Maja Ostaszewska.

Topole wysłuchały poezji

Słoneczny poranek. Zimno. Wokół starych topoli gromadzą się ludzie. Dorośli i dzieci, przygotowani do wspólnego czytania … drzewom. W dłoniach trzymają książki z wierszami poetów, a także z tymi napisanymi przez siebie. Wyniosłe topole szeleszcząc słuchają. Przesłanie Papieża Franciszka o potrzebie ochrony środowiska dociera ponad korony drzew. Tak zainaugurowano 13. Święto Drzewa Klubu Gaja w Warszawie.

Beata Jewiarz.W Święto Drzewa nad ranem pojawiają się pierwsze przymrozki, niebo jest przejrzyste, błękitne. Od wczesnych godzin porannych zespół Klub Gaja przygotowuje się do wydarzenia na Polu Mokotowskim. Jest tak zimno, że dla rozgrzewki czyta drzewom. Powoli zjeżdżają się goście z całego kraju. Podjeżdża wóz transmisyjny Radiowej Jedynki. Punktualnie o 11.00 Jacek Bożek wita gości i partnerów. Rozpoczyna się wspólne czytanie drzewom. Na słuchaczy wybrano grupę starych topoli.

W tym roku wyjątkowo Święto Drzewa zainaugurowano 9 października. Niezwykły zbieg okoliczności. Dokładnie 9 października 1980 roku Czesław Miłosz otrzymał nagrodę Nobla – tak zapowiedziała czytanie haiku Miłosza Beata Jewiarz, aktorka i dziennikarka.

Mistrz towarzyszył nam i drzewom. Wiersz „Do leszczyny”, napisany u schyłku życia w Szetejniach, przeczytała  Małgosia Czyżewska z Fundacji Pogranicze. Podkreśliła, że na wspólne czytanie przybyła aż z Litwy. Miłosz obecny był także w przekładzie poematu T.S Eliota „Wydrążeni ludzie”, który z pasją czytała aktorka Maja Ostaszewska.

Maja Ostaszewska.Zwykle o tej porze,  już w biegu. Zebraliśmy się żeby oddać rodzaj hołdu drzewom, przyrodzie… Czytanie drzewom w pięknym jesienny słońcu, bez pośpiechu okazało się terapeutyczne dla ludzi. Jak przyjemnie czasem się zatrzymać i rozejrzeć dookoła. Dbajmy o drzewa żebyśmy mogli na co patrzeć w takiej chwili  – podsumowała Maja Ostaszewska.

Podczas wydarzenia nie mogło zbraknąć encykliki Papieża Franciszka „Laudato Si’”. Fragmentami jej tekstu podzielił się minister środowiska – Maciej H. Grabowski. Drzewom czytano także Szymborską, Gałczyńskiego, Iwaszkiewicza, Hessego. Była zaduma, wzruszenie i dużo śmiechu, zwłaszcza podczas czytania Brzechwy przez Sławomira Wontruckiego Prezesa LeasePlan Fleet Management Polska oraz Tuwima przez Michała Olszewskiego Wiceprezydenta Warszawy.

Różnorodność przekazu, wieku i formy była tak niezwykła, że przypominała wielokulturowy …las. Drzewa stały się inspiracją do spotkania z ulubionym wierszem czy ważnym tekstem  – mówi Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Kiedy czytanie dobiegło końca posadzono 7 drzew – śliwy, jesiony i kasztanowce. Udając się do Biblioteki Narodowej na galę rozdania nagród programu Święto Drzewa wieszano na drzewach przeczytane wiersze i prozę, tuż przy ścieżce Ryszarda Kapuścińskiego. Kolejną część inauguracji rozpoczął z offu aktor Bartłomiej Topa czytając „Fotografię duszy” Jamesa Mahu oraz fragment „Lapidarium I” odczytany przez Bożenę Dutko, sekretarz Fundacji Centrum Badań i Edukacji im. Ryszarda Kapuścińskiego. Magiczna ścieżka kultury i natury spięła się klamrą wśród ciszy i skupienia. Wielu laureatów i gości podkreśliło, że mają nadzieję spotkać się za rok.

Sławomir Trzaskowski, z-ca dyrektora Centrum Informacyjnego Lasów PaństwowychSławomir Trzaskowski, z-ca dyrektora Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych komentował – Święto Drzewa to wspaniała inicjatywa Klubu Gaja, do której Lasy Państwowe się przyłączyły. Ten dzień to dobra okazja żeby przypomnieć społeczeństwu jak ważne są drzewa. Dają nam tlen, drewno. Pochłaniając CO2 przyczyniają się do rozwiązania problemu zmian klimatu.

Inauguracja 13. Święto Drzewa organizowana była przez Klub Gaja wspólnie z Miastem Stołecznym Warszawa i Lasami Państwowymi. Święto Drzewa objęte jest patronatem Ministra Środowiska, Ministra Edukacji Narodowej, Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Wojewody Śląskiego, Marszałka Województwa Śląskiego oraz patronatem medialnym Program 1 Polskiego Radia. Partnerami strategicznymi są Lasy Państwowe, LeasePlan Fleet Management Polska. Partnerzy: Troton, Eco Service. Współpraca: Partnerstwo dla Klimatu, Nadace Partnerstvi, Biblioteka Narodowa, Biblioteka Śląska, Kampania Miliarda Drzew dla Planety, Ashoka. Polskie obchody 70. rocznicy ONZ.

Galeria:

Zobacz galerię na facebook >>>

Media o wydarzeniu:

Teleexpress >>>
Radio EM >>>
UM Warszawy >>>

A tak było w innych miastach:

Lidzbark >>>
Działdowo >>>
Bartoszyce >>>
Piecki >>>
Reszel >>>
Olsztyn >>>
Mikołajki >>>

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Newsy, Święto Drzewa i otagowano jako , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget