Po raz czwarty Klub Gaja ogłasza ogólnopolski konkurs – Drzewo Roku. Jego ambasadorami są Elżbieta Dzikowska – podróżniczka i pisarka oraz Kazimierz Kutz – reżyser i senator.
Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności lub pojedynczej osoby, a wybranym drzewem.
Zgłoszenia do konkursu mogą przesyłać: osoby indywidualne, placówki oświatowe, urzędy administracji państwowej i samorządowej, instytucje, organizacje społeczne, duże przedsiębiorstwa i małe firmy. Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ.
Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych czy najrzadszych. Szukamy drzew z opowieścią, drzew, które pobudzają wyobraźnię i jednoczą ludzi – przypomina Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
W ubiegłorocznej edycji do konkursu zgłoszono 191 drzew z całej Polski. Laureatem został Dąb Wybickiego w Będominie (woj. pomorskie). Drugie miejsce zdobyła sosna w Przerodkach (woj. mazowieckie), a trzecie – Dąb Wojsław z Mikorowa (woj. pomorskie).
Statuetki Drzewo Roku wręczono w Warszawie (10 października 2013 r.) podczas inauguracji 11. edycji Święta Drzewa – programu edukacyjnego Klubu Gaja, którego konkurs Drzewo Roku jest częścią. Statuetki odebrały: Aniela Wawrzyk, kustosz Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, obok którego rośnie drzewo oraz Julita Szczepankiewicz, która zgłosiła to drzewo do konkursu.
Zgłoszenia do Drzewa Roku 2014 przyjmowane są do 30 listopada. Jury (w składzie: przedstawiciele Klubu Gaja, pracownik naukowy katedry ochrony przyrody, dziennikarz i fotograf) wybiorą spośród nich 16 finalistów, których opisy i zdjęcia trafią na specjalną stronę internetową. Za jej pośrednictwem, w czerwcu 2014 roku, odbędzie się otwarte głosowanie z udziałem internautów.
Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew: w małych miejscowościach, dużych miastach, w lasach, parkach, na skwerach. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Budują kapitał ekologiczny i społeczny.
Konkurs Drzewo Roku prowadzony jest w ramach Programu Święto Drzewa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasta Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.