Mapa lasów na całej ziemi o rozdzielczości 30 m pozwala ocenić nawet lokalne zmiany związane z pożarami, przejściem tornad czy trąb powietrznych, chorobami drzew i ich wycinką.
Powstała dzięki danym zebranym przez instrumenty satelity Landsat 7, należącego do dwóch amerykańskich agencji: NASA i USGS (United States Geological Survey). Aby stworzyć mapę specjaliści musieli przetworzyć ponad 650 tys. satelitarnych zdjęć. Zdjęcia i dane zostały przetworzone dzięki modelom opracowanym przez naukowców z University of Maryland. Później modele wykorzystano w systemie Google Earth Engine. Technologia tego systemu pozwala przetwarzać dane przestrzenne, a jednocześnie zawiera kopię pełnego katalogu zdjęć z Landsat.
Z mapy wynika, że w latach 2000-2012 w pewnych częściach ziemi ubyło 2,3 mln km2 lasów, a w tym samym czasie gdzie indziej przybyło ich 0,8 mln km2. W badaniu uwzględniano drzewa definiowane jako rośliny mające ponad 5 m. wysokości.
Naukowcy ustalili również, że proces wylesiania w tropikach przyspiesza. Według nich w badanym okresie co roku wycinano średnio o 2 101 km2 lasów tropikalnych więcej, niż rok wcześniej.
Choć w ciągu 12 lat obserwacji skala wylesianie w Brazylii nieco spowolniła, nasiliła się natomiast w krajach takich, jak Indonezja, Malezja, Tanzania, Angola, Peru i Paragwaj. W efekcie w skali całej ziemi wylesianie przyspiesza.
Mapa i dane zebrane podczas jej opracowania pozwalają zapełnić lukę w informacjach nt. lasów w wielu częściach świata.
Mapę można znaleźć na stronie http://earthenginepartners.appspot.com/science-2013-global-forest (PAP)