Dąb Słowianin w BBC

Drzewa biorące udział w konkursie Europejskie Drzewo Roku stają się coraz bardziej sławne. Angielska stacja BBC opublikowała na swojej stronie internetowej materiał dotyczący kandydatów do tytułu Europejskiego Drzewa Roku. W materiale nie zabrakło kilku słów na temat polskiego reprezentanta – dębu Słowianin z Dębiny (woj. dolnośląskie), który zdobył tytuł Drzewa Roku 2014 w konkursie Klubu Gaja.

Materiał stacji BBC prezentuje sylwetki drzew z czternastu krajów, które uczestniczą w europejskim plebiscycie. Głosowanie rozpocznie się już 1. lutego 2015 roku. Drzewo z największą liczbą głosów zdobędzie tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2015.

W tym roku reprezentantem Polski będzie Dąb Słowianin z Dębiny (woj. dolnośląskie), który będzie konkurował z drzewami z 13. krajów europejskich. Dąb Słowianin zwyciężył w krajowym konkursie Klubu Gaja Drzewo Roku 2014 zdobywając 5034 głosy i tym samym zapewnił sobie udział
w europejskim plebiscycie.

Polskie drzewa znajdowały się na podium niejednokrotnie. Mam nadzieję że i w tym roku nasz reprezentant zdobędzie wyróżnienie. Sam udział w konkursie to ogromny zaszczyt, a miłośnicy „Słowianina” pokazali ogromne zaangażowanie w krajowym etapie plebiscytu – mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku w Polsce.

W konkursie Europejskie Drzewo Roku w roku 2014 polski reprezentant – dąb Wybickiego
z Będomina (woj. pomorskie) – uplasował się na III miejscu, w roku 2013 polski platan z Kóz (woj. śląskie) zdobył II miejsce.

Z polskim dębem Słowianinem konkurować będą: belgijski kasztanowiec zwany Drzewem Gwoździkowym, bułgarski platan, czeska sosna z Opatowic, Angielski Wielki dąb, dąb z Estonii rosnący na boisku piłkarskim, kasztanowiec z Francji, węgierski Wielki platan, irlandzki cedr, włoskie drzewo oliwne, szkocka sosna, słowacka morwa, ogłowiona topola z Hiszpanii oraz walijska samotna sosna.

Dąb Słowianin

Fot. Klub Gaja / Tomek Pikuła

 

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Drzewo Roku i otagowano jako , , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget