Skwery, zieleńce, parki są bardzo istotnym elementem miejskiej zabudowy. Drzewa są niezastąpione, regulują temperaturę, oczyszczają powietrze, dają schronienie przed upałem. Dzięki współpracy Klubu Gaja z mieszkańcami Warszawy 8 drzew zostało uratowanych przed wycinką.
Wspólnota Mieszkaniowa „Marszałkowska20/22” w listopadzie 2013 roku, wystąpiła z wnioskiem
o wydanie zezwolenia na wycięcie 9 drzew; siedmiu klonów zwyczajnych, klonu jesionolistnego oraz jawora, które miały zagrażać bezpieczeństwu mienia. Mieszkańcy Warszawy zwrócili się
z prośbą o pomoc w ich ratowaniu do Klubu Gaja. Po dwukrotnych oględzinach Wydział Ochrony Środowiska dla Dzielnicy Śródmieście Miasta Stołecznego przychylił się wniosku mieszkańców broniących drzew, który poparł Klub Gaja. Jeden z klonów, ze względu na stan zdrowia musiał zostać wycięty, gdyż istotnie zagrażał bezpieczeństwu mienia.
Jesteśmy szczęśliwi, że udało się uratować
osiem drzew, które nadal będą mogły służyć Warszawiakom. W tak dużym mieście należy chronić każde drzewo i każdy fragment środowiska naturalnego – podsumowuje Paweł Grzybowski z Klubu Gaja.
Drzewa na obszarach zurbanizowanych pełnią wiele bardzo ważnych, jednak niestety często zapominanych, ról. Najbardziej oczywistą z nich jest możliwość bezpośredniego kontaktu mieszkańców miast z przyrodą. Równie ważną funkcją, zwłaszcza w przypadku dużych aglomeracji, jest ograniczanie oddziaływania tak zwanej miejskiej wyspy ciepła. Zwłaszcza
w nocy, różnica temperatur między miastem, w którym rozgrzane asfaltowe i betonowe powierzchnie oddają ciepło, a terenami niezurbanizowanymi, jest największa. Efekt miejskiej wyspy ciepła w dużym stopniu wpływa na komfort życia mieszkańców miast, a najbardziej odczuwalny jest on w okresie upalnej pogody – podczas gdy asfalt i beton pochłaniają promieniowanie słoneczne, roślinność dobrze je odbija, co prowadzi do znacznie mniejszego nagrzewania się otoczenia. Sadzenie i ochrona drzew są prostymi i realnymi działaniami na rzecz ochrony środowiska, które nie negują praw społeczeństwa do rozwoju cywilizacyjnego, dlatego też powinniśmy zabiegać o utrzymanie terenów zielonych w jak najlepszej kondycji.
Fot. Klub Gaja / Asia Żabicka