Trwa głosowanie na Europejskie Drzewo Roku

Pierwszy tydzień głosowania za nami. Dąb Bolko z Hniszowa – polski kandydat do tytułu Europejskie Drzewo Roku 2016 zajmuje obecnie trzecie miejsce w rankingu. Wyprzedzają go tysiącletnia lipa z Republiki Czeskiej oraz najstarsze drzewo w Bataszek z Węgier. Tuż za Bolkiem znajduje się bułgarski dąb z parku Dunube w Silistrze  i sosna-dąb w Canicosa z Hiszpanii. Klub Gaja zachęca do głosowania!

Zakochana para. Fot. Artur Pytel

Zakochana para. Fot. Artur Pytel

15 drzew walczy o tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2016. Polski Dąb Bolko jest w czołówce. Obecnie zagłosowało na naszego kandydata prawie 7 tyś. osób. Dziękujemy i zachęcamy do oddania głosu na polskie drzewo. Tysiącletnia lipa z Republiki Czeskiej prowadzi mając ponad 9 tyś. głosów. Powalczmy o pierwsze miejsce – zachęca Jolanta Migdał, koordynatorka programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Głosowanie trwa do 29 lutego. Ogłoszenie wyników konkursu będzie miało miejsce 20 kwietnia podczas Ceremonii Rozdania Nagród w Brukseli. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, więc ilość oddanych głosów na poszczególne drzewa obserwować można tylko do 22 lutego. Dodatkowo organizatorzy konkursu zachęcają do przytulania się do swoich ulubionych drzew, robienia zdjęć i umieszczania ich w aplikacji Instagram. Na stronie konkursu można również przekazać darowiznę, aby pomóc chronić europejskie drzewa biorące udział w głosowaniu.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku został zapoczątkowany w 2011 r. jako rozwinięcie konkursu Drzewo Roku, który w Republice Czeskiej od 2002 roku organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska . W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. W Polsce w tym roku odbędzie się już 6. edycja konkursu Drzewo Roku organizowana przez Klub Gaja. Celem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest zwrócenie uwagi na ciekawe, stare drzewa, jako ważne elementy dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, które powinniśmy cenić i chronić. W konkursie decydujące nie jest piękno, rozmiary, czy też wiek, ale historia i związki drzew z ludźmi.

Głosować na Dąb Bolko można tutaj >>>>

Więcej o konkursie na stronie www.treeoftheyear.org

Zobaczcie również film o Bolku i jego imieninach >>>

 

Ten wpis umieszczono w kategorii Artykuły, Drzewo Roku, Święto Drzewa i otagowano jako , , , . Zarówno komentarze jak i trackbacki są aktualnie wyłączone
  • Polub nas na Facebook

    Facebook Pagelike Widget