zobacz tutaj.

Polski platan będzie rywalizował o tytuł Europejskiego Drzewa Roku z: lipą z Czech, dębem z Irlandii, grupą drzew (morwą i 2 orzechami włoskimi) z Bułgarii oraz z platanami z Węgier i Słowacji. Już od kilku tygodni mieszkańcy Kóz żyją zbliżającym się głosowaniem. Szyją dla drzewa wielki szal, przygotowują graffiti, cukierki krówki – platanówki, wyprawy górskie i wiele innych atrakcji, aby pozyskać jak najwięcej głosów. Akcja społeczna – Razem dla platana po raz kolejny jednoczy kozian wszystkich pokoleń podobnie jak wiele inicjatyw zgłaszanych do programu Święto Drzewa Klubu Gaja, który zachęca do szczególnej troski o drzewa.

Wynik głosowania na Europejskie Drzewo Roku zostanie ogłoszony 1 marca.

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Partner strategiczny: Lasy Państwowe. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Partnerzy: LeasePlan, Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Nadace Partnerstvi, Miasto Stołeczne Warszawa, Partnerstwo dla Klimatu, Biblioteka Śląska, Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów, Uniwersytet Śląski.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Drzewo Roku. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget