Czytamy drzewom czyli 13. Święto Drzewa

Klub Gaja serdecznie zaprasza do udziału w 13. edycji Święta Drzewa pod hasłem – Czytamy drzewom. Poczytajmy naszym drzewom opowieści, które sami chcielibyśmy usłyszeć. Niech słowa pisarzy i poetów będą dla nas inspiracją do podjęcia realnych działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

Przedszkolaki z Wrocławia sadzą drzewa.W ramach tegorocznych obchodów Święta Drzewa zachęcamy nie tylko do sadzenia drzew, ale także dostrzeżenia związków pomiędzy naturą i literaturą. Drzewa od zawsze inspirowały pisarzy, bo ich symbolika jest niezwykle bogata. Drzewo jest symbolem życia i odradzania się natury.W wielu kulturach drzewa mają magiczną lub nawet boską moc.

Drzewa i lasy chronią nas przed najgorszymi skutkami zmieniającego się klimatu. Dają życie, cień i poczucie trwania. Rozpościerają nad nami niewidoczny baldachim opieki. Przyroda, traktowana przez nas w sposób instrumentalny, nieszanowana i pomijana, nadal oddaje nam przysługi i wspiera w życiu codziennym. Bez skargi. Bez słów. Bez naszego wsparcia, drzewa nie dadzą rady nas chronić. Czytajmy drzewom. Zostańmy ich przyjaciółmi– zachęca Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja.
Święto Drzewajest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja realizowanym od 2003 roku, którego inauguracją jest akcja sadzenia drzew co roku 10 października oraz wiele różnorodnych działań wokół drzew: festyny i pikniki, konkursy artystyczne i literackie, przedstawienia teatralne, koncerty, warsztaty i lekcje w terenie, zakładanie ogrodów, zbiórki makulatury. Program objęty jest patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Ministra Środowiska  – zachęca do podjęcia rzeczywistych działań na rzecz ochrony środowiska i klimatu – sadzenia i ochrony drzew. Partnerem strategicznym programu są Lasy Państwowe, które służą pomocą leśników .

W ciągu 12 lat Święta Drzewa w  programie uczestniczyło ponad 600 tysięcy osób, przy szerokim udziale społecznym posadziliśmy ponad 740 tysięcy drzew i zebraliśmy 3500 ton makulatury! 

Podczas wręczania nagród Czarodziejskiego Drzewa. Warszawa 2014.Święto Drzewa to także interesujące konkursy  – Czarodziejskiego Drzewa, Zbieraj makulaturę, ratuj konie i Drzewa Roku. Nagrody wręczane są laureatom w Bibliotece Narodowej w Warszawie podczas inauguracji kolejnej edycji Święta Drzewa, z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Środowiska, Lasów Państwowych, partnerów Święta Drzewa oraz ambasadorów Klubu Gaja. Więcej informacji i regulaminy konkursów na stronie programu www.swietodrzewa.pl w zakładce KONKURSY.

Program jest otwarty dla wszystkich. Przyłączają się do niego placówki oświatowe i wychowawcze, samorządy, instytucje, organizacje, firmy i osoby prywatne.  Wszyscy, którzy zgłoszą się do programu początkiem października otrzymają materiały edukacyjne: plakaty i broszury z informacjami i inspiracjami jak zorganizować Święto Drzewa.

Formularz zgłoszeniowy do 13. Święta Drzewa

Program Święto Drzewa został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i Miasta Katowice. Patronaty: Minister Środowiska, Minister Edukacji Narodowej, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewoda Śląski, Marszałek Województwa Śląskiego. Patronat medialny: Program 1 Polskiego Radia. Partnerzy strategiczni: Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management (Polska).  Partnerzy:  Troton, Eco Service, Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Biblioteka Narodowa, Biblioteka Śląska, Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Ashoka..

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Święto Drzewa i otagowano jako , , , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget