Eko-liście z kodem QR


Warning: Division by zero in /home/klient.dhosting.pl/klubgaja/swietodrzewa.pl/public_html/wp-content/plugins/nextgen-gallery/src/DisplayTypes/Slideshow.php on line 76

4 grudnia o godz. 11.00 na Placu B. Chrobrego w centrum Bielska-Białej Klub Gaja rozdawał i wieszał na jednym z drzew specjalne eko-liście. Oznaczone kodem QR kierującym do internetowej strony www.chronklimat.pl zachęcają do ekologicznego stylu życia i ochrony klimatu poprzez zmianę codziennych przyzwyczajeń.

Klub Gaja prowadzi program Święto Drzewa, którego celem jest edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Eko-liście wykonane z recyklingu są wizytówką strony internetowej www.chronklimat.pl na portalu www.swietodrzewa.pl. Kolorowe i błyszczące przyciągają wzrok przechodniów, a zapisanym na nich hasłem: „Każdy liść pochłania CO2” przypominają o potrzebie ochrony i sadzenia drzew. Umieszczony na nich kod QR pozwala na połączenie się (za pomocą telefonu komórkowego) ze stroną www.chronklimat.pl, na której znajduje się poradnik ekologicznego stylu życia. Porady, jak dzięki zmianie codziennych przyzwyczajeń sami możemy redukować emisję gazów cieplarnianych, podzielono na trzy obszary: dom, praca/szkoła, wypoczynek. 

Poradnik na www.chronklimat.pl będzie na bieżąco uzupełniany, również dzięki internautom. Oni także mogą podawać swoje sprawdzone sposoby na oszczędzanie energii. Nadsyłane przykłady będą zamieszczane na stronie. 

Eko-liście były jednym z elementów wydarzeń Klub Gaja w czasie niedawno zakończonego szczytu klimatycznego COP19 w Warszawie czyli światowych negocjacji (pod prezydencją Polski) w sprawie redukcji gazów cieplarnianych, finansowania i adaptacji do potrzeb wynikających ze zmian klimatu. Jedną z istotnych spraw, którą udało się uzgodnić podczas szczytu jest program REDD (Reducing Emissions from Deforestation and Forest Degradation), który ma zapobiegać skutkom wylesiania. Dzięki niemu pomoc finansową będą otrzymywać państwa rozwijające się, które wykażą, że bez szkód dla środowiska – a zwłaszcza niszczenia lasów – obniżyły emisje dwutlenku węgla.

Podczas szczytu klimatycznego eko-liście pojawiły się na krzewach przed Pałacem Kultury i Nauki oraz przed ministerstwem środowiska.

Oto jak w estetyczny sposób można podnosić świadomość i edukować. Warto przypominać, że od naszej postawy konsumenckiej i szacunku dla przyrody zależy los nas samych, naszych dzieci i kolejnych pokoleń – mówił Janusz Zaleski, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska i Główny Konserwator Przyrody.

Zainicjowany i realizowany przez Klub Gaja od 2003 roku program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z sadzeniem i ochroną drzew. Przez 10 lat, dzięki zaangażowaniu blisko 502 000 osób, posadzono ponad 570 000 drzew – w ogrodach, parkach, lasach, wśród pól uprawnych, wzdłuż dróg, wokół szkół, boisk i placów zabaw. To konkretne działania dla środowiska naturalnego i budowa kapitału społecznego. Partnerem strategicznym Święta Drzewa są Lasy Państwowe. Lasy odgrywają zasadniczą rolę w walce ze zmianami klimatu. W Polsce większość z nich znajduje się w zarządzie Lasów Państwowych, które prowadzą kampanię „Lasy Państwowe – Zapraszamy” zachęcając Polaków do korzystania z różnorodnych walorów lasów.

Program Święto Drzewa został dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,   Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Miasto Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta St. Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partner strategiczny: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:   Troton, Eco Service, Green Project, Ashoka. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Uniwersytet Śląski, Kampania Miliarda Drzew dla Planety.

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget