Początki naszego parku w Wilkowicach sięgają roku 1905. Zajrzyjmy do starych kronik Jana Halamy, Kronikarza Beskidzkiego i zobaczmy jak to było….
1897 rok – początek leczniczej kariery Bystrej, miejscowości leżącej w bezpośrednim sąsiedztwie Wilkowic. Niezwykłe położenie tego miejsca, wśród malowniczych Beskidów, których piękno tak po mistrzowsku oddał znany polski malarz Julian Fałat oraz swoisty, leczniczy mikroklimat zadecydowały o uzdrowiskowym i turystycznym charakterze tego terenu.
To wtedy wiedeński lekarz Ludwik Jekeles zakupił bystrzański hotel od fabryki papierniczej Solali i zamienił go w zakład wodoleczniczy, zwany później sanatorium.
1905 rok – z inicjatywy dr Jekelesa oraz żon lekarzy powstało Towarzystwo Upiększania Bystrej, którego głównym celem była „opieka nad letnikami i upiększanie im pobytu”
Towarzystwo posiadało własną liczącą 700 lat bibliotekę, Klub Towarzyski z czytelnią, poczekalnię autobusową z kioskiem, gdzie można było kupić gazety, pamiątki, przybory do pisania i fotografie.
Około tego roku powstaje też piękny park wokół sanatorium, który ma służyć kuracjuszom. Tutejszy właściciel zamku w Łodygowicach oraz okolicznych gruntów baron Otto von Klobus podarował Towarzystwu Upiększania Bystrej ziemię, w tym kawałek lasu na potrzeby utworzenia parku. Ten kawałek lasu to właśnie nasz park, który początkowo był częścią całego kompleksu sanatoryjnego.
To zapewne wtedy dosadzono tu drzewa charakterystyczne dla parków np. kasztanowce, a także drzewa introdukowane takie jak sosna czarna czy daglezja. Wcześniej dominowały tu lipy, dęby i graby. Utworzono też ścieżki spacerowe i postawiono ławeczki dla kuracjuszy.
1930 rok – do czasów wojny parkiem opiekowało się Towarzystwo Upiększania Bystrej, które w roku 1930 zmieniło nazwę na Towarzystwo Przyjaciół Bystrej.
1945 rok – po II wojnie światowej park stracił na swej dawnej świetności. Z czasem zniknęły stąd ławeczki, zarosły alejki, pojawiły się śmieci.
1990 rok – park przechodzi na własność Gminy Wilkowice.
2006 rok – Klub Gaja rozpoczyna realizację projektu edukacyjnego „Odkryj swój park”.
We współpracy z Gminą Wilkowice na terenie parku zostaje utworzona ścieżka przyrodniczo – edukacyjna „Odkryj swój park”. Wraz z młodzieżą dokonujemy generalnych porządków – zbieramy śmieci i wykonujemy niezbędne zabiegi pielęgnacyjne drzew i krzewów.
Park zaczyna żyć nowym życiem. Organizujemy tu warsztaty edukacyjne i artystyczne dla dzieci i młodzieży oraz wydarzenia ekologiczne i kulturalne takie jak Dzień Ziemi, Święto Drzewa, Sprzątanie Świata czy Ostatnia Nić Babiego Lata.