Świąteczne zrównoważone zakupy

Okres przedświąteczny to czas przygotowań i szału zakupów. Klub Gaja apeluje – kupuj odpowiedzialnie!

Oto kilka podpowiedzi jak pomóc sobie, bliźnim i środowisku:

Choinkowy dylemat.
Sztuczna czy żywa? Coroczny dylemat dotyczący świątecznego drzewka. Rozstrzygnij go na korzyść żywej choinki, ponieważ taka ulega biodegradacji. Sztuczna, nawet wyrzucona raz na 10 lat będzie się rozkładać przez stulecia. Produkcja sztucznych drzewek pochłania ogromne ilości energii, naturalne pochodzą z tzw. zasobów odnawialnych.

Możesz sam tworzyć takie zasoby – sadząc nowe drzewa.Świąteczne zakupy

Tradycyjny konsumpcjonizm?
Tradycyjny stół wigilijny w Polsce nigdy nie uginał się od nadmiaru jedzenia, a tym bardziej od owoców, słodyczy i pożywienia sprowadzanego z drugiego końca świata. Pamiętaj o food miles czyli o odległości jaką pokonuje jedzenie zanim trafi na talerz. Im więcej food miles tym m.in. większe koszty transportu i szkód jakie on wyrządza,
a mniejsze wartości odżywcze Twojego jedzenia.

Zwierze nie jest rzeczą! Ani prezentem.
Zwierzęta w sklepach nie podlegają zwrotom, gdyż nie są towarem czy produktem. Lecz, jak na ironię, bardzo często zdarzają się próby zwrócenia zakupionego „uszkodzonego” zwierzęcia – bo się zepsuło, bo się znudziło. Żadnego zwierzęcia – ani kota, ani psa ani nawet chomika – nie da się wziąć „na próbę”. Są to istoty żyjące, które tak jak ludzie czują nie tylko ból czy zimno ale także przywiązanie.

Może tylko jeden, ale bardzo ważny.
Zakup choćby jednego produktu ze znakiem i napisem Fair Trade to jasna deklaracja, że sprzeciwiasz się nieludzkiemu traktowaniu innych. Podstawowym celem Sprawiedliwego Handlu jest zbudowanie zdrowych relacji pomiędzy producentami w krajach biednych, a konsumentami w krajach bogatych.  Fair Trade oznacza m.in., że produkt powstał w miejscu gdzie wykluczona jest praca dzieci i niewolników, zapewnione są co najmniej ustawowe minimalne w danym kraju płace, gdzie dba się o środowisko naturalne.

KARPIOWE sprawy…
Nie zgadzaj się na cierpienie zwierząt. Przedświąteczna sprzedaż karpia nie zawsze przebiega
w idealnych warunkach. Jeśli zauważysz przypadki niehumanitarnego traktowania zwierząt, także karpi – reaguj! Oto 3 kroki jak reagować: 1 Krok – Oceń sytuację: ryby stłoczone w basenach czy pojemnikach; żywe ryby bez wody czy pakowane w foliowe reklamówki; ryby zabijane na oczach klientów. 2 Krok –  Zgłoś łamanie prawa: zadzwoń na 112; zrób zdjęcie, nagraj film komórką (najlepiej 5 minut), zapisz kontakt do świadków zdarzenia; zgłoś na policję, zapisz kto przyjął zgłoszenie; zgłoś do wiadomości Klubu Gaja. 3 Krok – Sprawdź: zadzwoń na policję i sprawdź czy podjęto interwencję; sprawdź czy sytuacja zmieniła się.

Wielkie świętowanie – wielkie śmieci.
Rocznie każdy z nas produkuje około 300 kg śmieci. Co trzeci śmieć w Twoim koszu to opakowanie. Jeśli to możliwe kupuj produkty, które można pobrać z większej całości i odmierzyć na wadze, to najprostszy sposób by uniknąć wielokrotnego opakowania jednego produktu,
w czym prześcigają się producenci. Pamiętaj o zasadzie 3 R czyli reduce, reuse, recycle – ograniczaj, używaj ponownie, odzyskuj.

Zachęcamy do podejmowania świadomych decyzji podczas przedświątecznych zakupów. 

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Newsy i otagowano jako , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget