Czarodziejskie Drzewo Klubu Gaja dla Szczyrku i Istebnej

Ponad 43 tys. zasadzonych drzew i ponad 43 tys. uczestników. Klub Gaja podsumował kolejną edycję programu edukacji ekologicznej Święto Drzewa, z którym udało się dotrzeć nie tylko do wielu osób w Polsce, ale także za granicą. Około 600 drzew zasadzono w Japonii, Kenii i Islandii.

 Podsumowanie programu to wyróżnienia tych, którzy zadbali także o to, aby jego przesłanie – sadzenie drzew dla powstrzymywania niekorzystnych skutków zmian klimatycznych – spotkało się z jak najszerszym zainteresowaniem. W ubiegłym roku, z regionu Beskidów, Klub Gaja wyróżnił nagrodę specjalną  Nadleśnictwo Bielsko. Tym razem statuetki Czarodziejskiego Drzewa trafią do parafii ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu oraz Zespołu Szkół Specjalnych przy Wojewódzkim Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej.

Na Kubalonce obchody Święta Drzewa przebiegały pod hasłem:  Drzewa też leczą. Na terenie parku wokół szpitalu posadzono 30 drzew, w tym drzewko dla pokoju – jodłę koreańską uważaną za drzewo zdrowia, mądrości i zgody. Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Wisła zorganizowano zajęcia w stacji terenowej Karpackiego Banku Genów w Wyrchczadeczce. Na wycieczkach w lesie dzieci-pacjenci centrum pediatrii uczyły się rozpoznawać gatunki drzew  i określać ich wiek. Były to jednocześnie zajęcia z rehabilitacji klimatycznej.

O drzewach sadzonych przez parafię ewangelicką w Szczyrku można było  wielokrotnie przeczytać w prasie. A to za sprawą znakomitości, które udało się pozyskać dla projektu: mistrza świata w skokach narciarskich, Adama Małysza i  jego trenera – Hannu Lepistoe. Drzewa w Ogrodzie Reformacji zasadzili również wszyscy burmistrzowie „Beskidzkiej 5” czyli gmin: Brennej, Wisły, Szczyrku, Istebnej i Ustronia. Teren obsadzany drzewami z okazji 500-lecia reformacji  obejmuje dwa miejsca w Beskidzie Śląskim. Pierwsze (1 ha) znajduje się wokół kościoła ewangelickiego w Szczyrku-Salmopolu. Drugie  (1,5 ha) –  przy szlaku spod Białego Krzyża na Przełęczy Salmopolskiej w kierunku Kotarza. Droga ta prowadzi również do wzniesionego staraniem  Jana Byrta (proboszcza ewangelickiej parafii w Szczyrku-Salmopolu) Ołtarza Europejskiego, wybudowanego z kamieni posyłanych z całego świata. Obszar przy szlaku obsadzony został m.in. cisami, które przywieźli mieszkańcy Cisownicy, brzozami z Brzozówki, dębami z Dębowca i lipami z Lipowca . Parafia ewangelicka z Katowic zasadziła w Ogrodzie Reformacji piękną jabłoń. Mieszkańcy partnerskiego dla Szczyrku miasta Zetel w Niemczech przywieźli tu 500 buków. Uczniowie liceum im. Mikołaja Reja w Bielsku-Białej posadzili 500 jodeł, buków i modrzewi. Inicjatywa sadzenia drzew przyczyniła się także  do rozwinięcia innego projektu: wieszania budek lęgowych dla ptaków. Dotychczas udało się zamontować, albo przekazać ochotnikom do powieszenia w swoim miejscu zamieszkania – blisko 180 budek. Dwie z nich przyjął Adam Małysz.

Pozostali laureaci 8. edycji Święta Drzewa znajdują się w różnych regionach kraju: w Ligocie Polskiej, Ostrowcu Świętokrzyskim, Bralinie, Starym Sączu, Toruniu,  Ujeździe, Bierzwniku, Warszawie i Debrzynie. Za wieloletnią współpracę Złote Czarodziejskie Drzewa otrzymały: Miasto Stołeczne Warszawa, Zespół Szkół w Marzęcicach i Powiatowe Centrum Ekologiczne w Limanowej. Wręczenie nagród odbędzie się 10  października w Warszawie.

Projekt Święto Drzewa – etap województwo śląskie został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach 

Ten wpis umieszczono w kategorii Święto Drzewa. Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget