W ramach programu Święto Drzewa Klubu Gaja, 8 listopada (w piątek) 40 ambasadorów państw – uczestników Konferencji Klimatycznej weźmie udział w sadzeniu drzew w Lesie Wydma Żerańska. Wraz z nimi drzewa sadzić będą: Michał Olszewski, zastępca prezydenta m.st. Warszawy; Marcin Korolec, Minister Środowiska; Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja oraz wychowankowie Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 1 w Warszawie. Organizatorem akcji jest Urząd m. st. Warszawy.
Klub Gaja będzie wystawcą w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, na specjalnej wystawie Konferencji Klimatycznej – Zielony Klimat. Celem działań Klubu Gaja w czasie Konferencji jest zainteresowanie zmianami klimatycznymi i zrównoważonym rozwojem oraz ekologicznym stylem życia, jak najszerszego grona odbiorców, w tym mieszkańców Warszawy i zwiedzających wystawę.
Już 12 listopada Klub Gaja rozpoczyna happening Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek z udziałem Cecylii Malik, znanej krakowskiej artystki, która będzie pleść ogromne warkocze z kolorowych tkanin, angażując do tego publiczność oraz w otoczeniu dwóch wystaw Klubu Gaja poświęconych ochronie wód i drzew – „Zaadoptuj rzekę” (wydarzenie towarzyszące) i „Święto Drzewa”. Mamy nadzieję, że do akcji uda się zaprosić Panią Prezydent m.st. Warszawy – Hannę Gronkiewicz-Waltz, która w tym dniu (12 listopada) otworzy wystawę Zielony Klimat.
Postaramy się także wręczyć Pani kopertę z przesłaniem Zasadź dobry klimat z nasionkiem sosny taborskiej. Koperta jest jednocześnie instrukcją, jak wyhodować z nasionka drzewo. Koperty będą rozdawane mieszkańcom Warszawy i gościom Konferencji Klimatycznej codziennie od 12–22 listopada. Partnerem strategicznym akcji są Lasy Państwowe.
8–12 listopada – kalendarium Klubu Gaja na Konferencji Klimatycznej
8 listopada – godz. 9.00 –12.00 – sadzenie drzew w Lesie Wydma Żerańska
11 listopada – godz. 9.00 – rozdawanie kopert z nasionami sosny taborskiej i przesłaniem Zasadź dobry klimat przed wejściem na COP 19 (Stadion Narodowy)
12 listopada – godz.9.00 – otwarcie wystawy Zielony Klimat w Pałacu Kultury i Nauki
– godz. 10.00 – otwarcie wystawy „Zaadoptuj rzekę” i start happeningu Rzeki dla klimatu – Warkocze dla rzek ( na stoisku Klubu Gaja w strefie Bioróżnorodności)
– godz. 11.00 – sadzenie lasu w Nadleśnictwie Celestynów
– godz. 17.00 – rozdawanie kopert z nasionami sosny taborskiej i przesłaniem Zasadź dobry w centrum Warszawy
Wydarzenia Klubu Gaja podczas Konferencji Klimatycznej 2013 organizowane są w ramach Święta Drzewa. Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew –w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw. To konkretne działania dla środowiska naturalnego i budowa kapitału społecznego. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe. Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię Lasy Państwowe – Zapraszamy zachęcając Polaków do korzystania z różnorodnych walorów lasów.
Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska). Partnerzy: Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.